Známe slovné spojenie „naši ľudia“ sa do pozornosti verejnosti dostalo najmä vďaka predstaviteľom stále ešte najsilnejšej politickej strany Smer. Naši ľudia mohli všetko - vybavovať miesta na úradoch, zarábať milióny na štáte, ba dokonca okato páchať trestnú činnosť bez toho, aby za to boli akokoľvek potrestaní. Práve proti takým, ako boli naši ľudia, v pozícii občianskej aktivistky a právničky dlhé roky bojovala novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Iste i táto skutočnosť prispela k tomu, že obyčajní ľudia sa rozhodli dať jej šancu.

O to viac zarazí a možno aj sklame, že funkciu hlavy štátu ešte ani nezačala vykonávať a už sa v súvislosti s jej menom objavili prekvapujúce informácie. Tie naznačujú, že aj aparát budúcej pani prezidentky si vyberá svojich ľudí. Čo by bolo v poriadku, keby  išlo o jej blízkych spolupracovníkov. Ale nejde. Do verejných záležitostí sa totiž začal starať Daniel Strapák, brat Zuzany Čaputovej, ktorý postavil do pozoru vedenie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Osobne tam prišiel rokovať o správnych bodygardoch pre svoju sestru.

Podnikateľ a politik

Skutočnosť, že brat nastávajúcej prezidentky mal hlavné slovo pri výbere ochrankárov, potvrdil hovorca Zuzany Čaputovej Martin Burgr. Dôvod, prečo to tak bolo, však zarazí, keďže Daniel Strapák nie je žiadny odborník na bezpečnosť. Je to podnikateľ, neúspešný kandidát na miestneho poslanca a šéf pezinskej bunky strany Progresívne Slovensko. „Pán Strapák býva na ulici v dome oproti pani Čaputovej, čiže bezpečnostné opatrenia, ktoré na tejto ulici pripravuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, sa dotýkajú aj jeho. Zároveň pri príprave týchto opatrení je pán Strapák kontaktná osoba pre komunikáciu s Úradom pre ochranu ústavných činiteľov. Bol aj súčasťou komunikácie o výmene zboru ochrancov. Poprosila ho o to pani Čaputová. Pán Strapák však nebude súčasťou budúceho tímu pani Čaputovej,“ vysvetľuje situáciu ohľadom ochranky Martin Burgr.

Čiže, aby bolo jasné, nejaký podnikateľ a regionálny politik, ktorý je zhodou okolností bratom budúcej prezidentky, jednoducho príde na elitný útvar a určuje, kto je správny človek na pozícii osobného strážcu hlavy štátu. Nuž a oprávňuje ho na to skutočnosť, že býva na rovnakej ulici ako Zuzana Čaputová. Tento postup veru neveští nič dobré. Koho bude pán Strapák vyberať nabudúce? Ak mu nevyhovejú, vznikne ďalšia kauza?

Nespokojní príslušníci

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií je pod poriadnou paľbou kritiky. V súvislosti s ním Slovenskom neotriasol len škandál ohľadom ochranky Zuzany Čaputovej, ktorú vraj mali pôvodne strážiť nedôveryhodní príslušníci blízki exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. V tomto elitnom policajnom útvare sa najnovšie vzbúrili niekoľkí osobní strážcovia našich najvyšších ústavných činiteľov. Nie však pre papalášske maniere chránených osôb či preto, že politici si z profesionálov z elitného útvaru urobili obyčajných posluhovačov. Pánom ochrankárom okrem iného vadí, že musia robiť zhyby a behať. Nuž a keď vraj nevládzu, lebo ich kondička nie je boh­viečo, tak im chudákom nadriadení aj škaredo vynadajú. Neostávalo im teda nič iné, len sa verejne posťažovať. Ba dokonca aj kompromitujúci materiál na jedného zo svojich šéfov vyrobili. Tajne ho nahrali počas porady, aby dali svetu vedieť, aký on má slovník a ako sa k nim hnusne správa. Nahrávka je to vskutku zaujímavá. Ak je fakt autentická, je dôkazom toho, že problém slovenskej policajnej ochranky je niekde úplne inde ako v tom, že niektorí jej, mimochodom, veľmi slušne platení príslušníci sa nedokážu vytiahnuť nad hrazdu či spraviť 50 brušákov. Zdá sa totiž, že na úrade pracujú aj takí jedinci, ktorí nikdy nesplnili kritériá, aby tam mohli pôsobiť. Ba dokonca vraj ani také, ktorými musia prejsť policajti z obvodných oddelení.

