Bol spoluzakladateľom najväčšej mafiánskej skupiny v histórii Slovenska. Od roku 1997 bol jej najvyšší šéf. Ako hlava sýkorovského gangu prežil všetky slovenské vlády od Mečiarovej cez Dzurindovu, Radičovej až po Ficovu. Povráva sa, že bol súčasne legalizant Slovenskej informačnej služby.

Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, ktorý ako jeden z mála bosov starej gardy stále žije, smeruje pred súd. Informácie, ktorými disponuje, môžu pre mnohých mocných znamenať pád. Aj preto existuje reálna hrozba Lališovej likvidácie. Slovensko zažilo počas jeho eskorty manévre ako nikdy predtým.

Mimoriadne opatrenia

Policajti majú vo zvyku pochváliť sa úlovkami z radov najhľadanejších mužov. Na bratislavské letisko priviezli a pred kamery postavili Bakiho Sadikiho, Viliama Mišenku či Marka Trajtera.

Prevoz bosa bosov Róberta Lališa z nemeckého Kolína nad Rýnom však vyzeral úplne inak. Polícia od začiatku tajila dátum, čas aj miesto, kam Lališa prevezú.

Čim bližšie bol deň D, tým väčšia nervozita vládla na prokuratúre aj na polícii. Nepodávali žiadne informácie, len prosili. „Neinformujte o Lališovi, lebo môžete ohroziť jeho aj ľudí, ktorí ho budú prevážať,“ žiadali médiá.

Čítajte viac:

Nová éra mafie na Slovensku: Zmení sa z brutálnej na sofistikovanú

Lališa priviezli na Slovensko dva dni pred Vianocami. Vládny špeciál pristál na polovojenskom letisku Sliač. Podľa záberov, ktoré neskôr polícia zverejnila, mal Lališ na očiach nepriehľadné okuliare a na ušiach slúchadlá.

Po otvorení dverí obstali vchod do lietadla traja muži z útvaru osobitného určenia. Všetci mali nepriestrelné štíty, ktorými chránili Lališov život. V okolí lietadla stáli ďalšie desiatky ozbrojených mužov, zhora celú situáciu monitoroval policajný vrtuľník.

Dlhoročného mafiánskeho šéfa naložili do pancierového auta a v kolóne zhruba desiatich policajných áut ho za prísnych bezpečnostných opatrení previezli do väzby v Banskej Bystrici. Ani rozhodovanie o jeho väzbe sa nekonalo tak ako obyčajne v budove Špecializovaného trestného súdu, ale za bránami väznice. Po troch hodinách bolo rozhodnuté. Lališ smeruje do väzby.

Proti rozhodnutiu sa však na mieste odvolal, a tak bude o jeho väzbe rozhodovať Najvyšší súd. Aj za mrežami, kde bude čakať na súdny proces, bude mať Lališ špeciálny režim. Upresniť ho nikto nechcel, no priorita je, aby ho udržali nažive a mohol vypovedať.

Čítajte viac:

Sýkorovec Bihári v rukách polície: Väz mu zlomili rodinné putá

Kontakty na najvyšších miestach

Skupine sýkorovcov šéfoval Lališ takmer dvadsať rokov. Pod sebou mal šesť podskupín vrátane vražedného komanda. Bosovia týchto skupín, ktoré tvorili takmer dve stovky mužov, sú už za mrežami.

Počas fungovania vyberali výpalné, kontrolovali obchod s drogami, prostitúciu a časť skupiny bola určená na likvidáciu členov iných skupín, vraždy na objednávku či likvidáciu vlastných členov.

Róbertovi Lališovi počas jeho šéfovania vraj zabezpečovali krytie ľudia z najvyšších miest. Mali to byť ľudia zo SIS, policajti či vplyvní podnikatelia, ktorí mali kontakty na politikov, policajných funkcionárov aj prokurátorov. Práve tieto kontakty a informácie, ktorými disponuje, sú dôvodom obáv z jeho likvidácie.

Lališ bol na úteku od roku 2012. Zadržali ho v októbri 2015 v Kolíne nad Rýnom. Jeho zatknutie priamo súviselo so zadržaním šéfa seneckej vetvy sýkorovcov Martina Biháriho, prezývaného Rus, dva týždne pred Lališom v českej Suchohrdli u Miroslavi.

Zadržaním Róberta Lališa končí na Slovensku mafia, ako sme ju doteraz poznali. Orgány činné v trestnom konaní čaká už len posledný krok. Postaviť Lališa pred súd.