Verejnosť má ešte v živej pamäti nedávnu udalosť, ktorá sa odohrala v jednej z najrušnejších častí hlavného mesta. V piatok 31. mája popoludní, teda v čase, keď sa Bratislavou prechádza najviac ľudí, došlo k streľbe na Obchodnej ulici. Niekoľko príslušníkov polície tam týmto spôsobom spacifikovalo útočníka, ktorý okoloidúcich ohrozoval nožom. Napokon postrelený na zemi nezostal ležať iba nebezpečný muž, ale i 15-ročné dievča. Zasiahla ho policajná guľka.

V nemocnici skončil s ťažkými poraneniami aj pracovník finančnej správy. Toho útočník dobodal do hrude a do brucha. Bezpochyby teda išlo o nesmierne nešťastnú udalosť, ktorá sa však podľa všetkého vôbec nemusela skončiť tak tragicky. Inšpekcia ministerstva vnútra totiž okrem postupu policajtov zasahujúcich na Obchodnej ulici preveruje správanie a konanie príslušníka z elitného Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorý proti nebezpečnému útočníkovi nezasiahol, aj keď podľa našich informácií mohol. Keby tak urobil, na ulici plnej ľudí by sa zrejme nestrieľalo.

 

Povinnosť

Pomáhať a chrániť nás majú všetci policajti. Nielen v duchu známeho a medzi ľudom otrepaného hesla, ale aj na základe príslušného zákona. Toho o Policajnom zbore (PZ), ktorý príslušníkom ukladá povinnosť „vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok alebo je dôvodné podozrenie z ich páchania.“Policajt je tak povinný konať aj v čase mimo služby, a to vtedy, ak je páchaný skutok, ktorým je bezprostredne ohrozený život, zdravie alebo majetok.

Jeden zo službukonajúcich príslušníkov elitného útvaru, ktorý sa stará o bezpečnosť našich najvyšších ústavných činiteľov a chráni tiež dôležité objekty, si však v piatok 31. mája 2019 zrejme povedal, že on veru nemusí nikomu pomáhať a nikoho chrániť. A už vôbec nemusí nič dodržiavať. Že len jednoducho stačí tváriť sa mimoriadne vyťažene. V búdke umiestnenej pri jednej zo vstupných brán do areálu Úradu vlády.

Majú čo vysvetľovať: Ministerka vnútra Denisa Saková a šéf ochrankárov.
Majú čo vysvetľovať: Ministerka vnútra Denisa Saková a šéf ochrankárov.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Svedok

Presne tam mal elitný policajt službu aj v čase udalosti, ktorá sa začala v objekte ministerstva financií nachádzajúceho sa neďaleko Úradu vlády. Čo sa na mieste dialo, opísal Denníku N krátko po nešťastí jeden z priamych svedkov. Išlo o mladého muža z Nitry, ktorý podľa svojich slov sedel v ten deň v aute pred budovou ministerstva financií, keď si zrazu v spätnom zrkadle všimol, že k jej vchodu sa nerozhodným krom blíži osoba. Bol to muž, ktorý vraj váhal, či do objektu vojde, alebo nie.

„V prvom momente som si hovoril, že chlapík asi niečo hľadá a nevyzná sa tu. Nevenoval som tomu pozornosť, stratil sa mi medzi stĺpmi z dohľadu a viac som sa nepozeral,“povedal mladý Nitran Denníku N. Krátko nato počul ranu, ako keby sa rozbila sklenená stena o dlažbu. „Zase som sa tam obzrel a videl som toho muža utekať odtiaľ smerom dole Štefanovičovou ulicou. Vyskočil som z auta a zamkol ho. Všimol som si, ako z budovy ministerstva vyšiel chlap v uniforme a obzeral sa, čo sa stalo a kto to spravil. Pani, ktorá tam stála, mu ukázala smer, ktorým muž utekal. Uniformovaný sa rozbehol za ním.“ 

Bežať začal aj mladík. Prečo? Lebo vedel, že sa stalo niečo zlé a chlap z ministerstva, ktorým bol službukonajúci colník, sa rozbehol za niekým, koho ani nevidel. „Ja som ho videl a aspoň som mu ho mohol ukázať,“ vysvetľoval Nitran.