Peter Krajčírovič: Bývalý riaditeľ elitného útvaru, v slnečných okuliaroch, dnes riadi výcvik osobných strážcov. Tí sa na neho sťažujú.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Nahrávka ako dôkaz?

Predmetná nahrávka vraj pochádza z porady vedenia úradu z 13. apríla 2018. Je na nej zachytený miestami až rozčúlený hlas vtedajšieho riaditeľa tohto policajného útvaru Petra Krajčíroviča. Šéfom jednotlivých odborov čistí žalúdok za to, v akej fyzickej forme sú ich podriadení. „Navonok si ľudia, či už civili, protokolisti, alebo chránené osoby stále myslia, že my sme tu nejakí nadľudia, špecialisti, ktorí majú pomaly nadprirodzené schopnosti, že máme byť elitný útvar, ale akosi to stále nejde. Z testovania a previerok fyzickej zdatnosti vyplýva, že my tu máme policajtov, ktorí nesplnili kritériá, nie teraz! Oni nespĺňajú už niekoľko rokov tie kritériá! Sú tam aj takí, ktorí nesplnili kritériá ni­kdy. Dobre počujete - nikdy! Tu pracujú policajti, ktorí nikdy nesplnili kritériá na to, aby mohli zastávať svoju pozíciu, na ktorú sú zaradení. A vy, ich nadriadení, vy to nevidíte alebo to neviete?! Čo tu taký človek robí! Ako môže taký človek, ktorý nespĺňa kritériá, zabezpečovať ochranu prezidenta, predsedu NR SR, premiéra alebo kohokoľvek, koho my zabezpečujeme?!“ pýta sa najedovaný Krajčírovič vedúcich jednotlivých odborov.

Zvýšeným hlasom pokračuje, že ak by na úrad hoci aj hneď prišla Lucia Nicholsonová, s mnohými elitnými policajtmi tam dlážku pozametá. Takú má ona kondičku. A to je žena! „Tu nie sme 40 rokov nazad v komunizme, keď funkcionári mali veľké pupky, žlté kravaty a tesilové ponožky. Dnes je tu nová doba, politici sú moderní manažéri, ktorí sa starajú o seba, ktorí sú fit, ktorí sú v top forme, či už je to pán Fico, Danko, Pellegrini, Drucker, Kiska, Kaliňák… Títo páni sú oblečení ako z módneho časopisu, postavy majú ako vrcholoví športovci a naši top policajti sú v horšej kondícii ako chránené osoby. My tu máme elitných policajtov, ktorí, a teraz nepreženiem, keď zastaví limuzína, tak ten ochrankár je taký tučný, že on nevystúpi z toho auta, ale on sa z toho auta vyleje! Aby niekto odo mňa, z úradu, ktorý zabezpečuje ochranu najvyšších ústavných činiteľov, sa postavil za chránenú osobu a vyzerá ako spodná časť snehuliaka… akože klobúk dole. Ale odtiaľ potiaľ! Ja neviem, vy sa nehanbíte za svojich ľudí? Nehanbíte sa?! Ako robíte personálnu politiku na svojich odboroch? Ako motivujete tých, čo makajú?“ rozčuľuje sa Krajčírovič na nahrávke z apríla 2018. Či je naozaj autentická, sme si chceli overiť cez tlačové oddelenie ministerstva vnútra aj priamo u Petra Krajčíroviča, nikto z oslovených však na naše otázky do uzávierky nereagoval.

Pekelný týždeň: Koná sa na Lešti a niektorí príslušníci elitného útvaru tvrdia, že sa tam k nim vedenie úradu správa sadisticky.
Zdroj: ÚOÚČaDM MV SR

Kaliňákovi ľudia

Dnes Krajčírovič už riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov nie je. Rezortná šéfka Denisa Saková ho z pozície stiahla vlani po tom, ako prepukla kauza okolo únosu vietnamského občana. Urobila tak na žiadosť predstaviteľov strany Most-Híd. Už v tom čase sa objavili špekulácie, že za zverejnením celej kauzy a škandalizovaním Úradu pre ochranu ústavných činiteľov stoja nespokojní ochrankári, ktorí nespĺňajú potrebné kritériá na výkon svojej pozície. Tejto verzii aktuálne nahráva časová súvislosť. Aj keď k únosu malo dôjsť v lete 2017, na verejnosť sa informácie o údajnej účasti slovenskej strany na ňom dostali o rok neskôr. Presnejšie, dva týždne po porade vedenia ochranky, na ktorej sa Krajčírovič vyhrážal, že povyhadzuje všetkých neschopných ľudí. Napokon sa musel porúčať sám.

