Do nehnuteľností investoval milióny, viaceré však necháva chátrať. Igorovi Matovičovi sa nerozpadá len politické hnutie. Ani ubytovňa, hotel či historická budova a zároveň národná pamiatka v centre Trnavy nie sú v najlepšom stave. Politik, ktorého od volieb opustila tretina poslancov zvolených za jeho hnutie, tvrdí, že neutešený stav budov vo vlastníctve manželky Pavlíny je daň. Platí ju za to, že pre politiku nemá čas na nič iné. Len čas je problém, lebo poslanec tvrdí, že peniaze na rekonštrukcie majú.

Študentský sen

Matovič bol v minulosti podnikateľ, ktorému sa darilo zarábať. „Peniazmi som sa nikdy netajil, každý vie, že som podnikal,“ vraví. Pred vstupom do politiky zrušil bezpodielové vlastníctvo a všetok majetok prepísal na manželku Pavlínu. No a odvtedy títo Trnavčania vo svojom meste nehnuteľnosti nakupujú jedna radosť. V roku 2013 investovali 281-tisíc eur do historickej budovy v centre slovenského Malého Ríma. Veľký dom v susedstve bývalého arcibiskupského sídla je chránený pamiatkarmi.

FOTO Matovičových nehnuteľností TU

Už pri kúpe potreboval poriadnu finančnú injekciu v podobe rekonštrukcie. Má narušenú statiku, trhlinu v čelnej fasáde. Museli dokonca obiť murivo, aby omietka nepadala na chodník. Matovičovci však na zveľadenie tejto krásnej pamiatky stojacej na príjemnom námestí nemali čas, a tak je dnes dom na Kapitulskej ulici v horšom stave ako pred šiestimi rokmi. „Bol to môj študentský sen, je to kultúrna pamiatka, krásne miesto. Plánovali sme tam urobiť rodinné bývanie asi pre päť-šesť rodín a ponúknuť to našej širšej rodine,“ objasňuje pôvodné zámery.

Komunistické strašidlá

Aj dve opachy, ktoré Matovičovci kúpili neskôr, ležia ladom. Bývalú ubytovňu na Kollárovej ulici im predalo mesto za vyše 1,2 milióna eur v roku 2014 a bývalý hotel Trnavan zaradili do svojej zbierky budov, ktoré na nič neslúžia, pred dvoma rokmi za vyše dvoch miliónov. Aj keď príde reč na tieto budovy, Matovič spieva rovnakú pieseň: „Chceme rekonštruovať jedno aj druhé, ale dal som prednosť politike. Zanedbávam rodinu, možno aj rodinné podnikanie. Priznám sa, že jednoducho na to nemám čas,“ vysvetľuje stav Matovič. „Od rána, ako otvorím oči, až do večera žijem politikou. Keď mala moja staršia dcéra tri roky, napísal som do novín svoj prvý článok. Dnes je štrnásťročná kočka a je mi trochu ľúto strateného času,“ dodal nostalgicky. „Tieto budovy sú veci, ktorým sa budem venovať, keď v politike nebudem,“ odkazuje.

Matovič sníva, že na Kollárovej ulici by rád videl naďalej ubytovňu alebo malometrážne byty, a to hlavne pre dôchodcov a mladé rodiny. Rovnako z nevzhľadného hotela komunistickej výroby by mal po­dľa plánov rodiny vyrásť bytový dom s malými bytmi. Mohlo by tam byť až 137 bytov.

Študentský sen: Krásne námestie v srdci Malého Ríma a v tieni stromov národná pamiatka, ktorej kúpa vraj bola študentským snom Igora Matoviča. Aj tak ju necháva chátrať.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Mesto chátranie mrzí

Dom v centre a bývalú ubytovňu na Kollárovej ulici kupoval politik s manželkou od mesta vo verejnej obchodnej súťaži, kde Matovičovci ponúkli najvyššiu cenu. Mesto s ubytovňou malo ešte tri roky pred predajom veľké plány. A, čuduj sa svete, podobné, aké má Matovič. Radnica dokonca dala sociálnu ubytovňu v roku 2011 vysťahovať, lebo kompetentní si mysleli, že ju prerobia na sociálne byty. Bývalo tam 220 ľudí.

Dodnes rodiny v núdzi čakajú, či tam vôbec raz niečo vznikne. Vtedajšia viceprimátorka Kvetoslava Tibenská uviedla, že prestavba by stála viac ako štyri milióny eur, čo by vyhnalo nájomné do takej výšky, že by si seniori nemohli dovoliť zaplatiť ho. „Mesto Trnava budovu v roku 2014 výberovým konaním odpredalo, pričom finančné prostriedky použilo do sociálnej oblasti,“ povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič. „Mrzí nás, že budovy chátrajú. Pretože mesto Trnava nemalo voľné finančné zdroje, vízia odpredaja bola v tom, že noví majitelia budú objekty rekonštruovať,“ dodal Tomašovič.