Páchateľ potom v jednom momente prešiel na pravú stranu ulice a odbočil smerom k Úradu vlády. To isté spravil zamestnanec ministerstva. Mladík išiel krížom cez parčík až za nimi, keď zrazu všetci od seba zostali len na pár metrov. Colník páchateľa okrikoval, aby stál. Lenže ten mal v ruke nôž. Zrazu spravil výpad proti mužovi v uniforme a zasiahol ho. Mladík z Nitry vtedy vybral mobil a začal všetko natáčať. Popritom požiadal okoloidúcich, aby rýchlo zavolali pomoc a policajtov. Čo sa následne dialo, netreba hádam ďalej opisovať. Nebezpečný muž sa dostal až na Obchodnú ulicu vzdialenú od miesta útoku na colníka možno aj dva kilometre. Nuž a tam, v lokalite plnej ľudí, ho zastavili policajti. Streľbou.

Úrad vlády: Na tomto mieste údajne došlo k incidentu medzi colníkom a páchateľom, pričom službukonajúci ochrankár nijako nezasiahol.
Úrad vlády: Na tomto mieste údajne došlo k incidentu medzi colníkom a páchateľom, pričom službukonajúci ochrankár nijako nezasiahol.
Zdroj: Archív

Všetko vyšetrujú

Lenže tomu a možno i zraneniu colníka sa podľa všetkého dalo zabrániť, keby si povinnosti plnil policajt z ochranky, ktorý mal službu v areáli Úradu vlády. K útoku na zamestnanca finančnej správy, ako sa neskôr ukázalo, došlo pravdepodobne len niekoľko metrov od brány, kde stál príslušník z elitného útvaru. „K potýčke medzi colníkom a páchateľom došlo priamo vo vstupe pre vládne vozidlá. V tom čase stál pri rampe príslušník Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorý teraz tvrdí, že nič nevidel. Všetko je však zachytené na bezpečnostnej kamere umiestnenej na budove Úradu vlády. Záznam si vyžiadala inšpekcia,“ povedal nám policajný zdroj, po­dľa ktorého mal uvedený policajt zakročiť. Mal zbraň, špeciálny výcvik, videl zakrvaveného colníka v uniforme, ktorému išlo o život, ale on sa vraj otočil a tváril sa, že nič nevidí.

Oficiálne miesta tvrdia, že Úrad inšpekčnej služby, tak ako vždy, aj v tomto prípade využije všetky dostupné zákonné prostriedky a postupy, ktoré akýmkoľvek spôsobom pomôžu pri objasnení vyšetrovaného alebo preverovaného skutku. „Všetky okolnosti týkajúce sa incidentu na Obchodnej ulici v Bratislave sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby MV SR. Samozrejme, že úrad sa zaoberá aj konaním prí­slušníkov PZ pred incidentom, počas neho a po ňom. Vzhľadom na to, že vo veci prebieha vyšetrovanie, všetky zaistené dôkazné prostriedky musia byť najprv náležite vyhodnotené a všetky vyšetrovacie verzie preverené. Až potom bude možné o prípade konkrétnejšie informovať,“ dala nám vedieť Petra Friese z tlačového odboru ministerstva vnútra. 

Mal či nemal zasiahnuť?

Čo sa týka počínania príslušníka Úradu na ochranu ústavných činiteľov, inšpekčná služba podľa našich informácií preveruje, prečo nekonal, ak incident videl. Lebo zákon, ako sme už spomenuli, mu doslova ukladá povinnosť zasiahnuť. Niektorí však upozorňujú, že uvedená právna norma uvádza aj prípady, keď policajt nie je povinný vykonať služobný zákrok. Napríklad vtedy, ak tomu bráni dôležitý záujem štátu. A kedy to je? Napríklad ak príslušník „zabezpečuje bezpečnosť určených osôb, ochranu určených objektov...“. Práve táto právna kvalifikácia sa podľa niektorých môže vzťahovať aj na ochrankára, ktorý nezasiahol v prípade útočníka.

Lenže tu dávame do pozornosti ďalší bod zákona o Policajnom zbore, v ktorom sa píše, že ak policajtovi vo vykonaní služobného zákroku bránia uvedené dôvody, teda aj bránenie dôležitého záujmu štátu, vyrozumie o potrebe vykonať služobný zákrok najbližší útvar Policajného zboru. A to elitný policajt podľa našich informácií neurobil! Napriek tomu, že zo svojej pozície mohol zalarmovať niekoľko zložiek PZ. Ale on sa len tváril, že nič nevidí. Nuž čo, veď vlastným telom chránil vjazd do areálu Úradu vlády, v tom čase už zrejme aj prázdneho. Čo tam po nejakom nešťastníkovi colníkovi, ktorý aj bez špeciálneho výcviku ukázal viac odvahy a rozvahy ako policajt z top útvaru.

Prečítajte si tiež: