Tip na článok
Smiešne málo: Rodičovský príspevok je 213,20 eur. Matkám na rodičovskej to nevystačí ani na plienky.

Mamy na plný úväzok sa búria: Štát si nás cení menej ako tie, čo dali deti do jaslí! Naozaj?

Časť slovenských mamičiek dnes priniesla premiérovi list. Presnejšie, išlo o výzvu pod názvom Mama je lepšia ako jasle a stálo v nej - stručne - asi toľko, že finančný rozdiel medzi rodičovským príspevkom a príspevkom na starostlivosť je diskriminačný. Rozdiel medzi obomi je 66,80 eur - v neprospech rodičovského. Skutočnosť je však trošku iná.

Mamičky podporené ďalšími 15-tisíc podporovateľmi a desiatkami ďalších organizácií hnevá, že štát si viac váži matky, ktoré sa rozhodli šupnúť svojich potomkov do jaslí alebo k opatrovateľkám. Lebo materskú starostlivosť nič nenahradí.

Iniciátorky predkladajú návrh na zvýšenie rodičovského príspevku (213,3 eur) aspoň na roveň „jasličkovného“ (280 eur), zníženie daňovo-odvodového zaťaženia rodín s deťmi a zastavenie štátnych kampaní cielených na „zvyšovanie zamestnanosti matiek malých detí“.

Vyzerá to pekne. Nejedna budúca i súčasná mama zajasá. A nejednej z tých, ktoré - z rozličných príčin, ale pravdepodobne v minimálnej miere kvôli nezodpovednosti či karierizmu - „odložili“ svoje deti k opatrovateľkám, keďže je známe, že jaslí na Slovensku už takmer niet - asi zrumenejú líca hanbou.

Ibaže ono je to trochu komplikovanejšie. O tom, že rodičovský príspevok by bol na smiech, ak by nebol do plaču, sa sporiť netreba. Za tých 213,20 eur nekúpite na mesiac ani plienky. A nevystačí vám to na starostlivosť o dieťatko dokonca ani v prípade, že patríte medzi uvedomelé ekomamy, ktoré používajú plienky látkové.

Dalo by sa to riešiť zvýšením rodičovského príspevku, alebo aj tým, že sa na Slovensku prestane kradnúť a ľudia tu budú zarábať normálne, takže na isté obdobie si rodina vystačí aj s jedným platom.

Ale nie o tom som chcela. Okrem toho, že výzva jemne smrdká pohŕdaním matkami, ktoré išli pracovať, namiesto aby sa na plný úväzok venovali dieťaťu najmenej tri roky po jeho narodení, trošku ma podráždila aj zmienka o tom, že „štát si cení osobnú starostlivosť mamy na mínus 66,80 eur“.

Ono to totiž nie je celkom pravda.

Aha - rodičovský príspevok je síce nižší ako „jasličkovné“, ale iba kozmeticky. Lebo mamám, ktoré zostanú doma s deťmi - čo je pre deti nepochybne to najlepšie, a NEMYSLÍM TO IRONICKY, zdôrazňujem pre istotu - „platí“ štát ešte ďalšie výdavky. A to sociálne a zdravotné poistenie.

Ako som sa dozvedela zo Sociálnej poisťovne, mesačne sa táto suma vyšplhá na 137, 37 eur. Vychádza z vymeriavacieho základu 529,80 eur, čo je teda dosť čudné vzhľadom na menej ako polovičnú výšku rodičovského príspevku, ale je to tak.

Ďalších 33,38 eura platí štát do zdravotnej poisťovne. Dokopy je teda skutočný príspevok štátu mamám na rodičovskej „dovolenke“ 384,28 eura.

Iste, stále je to trápne málo. Ale netreba zabúdať na to, že na túto sumu sa skladajú aj mamy, ktoré zarezávajú v práci - pritom by asi dosť z nich nepochybne radšej bolo s deťmi na ihrisku -, zatiaľ čo ich decká sa motajú pri sukni sestričke v jasliach alebo kdekoľvek inde. A tie mamy si platia zdravotné s sociálne poistenie samy.

Takže, opäť opakujem - niežeby som chcela tlieskať štátu za to, koľko platí mamám na plný úväzok, nie je to však tak málo, ako vravia.

VIDEO Plus 7 Dní