Tip na článok
S ochrankárom: Tomáš Malatinský si na stráženie zvykol. S policajtom - vodičom by mal čas tráviť do konca septembra.

Malatinský sa po Chorvátsku vyváža s ochrankou. Kto ho ohrozuje?

Bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský cestoval po Chorvátsku s ochrankou za tisíce eur. Prečo mu ju minister vnútra priklepol?

Galéria k článku (3 fotografie )
Nadšený jachtár: Malatinský sa netají láskou k lodiam, chatu má aj pri seneckých jazerách. Tam má však zaručené súkromie, keďže jeho dom je krytý zo všetkých strán.
Prázdny: Ani Malatinského obľúbený hausbót jeho priateľov nevyzeral, že by ho strážili.
Bez policajtov: Viac strážcov sme v okolí domu bývalého ministra neobjavili.

Má strach. Exminister Tomáš Malatinský požiadal o ochranku s autom. Okrem predsedu parlamentu, premiéra a ministra vnútra totiž na ňu iní ústavní činitelia po odchode z funkcie nemajú nárok automaticky.

Robert Kaliňák mu ochrankára s autom pridelil na tri mesiace. Jeden z najbohatších politikov sa tak môže voziť za štátne peniaze a hrať sa na pána dôležitého.

Dôvody tají

Prečo mu minister vnútra ochranu priklepol, sa však verejnosť nedozvie. Ani Malatinský to prezradiť nechcel. Pýtali sme sa ho, či sa mu niekto vyhrážal a čo sa vlastne odohralo. „Čo sa má stať? Taká možnosť je. Každý verejný funkcionár žije s istými rizikami, tak je to úplne prirodzené. Keby mi ju nepovolili, tak ju nemám, keďže mi ju povolili, tak ju mám,“ uviedol veľmi logicky Malatinský.

Nechcel však už povedať, aké auto mu pridelili. Len vylúčil, že by to bolo klasické vládne sedmičkové BMW. „Je to jednoduchšie auto,“ presviedčal.

Chránil ho aj v Chorvátsku

Policajný sprievod mal Malatinský aj na dovolenke. Vybral sa do svojho obľúbeného Chorvátska. Tam je podľa vlastných slov akcionárom firmy, ktorá vlastní asi 27 lodí. Exminister tam išiel letecky, no policajt musel priviezť auto klasicky po ceste.

Ak by ich cieľom bol medzi dovolenkármi populárny Split, len cesta tam a späť priemernou limuzínou, aké majú ochrankári k dispozícii, by vyšla približne na 224 eur aj s diaľničnými nálepkami a poplatkami, no bez zarátania amortizácie. Ak k tomu prirátame ochrankárove diéty, ktoré by mali byť minimálne 40 eur na deň, dostávame sa v prípade jediného týždňa spolu asi na 500 eur.

A to sme ešte nepočítali poistenie, ubytovanie pre policajta či vreckové, na ktoré má tiež nárok. Ak má osobu skutočne chrániť, musí bývať pri nej.

A keďže Malatinský patril medzi najbohatších ministrov Ficovej vlády, je pravdepodobné, že nebude spať niekde v kempe. Cena za noc v päťhviezdičkovom hoteli v Splite sa pritom pohybuje okolo 130 eur. A to približnú sumu za Malatinského ochranku zvyšuje na 1 300 eur za týždeň.

Dal sa voziť?

Hneď po tom, ako sa objavili informácie o predĺžení ochrany pre Malatinského, zaoberal sa nimi aj brannobezpečnostný výbor parlamentu. Exministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi to pripadalo, akoby sa chcel Malatinský po Chorvátsku voziť so šoférom. „Moja protikorupčná činnosť rozzúrila množstvo tunelárov.

Po odvolaní som sa necítil bezpečne, na moje vyžiadanie mi pridelili auto Kia Cee’d a ochrankára. Na viac ako dva týždne mi však ochranu odmietli poskytnúť. Je to v ostrom kontraste s tým, ako Ficova vláda naložila s Malatinským. Je v tom smutná symbolika, že v tomto štáte sú pod ochranou silových zložiek skôr tunelári ako tí, čo sa ich snažia dostať za mreže,“ myslí si Galko.

Nadšený nebol ani poslanec Alojz Hlina, ktorý zahlásil, že Kaliňák v iných prípadoch taký promptný nie je, a pripomenul, že brannobezpečnostný výbor chce od februára riešiť útoky mladých Rómov na starších ľudí. Minister naň však vraj dvakrát neprišiel. Malatinský popiera, že by si ochranku vypýtal iba preto, že by sa mu po Chorvátsku nechcelo šoférovať. „Mám proste ochranku na 90 dní. Potom sa to končí, to je všetko,“ dodal.

Pomstiteľ počká

Ako nám povedal Malatinský, ak bude treba, zváži aj súkromných ochrankárov. S peniazmi asi problém mať nebude. Podľa majetkového priznania zarobil minulý rok vyše 400-tisíc eur, čo z neho robí jedného z najšikovnejších Ficových ľudí. Môže však požiadať o ďalšie 90-dňové predĺženie policajnej ochranky.

Strážia ho v Senci?

Malatinský potvrdil, že aktuálne už je na Slovensku. Pred jeho domom, na obľúbenom hausbóte ani v okolí jeho chaty sme však zvýšený pohyb mužov zákona nezaznamenali. Jeho rekreačný dom pri seneckých jazerách je dobre skrytý pred zrakmi zvedavcov v areáli jachtárskeho klubu, do ktorého púšťajú len jeho členov.

Chránia ho okolité budovy aj ploty. Ministri hospodárstva obvykle problémy s bezpečnosťou nemávajú. Ochranku po skončení nemal napríklad Juraj Miškov (NOVA), ktorý rezortu šéfoval počas Radičovej vlády.

„Nebýva to v prípade hospodárstva bežné. Nevšimol som si nejaké závažné udalosti v rezorte, ktoré by spôsobili Malatinského obavy. Na ochranku pritom musí byť relevantný dôvod,“ hovorí politológ Ján Baránek. Priznáva však, že ide o rezort, v ktorom ide o veľké peniaze. „Je to také nebezpečné, ako si to minister urobí,“ myslí si.

Napríklad rezort vnútra je podľa neho dobrodružnejší. Ako dodáva, súkromnú ochranku mal v minulosti napríklad Pavol Rusko, tiež exminister hospodárstva.

Radičová im bola smiešna

V obklopení niekoľkými bodygardmi trávieval voľné chvíle aj Daniel Lipšic v čase, keď šéfoval vnútru. Ako sa vtedy vyjadroval, bol na to zvyknutý. Posmech od Roberta Fica si vyslúžila Iveta Radičová, keď jej posilnili ochranku po tom, čo dostala list s nábojnicou. Fico vtedy tvrdil, že na Slovensku je premiér viac ohrozený na futbalovom ihrisku ako nábojnicou.

Vyšlo však najavo, že on sám v roku 2010 požiadal Radičovú o predĺženie ochrany po skončení premiérovania. Muži zákona ho mali strážiť celého pol roka. Asi často chodil na futbalové ihrisko.

VIDEO Plus 7 Dní