Mne na trnavskom futbale záleží. Správne hovoríte, je to moja srdcovka, nechal som tam kus života, - takmer sa bil do pŕs ešte pred pár mesiacmi. Známy podnikateľ Vladimír Poór pre PLUS 7 DNÍ vtedy rozprával o presune svojho podnikateľského portfólia do Česka a odmietal reči o tom, že by chcel predať FC Spartak Trnava. Jeho slová však v týchto dňoch nadobúdajú nový význam. Známy trnavský oligarcha sa po tom, čo si nedávno užíval majstrovský titul, rozhodol dať po štvrťstoročí od „bílých andelov“ ruky preč. V decembri vraj končí a na ich štadión už nikdy nevstúpi. Šokoval tým najmä priaznivcov futbalu. Ak sa však ohliadneme do jeho podnikateľskej minulosti, vlastne vždy bola kontroverzná a nie náhodou sa o ňom vraví, že podnikať dokáže len s pomocou štátu.

Fejsbúkoví fašisti?

Bohatý mecenáš trnavského Spartaka a bývalý Mečiarov privatizér uviedol, že vedenie nad klubom preberie krízový manažment až dovtedy, kým sa nenájde nový majiteľ. Prečo sa trnavský veľkopodnikateľ rozhodol konať takto razantne? Dôvodov je niekoľko - spomína nedostatočnú podpora zo strany mesta, čím myslel na spor s primátorom Petrom Bročkom. Alebo sa ho dotklo sústavné urážanie zo strany fanúšikov, ktorých nazval „fejsbúkoví fašisti“. Žeby toto mal byť skutočný dôvod na predaj úspešného klubu?

Klub bol jeho srdcovka

Nuž, pozrime sa na to, čo chce vlastne Poór predávať, ak ponúka FC Spartak Trnava. „Myslíte si, že predať futbalový klub je také jednoduché?“otvorene priznal a odvetil, že nový majiteľ vlastne kupuje aj pomerne vysoké náklady na prevádzku. A jemu sa napriek štátnym dotáciám a výhodám sanovať veľkoklub zjavne nedarí. Na hlavu Poóra sa už dávnejšie zniesla kritika, že pozemky s rozlohou približne 3,5 hektára prakticky v centre mesta bez verejnej súťaže získala za euro jeho spoločnosť City-Arena. Tá sa zaviazala ako protihodnotu zmodernizovať futbalový Štadión Antona Malatinského. Veľkopodnikateľa nešetrí ani primátor Peter Bročka a predaj pozemkov v roku 2012 za jedno euro spochybňuje. Dlhoročný spor s primátorom Trnavy vyvrcholil tým, že Bročka dal podnet na Európsku komisiu. Žiadal, aby preskúmala, či Poór nedostal pri výstavbe štadióna a nákupného centra nepovolenú štátnu podporu. Veľkopodnikateľ si myslí, že primátor takýmto konaním ohrozil jeho biznis. Keď sme sa ho na primátora opýtali, znechutene reagoval: „K nemu sa vyjadrovať nebudem, on robí politiku.“

Obrovské panstvo na Cerovom vrchu: Sídlo je napísané na firmu Albit, v ktorej ako spoločník figuruje Poór. Podľa listu vlastníctva má panstvo vyše hektára zastavaných plôch a nádvorí, štyri budovy a kaplnku.
Obrovské panstvo na Cerovom vrchu: Sídlo je napísané na firmu Albit, v ktorej ako spoločník figuruje Poór. Podľa listu vlastníctva má panstvo vyše hektára zastavaných plôch a nádvorí, štyri budovy a kaplnku.
Zdroj: Martin Domček

Za jedno euro

Projekt výstavby futbalového štadióna a polyfunkčného centra v Trnave rozdelil investor na dve samostatné časti. Dôvodom bola štátna dotácia 13 miliónov eur, ktorú bolo možné použiť len na športovú časť. Poórova spoločnosť nový štadión vzápätí po dostavbe dostala od mesta do prenájmu na 30 rokov tiež za euro na rok. Pri otvorení Štadióna Antona Malatinského bol aj vtedajší premiér Robert Fico - bolo sa treba pochváliť, veď štát naň prispel spomínanou sumou. Na zvyšnej časti predaného pozemku sesterská spoločnosť City-Arena PLUS postavila nákupné centrum s hotelom a ďalšími komerčnými prevádzkami. Tá nedávno tiež zmenila svojho majiteľa.

Hádka Poóra s Bročkom

Poóra tieto Bročkove aktivity pobúrili a tvrdí, že ohrozuje chod futbalového klubu. „Spartak Trnava ako futbalový klub nemusí mať žiadne obavy. Tento spor sa ho nijakým spôsobom nedotýka. Jednoznačne deklarujem, že mesto Trnava klub podporovalo a podporovať bude,“vyjadril sa staronový primátor Bročka. Mesto Trnava sa navyše žalobou na súde domáha vrátenia pozemkov, na ktorých dnes stojí známe nákupné centrum City Arena. Okresný súd v Trnave v polovici septembra žalobu zamietol. Či sa primátor odvolal, sa nám nepodarilo zistiť. Samozrejme, iné si myslí Poór, ktorý na svoju stranu získal mestských poslancov. Tí ešte pred komunálnymi voľbami, teda v septembri, na mimoriadnom rokovaní hlasovali a rozhodli o opaku. Mesto sa vraj súdiť nebude. Zároveň konštatovali, že o podaní žaloby na súd primátorom Petrom Bročkom v minulosti mestské zastupiteľstvo nerokovalo ani tento krok s poslancami nikto nekonzultoval. 

Zmena akcionára

Zatiaľ čo sa poslanci hádajú s primátorom, Poór sa rozhodol rázne konať. Najskôr zmenila akcionára spoločnosť, ktorá vlastní nákupné centrum „v Malom Ríme“. Obchodné centrum, ktoré spustilo svoju prevádzku pred troma rokmi, sa dostalo do rúk investorovi Petrovi Korbačkovi. Teraz je na rade FC Spartak Trnava. „Nič nepredávam, robím svoj biznis tak, ako som ho vždy robil. To Spartak Trnava odo mňa odchádza, lebo ma fanúšikovia nechcú. Stále ma niekam politicky zaraďujú, ale mne je to už vlastne jedno,“ reagoval. Na otázku, s kým momentálne rokuje o predaji, odvetil, že v hre sú dvaja záujemcovia, jeden z Česka a druhý zo Slovenska.