Tip na článok
Mnohí stavbári, ktorým Váhostav dlhuje, majú existenčné problémy. Jurajovi Širokému to zrejme nevadí a premiér Fico dával od kauzy dlho ruky preč.

Malí veritelia Váhostavu sú zúfalí. Niektorí si siahli na život

Malé firmy a živnostníci zaplatili na dani štátu viac, ako napokon dostanú od zadlženého Váhostavu.

Galéria k článku (5 fotografií )
Pavúk: Papieroví vlastníci Váhostavu sa slnia aj v Karibiku. Kto je skutočný majiteľ, je však otázne.
Zúfalí stavbári: Mnohí majú existenčné problémy. Na dani museli zaplatiť viac, ako dostanú od Váhostavu.
Juraj Široký: Môže sa usmievať. Váhostav škrtne 85 percent dlhov a stavať diaľnice môže ďalej.

Nechutný paradox. Mamutí Váhostav v reštrukturalizácii stiahne ku dnu mnoho malých firiem a živnostníkov, ktorým dlhuje peniaze. Vyplatí im len 15 percent z toho, čo im dlhuje za prácu alebo dodávku tovarov. Oni pritom museli štátu na dani z pridanej hodnoty zaplatiť až dvadsať percent. Reštrukturalizáciu Váhostavu preveruje Generálna prokuratúra.

Zničení

Mnohé malé firmy a živnostníci, ktorí robili pre Váhostav na štátnych zákazkách, sú na kolenách. Dorazilo ich, že krachujúca megafirma im vyplatí len 15 percent záväzkov. Prednosť pri vyplatení dlhov dostali totiž veľkí veritelia, ako napríklad banky.

Váhostav dlhuje 26,7 milióna eur iba na úveroch. Ďalších vyše 92 miliónov sú pohľadávky asi 1 200 firiem a fyzických osôb. Mnohí z nich už svoje peniaze pokope neuvidia, lebo Váhostav im za pohľadávky nijako neručí. Naopak, banky, ktorým Váhostav majetkom ručí, by mohli dostať späť všetko.

Museli zaplatiť

Malí veritelia museli odviesť DPH ešte z nezaplatených faktúr vo výške 20 percent. „Keď ste mesačný platca DPH a idete napríklad maľovať, namiešate farbu povedzme za tisíc eur a z toho zaplatíte 20 percent DPH už na začiatku.

A keď urobíte svoju prácu, tak si zaúčtujeme povedzme 10-tisíc eur. Z toho je DPH 2-tisíc eur. Takže od toho odpočítate vstupných 200 eur a 1 800 eur zaplatíte štátu,“ vysvetľuje postup jeden z veriteľov Váhostavu Milan Blaho.

Ak však dostane jeho firma od Váhostavu len 15 percent z dlžnej sumy, teda 1 500 eur, a za túto zákazku odviedla 1 800 eur DPH, bude v strate 300 eur iba na dani štátu. Bez započítania nákladov na prácu a materiál! Nehovoriac o tom, že firmy, ktoré majú zamestnancov, za nich musia platiť odvody. Nik sa nepýta, či im za prácu zaplatili a či na to vôbec majú.

Čítajte viac:

Váhostav požiadal o ochranu pred veriteľmi a veselo stavia ďalej

Pripravia zákon

Oslovili sme preto ministerstvo financií s otázkou, ako pomôže postihnutým firmám a živnostníkom. „Ministerstvo vychádza v ústrety malým firmám a živnostníkom a v súčasnosti finalizuje novelu zákona, ktorá umožní, aby dodávatelia mohli platiť DPH až po tom, čo im odberateľ zaplatí faktúru za tovary a služby.

Odberatelia si tiež budú môcť uplatniť odpočty dane, až keď faktúru uhradia. To znamená, že DPH by sa platila až na základe realizovaných platieb a nie iba na základe faktúr, ako je to v súčasnosti. Toto opatrenie by sa malo týkať malých firiem s limitovaným ročným obratom, ktorý bude definovaný v zákone,“ odpovedá tlačový odbor.

To však súčasným veriteľom Váhostavu už nepomôže. Navyše, poriadne ich rozčuľuje, že Váhostav si môže ich nevyplatené faktúry uplatňovať na vrátenie DPH. Vedie ich totiž v účtovníctve ako svoj náklad. Vôbec nevadí, že je v reštrukturalizácii.

