Kučerka v civile, kajúcnici, Ficove gestapácke kabáty. Pozrite si FOTO v GALÉRII

Kučerka má aktuálne o starosť menej. Jozef Kandera, prvý námestník generálneho prokurátora Maroša Žilinku, vyhovel návrhu na postup podľa paragrafu 363. A zrušil jeho obvinenie pre prijatie úplatku vo výške najmenej 2500 eur od svojho nadriadeného. Tým nemal byť nikto iný, ako jeden z najznámejších kajúcnikov a bývalý vysoký policajný funkcionár Bernard Slobodník. Kučerka mal podľa vyšetrovateľa peniaze vziať za to, že pomohol príbuznému bývalého ministra Petra Žigu v kauze známej ako Valčeky.

Kandera potvrdil nedôveryhodnosť svedkov

"Po preskúmaní na vec sa vzťahujúceho spisového materiálu je nevyhnutné konštatovať, že v danej trestnej veci sa doposiaľ nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinený sa skutku tak, ako je mu kladený za vinu, dopustil," uvádza sa v uznesení Generálnej prokuratúry SR zo 7. marca, pod ktoré je podpísaný Kandera.

Dôvodom zrušenia predmetného obvinenia je jednoducho fakt, že bol porušený zákon v neprospech obvineného Mariána Kučerku. Prvý námestník generálneho prokurátora v 24-stranovom uznesení potvrdil nielen to, čo namietal Kučerkov obhajca, ale aj to, na čo dlhodobo upozorňuje aj politická opozícia. A teda, že výpovede svedkov, na ktorých je obvinenie voči expolicajtovi Kučerkovi postavené, nie sú, jemne povedané, v poriadku. Týmito svedkami a kajúcnikmi zároveň sú známe "firmy": Bernard Slobodník a podnikateľ s prepojením na kriminálne prostredie Peter Petrov, prezývaný Tiger.

Slovami vyšetrovateľa

"Obvinený Ing. Marian Kučerka, bývalý príslušník PZ, v presne nezistený deň mesiaca pravdepodobne v máji v roku 2020 v Chorvátskom Grobe v penzióne Karolina prijal úplatok od osoby Bernarda Slobodnika vo forme finančnej hotovosti vo výške minimálne 2 500,- EUR za to, že v rámci jeho riadiacej funkcie na národnej kriminálnej agentúre Prezídia Policajného zboru bol nápomocný pri riešení možnej trestnoprávnej zodpovednosti osoby JUDr. Štefana Žigu, ktoré mala v súvislosti s trestnou vecou vedenou pod CVS: xxx tzv. kauza ´Valčeky´,” pripomína Kandera to, na akom skutkovom základe vzniesol vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinenie za zločin prijímania úplatku voči Kučerkovi.

Výpovede Slobodníka a "Tigra" sú osamotenými tvrdeniami

Fakt, že výpovede dvojice kajúcnikov Slobodníka a Tigra v danej veci nie sú dôveryhodné, spomína prvý námestník Žilinku v uznesení na viacerých miestach. "Na základe vyhodnotenia výpovedií Ing. Bernarda Slobodnika a Petra Petrova je potrebné tiež skonštatovať, že pokiaľ ide o skutkové okolnosti vymedzené v opise skutku, konkrétne čas spáchania skutku, ako aj súvis s trestnou vecou tzv. ´Valčeky´, tieto vyplývajú výlučne z osamotených tvrdení menovaných a nie sú ničím verifikované," upozornil v uznesení Kandera.

Vzápätí v predmetnom dokumente uvádza aj konkrétne fakty: "Skutočnosť, že skutok sa mal stat’ v máji 2020, vyplýva výlučne zo zápisnice o trestnom oznámení Petra Petrova zo 14.09.2021 a následne z jeho svedeckej výpovede z 26.07.2022 po vznesení obvinenia Ing. Mariánovi Kučerkovi (osamotené tvrdenie Petra Petrova). V trestnom oznámení z 23.04.2021 a 28.04.2021 sa Peter Petrov vôbec nezmienil o čase, kedy mal byť skutok spáchaný. Oznamovateľ Ing. Bernard Slobodník, ktorý má obvineného primárne usvedčovať, sa vo svojich výpovediach vôbec nezmieňuje o tom, že skutok mal byt spáchaný v máji 2020. Skutočnosť, že obvinený mal prijať úplatok v súvislosti s trestnou vecou tzv. ´Valčeky´ zase vyplýva výlučne z tvrdení Ing. Bernarda Slobodníka (osamotené tvrdenie Ing. Bernarda Slobodníka)."

Kučerka bol zadržaný v jednej "várke" s Lučanským

Pripomíname, že Kučerka bol pred rokom neprávoplatne odsúdený za prijatie úplatku vo výške 25-tisíc eur od podnikateľa Norberta Bödöra prostredníctvom bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. A to za to, že pomôže príbuznému exministra Petra Žigu. V druhom skutku sa mu kládlo za vinu, že prijal úplatok vo výške 200.000 eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy a dnes najznámejšieho slovenského kajúcnika Ľudovíta Makóa. Zadržali ho v rámci policajnej akcie Judáš. Kučerka bol obvinený aj v rámci policajnej akcie Očistec.