Po odchode z tejto funkcie sa z neho stal vedúci odboru výcviku. Netrvalo dlho a nespokojní príslušníci úradu sa opäť ozvali. Sťažujú sa, že musia behať, robiť brušáky, zhyby a iné športové aktivity, ktoré sú nad ich sily, preto sa k nim vedenie správa až sadisticky. Nuž a aby svojim slovám dali patričný punc dôveryhodnosti, medzi rečou spomenú, že na čele úradu stoja ľudia blízki exministrovi Robertovi Kaliňákovi.Všetci sú razom zhrození, lebo jedným zo zástupcov riaditeľa úradu je naozaj bývalý Kaliňákov ochrankár Ladislav Odler. No a práve on vraj celý tento elitný útvar riadi. Krajčírovič je jeho človek, a tak si tam bačujú, ako chcú, aj pekelné týždne na Lešti organizujú. Dokonca si nešťastníkov ochrankárov pri cvičení na video nahrávajú, aby sa z nich potom mohli smiať. Že sa na to dá pozrieť aj z inej strany a že nahrávka sa dá použiť ako dôkaz správania nadriadených k podriadeným, už zostalo akosi nepovšimnuté.

Podržtašky

K celej kauze ohľadom týrania ochrankárov sa už vyjadrilo niekoľko politikov, pričom okrem ľudí z aparátu prezidenta Andreja Kisku to opäť boli predstavitelia strany Most-Híd, ktorí vraj zostali zo zverejnených informácií šokovaní. Napríklad podpredseda parlamentu Béla Bugár vyhlásil: „Problém je v tom, že vedenie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov nepochopilo, že úrad má slúžiť ústavným činiteľom a nie ústavní činitelia úradu.“ Lenže presne v tom je zrejme celý problém. Politici považujú špeciálne cvičených mužov a ženy, ktorí majú v prípade potreby položiť za chránenú osobu i vlastný život, za sluhov. Za obyčajné podržtašky, ktoré majú poslúchať pokyny papalášov.

Pekelný týždeň: Koná sa na Lešti a niektorí príslušníci elitného útvaru tvrdia, že sa tam k nim vedenie úradu správa sadisticky.
Zdroj: ÚOÚČaDM MV SR

Možno to Béla Bugár nemyslel tak, ako to vyznelo, možno chcel namiesto slúžiť použiť iný výraz. Nech už je, ako chce, nad tým, čo presne jeho slová znamenajú, si obyčajný človek hlavu príliš lámať nemusí. Stačí pripomenúť ochrankárov, ktorí namiesto sprevádzania mimoriadne ohrozeného šéfa strany Smer Roberta Fica sťahujú slečnu Troškovú do jej nového hniezdočka. Teda, určite sú to džentlmeni a vynášanie obrazov do luxusného bytu krásnej Márie by už len zo slušnosti iste neodmietli, ale ktosi nepochopil, že ich úlohou nie je v pracovnom čase robiť sťahovákov. Za to ich štát naozaj neplatí. Na to sú tu iní odborníci. Rovnako ako na vynášanie smetí, nosenie tašiek, „venčenie“ psov či iné drobnosti bežného života, ktoré by nesporne v pohode zvládli vykonávať samotní papaláši. Vymenovaním do funkcie sa z nich totiž nestávajú nadľudia, okolo ktorých treba celý obslužný aparát. A už vôbec nie z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, pretože ochrankári sú zodpovední za bezpečnosť. Aby mohli robiť to, na čo sú cvičení a za čo sú slušne platení, nemali by svoju pozornosť rozptyľovať obsluhou pánov politikov.

Aktuálna kauza ohľadom pomerov na ochranke, ktorú vraj stále riadia Kaliňákovi ľudia, iste zaujala. Len či je naozaj všetko iba čierno-biele. Milý, úslužný, usmievavý ochrankár je síce fajn, aj pupok by mohol mať, ak by to bol bývalý džudista, ale tu sa nebavíme o kamarátoch či blízkych osobách, ktorým sa možno zdôverovať so svojimi tajomstvami, problémami, dôvernosťami. Ochrankári nie sú psíky v útulku, ktorých si ľudia vyberajú podľa sympatií či krásnych smutných očí. Samozrejme, nikto nespochybňuje, že chránená osoba potrebuje svojmu bodygardovi dôverovať, ale naozaj stačí povedať, že ochrankár je zlý, lebo Kaliňák...? To akože naozaj nikomu nevadí, že niektorí osobní strážcovia a vodiči chránených osôb nespĺňajú ani základné kritériá na to, aby vôbec mohli pôsobiť v Policajnom zbore? Mesačne pritom podľa našich informácií zarábajú vyše 3 000 eur. Je to spravodlivé voči iným policajným zložkám?