Najvyšší súd má  na stredu naplánované pojednávanie s Jozefom Majským vo veci tunelovania nebankoviek. Prípad opätovne rozbehli po dlhšom prerušení, ktoré odobrili aj znalci. Majského zdravotný stav totiž podľa nich neumožňoval, aby sa zúčastňoval súdu.

V nemocnici

Ani tentokrát sa však nedostaví. Je stále hospitalizovaný v českom Šumperku, čo nám potvrdil jeho advokát Peter Filip. Majský, ktorého pred dvoma týždňami zadržala polícia v Čechách, by mal absolvovať operáciu. „Otcovi sa zhoršil stav. Odmietol sa nechať rýchlou zdravotnou službou odviezť na Kramáre. Keďže sa už sedem rokov lieči v Šumperku, odviezol ho šofér tam,“ povedal nám krátko po jeho zadržaní Majského syn Jozef.

JOZEF MAJSKÝ Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie a prerušený kvôli zdravotnému stavu.
JOZEF MAJSKÝ Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie a prerušený kvôli zdravotnému stavu.
Zdroj: TASR

Ako dodal, nerozumie dôvodom európskeho zatykača, keďže vraj dodali súdu znalecké posudky o zlom stave Majského staršieho. Jeho advokát tiež vtedy povedal, že Najvyššiemu súdu oznámil pobyt Majského v českej nemocnici pár dní pred zadržaním.

Vážne chorý

Majský bol vyčlenený v kauze BMG Invest a Horizont Slovakia na samostatné konanie kvôli jeho zdravotnému stavu. Jeho spoluobžalovaní Dávid Brtva a Patrik Pachinger sa pojednávaní zúčastňovali. Najvyšší súd ich poslal do väzenia na deväť a sedem rokov. Brtva je už dokonca na slobode po tom, čo si odsedel dve tretiny trestu a deklaroval, že má na slobode aj zamestnanie. Pachinger sa o prepustenie tiež snažil, no súd to zamietol.

Brtva a Pachinger: Obaja už boli v kauze tunelovania nebankoviek právoplatne odsúdení.
Brtva a Pachinger: Obaja už boli v kauze tunelovania nebankoviek právoplatne odsúdení.
Zdroj: Michal Smrčok

Jediným neprávoplatne odsúdeným je tak Majský, ktorému ešte Špecializovaný trestný súd naparil deväť rokov. Jeho prípad má na starosti Ján Šanta, prokurátor známy aj z kauzy falšovania zmeniek TV Markíza.

Keď sa na súde v minulosti riešilo, že jeho zdravotný stav je natoľko vážny, aby sa konanie prerušilo, Šanta sa to pokúšal zvrátiť. „Kategorické nie, konať, a to jednoznačne,“ hovoril Šanta pred Najvyšším súdom SR, no neuspel. Konanie s Majským vlani v marci senát  prerušil. Majského advokát totiž priniesol lekárske správy, z ktorých predsedníčka senátu čítala napríklad aj o chemoterapii.