Nedostavaný dom

Aký je Matovič politik, posudzujú voliči, o tom, aký je hospodár, by mohla rozprávať jeho manželka. Ambiciózny poslanec totiž zanedbáva aj vlastné bývanie. V roku 2011 kúpil dom, ktorý zbúral, a na jeho mieste začal stavať nový. „Dvadsať rokov Pavlínke sľubujem dom, štyri roky ho staviam, už sa začína piaty rok. Je to obyčajný dom, kde nie je žiadny luxus, 180 štvorcových metrov podlahovej plochy, žiadne technické vymoženosti, ale chcem byť pri tom, ako sa to robí, takže stále nie je dokončený,“ opisuje šéf OĽaNO svoje patálie. „Chcem byť pri všetkom, poznám každý centimeter a veľa som si tam odmakal,“ vraví Matovič.

FOTO Matovičových nehnuteľností TU

Médiám vlani povedal, že bude bývať zrejme na Vianoce. Nestalo sa. „Moje baby sa doma smejú, že na ktoré Vianoce,“ smeje sa politik. Najnovšie si vraj vymyslel, že sám zostaví celú kuchynskú linku. Matovičovci teda pre obrovskú zaneprázdnenosť hlavy rodiny, ktorá sa zrejme ako jediná na celom svete môže a vie venovať náročným prestavbám, dostavbám a rekonštrukciám, býva v paneláku, kde poslanec vyrastal. Dom, ktorému k dokončeniu veľa nechýba a ktorý je podľa Matoviča taký obyčajný, má okrem dvoch priestranných podlaží záhradu s rozlohou okolo 480 štvorcových metrov a bazén na dvore.

Nedokončený: Rodinný dom stavia šéf OĽaNO už piaty rok. Stále v ňom nebýva, hoci vlani si myslel, že tam so ženou a dcérami oslávia Vianoce.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Pozemky

Líder opozičnej strany so ženou nevlastní len nehnuteľnosti. Jeho rodina investovala aj do pozemkov. Vlani musel vysvetľovať tie, ktoré kupoval na prelome tisícročia od podnikateľa Jozefa Majského. Rozprestierajú sa okolo budovy bývalého Sipoxu v priemyselnej zóne  Trnavy. Podobne ako s budovami ani s pozemkami sa nič nedeje. „Chceli sme tam robiť svojho času tlačiareň, ale nakoniec sme ju nepostavili,“ vysvetľoval. Pavlína Matovičová je aj hrdou majiteľkou pozemkov v obci Biely Kostol. Parcely sú vedľa seba a spolu majú rozlohu skoro 18-tisíc štvorcových metrov. Stoja v zastavanej časti obce, existuje teda silný predpoklad, že sú alebo budú stavebné. Ani s nimi sa už roky nehýbe. „Keď sa naplno venujete politike, nemáte čas na zveľaďovanie súkromných majetkov. Možno je to cena za politiku. Nebanujem však, nepozerám sa späť,“ vyhovára sa obetavý Matovič. Paralelu medzi stavom svojich nehnuteľných majetkov a rozpadom hnutia nevidí.

„Strana sa mi nerozpadá, je to skôr skúška charakterov. Nie­ktorí to zvládnu, napríklad Gábor Grendel, a odolajú ponuke, a sú takí, ktorí to nezvládnu,“ myslí si. „Uvedomujem si, že, ak to mám povedať natvrdo, som okradol svoju rodinu tým, že som išiel do politiky. Mohol som žiť luxusný život kdekoľvek na svete a nielen ja, ale aj štyri ďalšie generácie. Škoda, to si ľudia niekedy neuvedomia, že som sa obetoval pre politiku a že ma peniaze nemotivujú,“ odkazuje.

FOTO Matovičových nehnuteľností TU

Ako sa rozpadal poslanecký klub OĽaNO-NOVA

September 2016

Celý klub nevydržal pohromade ani jeden celý rok od volieb. Po tragickej nehode sa vzdal mandátu poslanec Daniel Lipšic.

Február 2017

Kolegom z kandidátky dali zbohom poslanci Oto Žarnay a Viera Dubačová. Pridali sa k strane Spolu Miroslava Beblavého.

Február 2018

Odchádza Richard Vašečka. Založil stranu Kresťanská únia spolu s bývalými europoslancami Branislavom Škripekom a Annou Záborskou.

Jún 2019

Matovičovcov po polročnom váhaní opustila Veronika Remišová. S ňou odchádazjú ďalší štyria poslanci. Remišová sa pridala do radov strany Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku. Trochu skôr v mesiaci odišiel z klubu OĽaNO aj Alan Suchánek. Pridal sa k strane Spolu.