Fico sa ukázal s gestapáckymi kabátmi

Ešte v decembri 2020 šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico podal trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka. A to za spáchanie viacerých trestných činov. Na tlačovke čítal podanie Kučerkovej manželky, inak prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave, na Repu a Šúreka.

Podľa dokumentu sa mali obaja vyhrážať jej mužovi, aby sa priznal v kauze Očistec a spolupracoval. Ak tak neurobí, mali mu pohroziť, že jemu i jeho manželke spravia hanbu a že pôjde do väzenia. Prokurátorka tiež vyhlásila, že jej manželovi vraveli, že bude vo väzbe „srať krv ako Lajo Mako“, a žiadali ho, aby sa priznal. Rovnako ho mali požiadať, aby cez manželku zistil informácie v rámci prokuratúry.

Fico uviedol, že sú to gestapácke spôsoby, pričom za sebou mal dva gestapácke kabáty, ktoré zamýšľal poslať práve Šúrekovi a Repovi. Vyhlásil, že Smer má vážne podozrenie, že za akciami NAKA sú premiér Igor Matovič, sudca Juraj Kliment a prokurátor Ondrej Repa.

Prišlo Kučerkove ospravedlnenie

V júli 2021 médiá informovali, že Kučerka svoje tvrdenia proti Šúrekovi a Repovi odvolal, ospravedlnil sa im a uviedol, že predtým konal v strachu o svoju osobu.

Počas vyšetrovania 20. mája 2021 sa Kučerka čiastočne priznal k činom, z ktorých bol obvinený. Jeho priznania sa obratom chytili vládni politici, napríklad vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová. "Robert Fico v strachu pred zodpovednosťou hrá dnes so Slovenskom ruskú ruletu, ktorá vedie do chaosu. Účelovo šírené dezinformácie a klamstvá Smeru už pritom popierajú aj samotní obvinení,“ napísala v júli 2021 počuť ministerka v obsiahlom statuse. Podľa vtedajších slov Remišovej chce iba Fico prekryť šafárenie za čias vlády Smeru.

Kučerka otočil, negoval svoje predošlé vyhlásenia

Časom však expolicajt vysvetlil, že ospravedlnenie podpísal pod tlakom. V čase, keď bol vo väzbe. „Mrzí ma, že som nebol dostatočne psychicky odolný a počas väzby som nekriticky uveril orgánom činným v trestnom konaní, že najlepšie, čo môžem spraviť, je ku všetkému sa priznať a zároveň ospravedlniť prokurátorom Ondrejovi Repovi a Michalovi Šúrekovi. […] Od novembra 2020 na mňa prokurátori ÚŠP pán Repa a pán Šúrek začali vyvíjať nátlak, aby som vypovedal k rôznym prípadom vyšetrovaným na expozitúre Bratislava Národnej jednotky finančnej polície a na rôzne osoby. […] Inak budem vo väzbe sr…ť krv ako Lajo Makó, pristane mi na pozemku vrtuľník a spravia hanbu aj mojej manželke, ktorá je prokurátorkou.“

Kučerka, rovnako ako Kaľavský, ostáva v Bosne

Kučerka sa aktuálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o politický azyl. Ešte vo februári sme informovali, že ho tam na základe medzinárodného zatykača, ktorý na slovenského expolicajta vydal sudca Kliment, príbuzný Ondreja Repu, zadržali. Podľa zistení Plus 7 dní sa mal prvého februára v poobedňajších hodinách nachádzať na príslušnom súde v Sarajeve, ktorý rozhodoval o ďalšom postupe voči jeho osobe. "Považujem za potrebné zdôrazniť, že predmetný medzinárodný zatýkací rozkaz vydal sudca Juraj Kliment, ktorý podľa právoplatného nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky zo dňa 09.12.2021, č. k. II. ÚS 300/2021-53, nie je v trestnej veci nášho klienta zákonným sudcom, pretože jeho príbuzenský vzťah k prokurátorovi Ondrejovi Repovi je takej povahy a intenzity, že objektívne vyvoláva pochybnosti o jeho nestrannosti nielen u osoby nášho klienta, ale aj u akéhokoľvek nestranného pozorovateľa, čo môže viesť až k strate dôvery občanov v spravodlivosť," uviedol pre náš týždenník advokát Martin Bezák. Zároveň zdôraznil, že Kučerka sa pred policajné orgány Bosny a Hercegoviny dostavil dobrovoľne.

Napokon súd v Sarajeve rozhodol, že Kučerku na Slovensko nevydá. Ostáva tak v Bosne podobne, ako ďalší známy expolicajt NAKA Ján Kaľavský. Ten otvorene hovorí o tom, že má obavy o vlastný život. Kaľavský totiž v exkluzívnom rozhovore pre Plus 7 dní z vlaňajšieho septembra usvedčuje svojich bývalých kolegov z NAKA z obludných praktík, ktoré majú súvisieť s údajným drastickým vynucovaním si výpovedí a priznaní od obvinených osôb.