„Naša faktúra ide do účtovníctva Váhostavu. A je to pre nich DPH na vstupe. Daňový úrad by tam mal okamžite nabehnúť,“ krúti hlavou Blaho.

Ošetria ich?

Problém môžu mať veritelia aj so zdravotným poistením. Ak ako živnostníci nemali na jeho zaplatenie, môže sa stať, že ich ošetria len v prípade ohrozenia života. Nikoho nezaujíma, že živnostník prácu odviedol, rovnako ako daň a dostal sa do mínusu pre niekoho iného. „Ak niekto nemá peniaze, radšej dá rodine najesť,“ vraví Blaho.

Podľa neho už na východe majú niekoľko prípadov ľudí, ktorí si vzali život. „Tvrdia, že reštrukturalizácia je pre štát aj pre veriteľov vraj výhodnejšia ako konkurz. Vtedy by prišli o zákazky, ktoré majú. Teraz sa obohatia o tých 85 percent,“ krúti hlavou Blaho.

„Keď vie pán Fico chodiť po Žiline a odpúšťať dlhy alebo ich odpúšťať zahraničným firmám, tak to môže riešiť. My však pre neho nie sme zaujímaví. Nechcú to riešiť,“ dodáva sklamane.

Čítajte viac:

Firma s dlhmi vyhrala zákazku na rekonštrukciu Bratislavského hradu

Zamotané

Slovenskej pobočke Transparency International sa podarilo získať štruktúru vlastníkov Váhostavu. Je veľmi komplikovaná. Nepriamo vlastnia stavebnú spoločnosť napríklad Kostaričania či cyperské schránkové firmy.

„Ak ste poctivý podnikateľ, nech aj milionár, nemáte dôvod skrývať svoje vlastníctvo po schránkových firmách. Nie je hanba, ak biznis niekedy nevyjde a skončí sa trebárs aj konkurzom, ale je nehorázne nastaviť si firemnú štruktúru tak, že podfuky s obchodnými partnermi sa robia veľmi ľahko.

Písali sme viacerým ministrom. Keď bolo prvé stretnutie veriteľov, rozdávali sme tam listy a práve moja žena dávala jeden predstaviteľovi Váhostavu. Ten jej povedal - Načo to robíte, aj tak nič nedocielite. Keď vyšli najavo tie veci okolo prepojenia firiem... takto zdravá firma nevyzerá. Tí ľudia by mali sedieť v base,“ dodáva veriteľ Blaho.

Rieši ich prokuratúra

Prípadu Váhostav sa venuje aj Generálna prokuratúra. Tá prešetruje na trestnom úseku okolnosti, ktoré predchádzali reštrukturalizácii, aj samotnú reštrukturalizáciu. Rieši tiež možnosť vstupu do reštrukturalizácie.

Ešte pred oznámením výšky percent, ktoré Váhostav plánuje vyplatiť veriteľom, objavil týždenník Trend medzi veľkými veriteľmi schránkové firmy z Cypru, Belize aj zo Slovenska.

Podľa týždenníka by si mal sudca, správca aj veritelia overiť, či nie sú „predĺženými rukami nepriameho majiteľa Váhostavu Juraja Širokého“. Firmy spriaznené s dlžníkom by totiž mali v reštrukturalizácii dostávať menej ako ostatní veritelia. Podľa Trendu totiž mnoho faktov napovedá, že by mohli byť „súčasťou Širokého panstva“.

Obetujú niekoho?

Zrazu sa zobudil už aj premiér Robert Fico. „Mohli mať motív ísť do podvodu,“ uviedol na margo Váhostavu. Vláda vraj preto bude podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry. „V prípade manažmentu Váhostavu by mohlo ísť o kriminálne správanie,“ doplnil Fico.

Blaho, organizátor malých a stredných podnikateľov, ktorí naleteli Váhostavu, sa však hnevá a Ficovo vyjadrenie ho vôbec neupokojuje. „Teraz sa ozval. Budú musieť niekoho obetovať, tak to hodia na manažment. Ale problém je v tom, že Slovensko nie je demokratický štát, ale akciová spoločnosť pár ľudí.“

Infografika: TIS

VIDEO Plus 7 Dní