V policajných kruhoch začal v uplynulých dňoch kolovať zaujímavý vtip. Vraj viete, čoho sa najviac desia radoví príslušníci z Úradu inšpekčnej služby? Že ich kariéra bude závisieť od správnej odpovede na otázku, kto im aktuálne šéfuje. Dopátrať sa k pôvodu vtipu nie je náročné. Organizačná zložka polície, ktorá je zaradená priamo pod ministerstvo vnútra, sa totiž v poslednom čase blysla pozoruhodnou štatistikou. V priebehu pár dní sa tam na poste dočasne povereného riaditeľa vymenili traja ľudia. Jedným z nich je bývalý operatívec z inšpekčnej služby Juraj Svítok. Minister Roman Mikulec ho do funkcie vymenoval k 1. marcu 2023.

Politicky angažovaná manželka

V deň, keď dosluhujúci premiér Eduard Heger a jeho družina oznámili vznik nového politického subjektu s názvom Demokrati, čo bolo 7. marca, vyšlo najavo, že v tejto strane sa angažuje aj istá Natália Svítková z Prievidze. Pre širokú verejnosť doteraz neznáma žena, pri pohľade na jej statusy na sociálnej sieti je však okamžite zrejmé, že minimálne v regionálnej politike sa už nejaký čas pohybuje.

Hovorca Demokratov Martin Kvetko pre PLUS 7 DNÍ potvrdil, že „pani Natália Svítková je zakladajúcou členkou ešte pôvodnej strany SPOLU-občianska demokracia, dnes premenovaná na stranu Demokrati. Je členkou strany od roku 2018. Momentálne pôsobí ako radová členka strany a nezastáva žiadnu stranícku funkciu“.

Či skutočne ide len o takú obyčajnú členku, ťažko povedať. V deň veľkolepého oznámenia o začatí pôsobenia Demokratov totiž stála po boku najväčších straníckych es, teda predsedu Eduarda Hegera a podpredsedu Miroslava Kollára. 

Zhoda priezviska političky Natálie Svítkovej a Juraja Svítka, ktorý bol na základe personálneho rozkazu ministra vnútra začiatkom marca poverený vedením Úradu inšpekčnej služby, pritom nie je náhodná. Ide o manželov. Zo statusov členky Demokratov sa pritom veľmi jasne dajú čítať jej posolstvá a názory na aktuálne  dianie, nielen čo sa politickej scény týka, ale i policajných káuz. Postavenie manželov Svítkovcov môže v časti verejnosti logicky vyvolať otázky spochybňujúce všeobecne zaužívanú tézu o apolitickosti polície.

Bez garancie nezávislosti

Riaditeľ organizácie Transparency International Slovensko Michal Piško to však až tak čierno nevidí. Nemyslí si totiž, že politické angažovanie by malo automaticky vylučovať partnera takejto osoby zo zastávania verejných funkcií. ,,To by voči nim bolo diskriminačné,“ vysvetľuje Piško, podľa ktorého však zároveň platí, že policajná inšpekcia pôsobí priamo pod ministerstvom vnútra a minister má po nedávnej zmene legislatívy konečné slovo aj pri obsadzovaní jej riaditeľa. ,,Už takéto nastavenie nie je garanciou nezávislosti policajnej inšpekcie, ktorá pritom preveruje aj podozrenia na zlyhania policajtov pri vyšetrovaní exponovaných káuz. Obsadenie jej riaditeľa osobou s prepojeniami na politiku môže obavy z posilňovania politických vplyvov v úrade či jeho spochybňovanie ešte prehlbovať,“ hovorí Michal Piško pre PLUS 7 DNÍ.

Transparency International Slovensko by preto ocenila, keby minister vnútra po dlhom čase post šéfa Úradu inšpekčnej služby konečne obsadil riadnym a nielen povereným riaditeľom, ktorý by prešiel aj vypočutím pred parlamentným výborom na obranu a bezpečnosť. ,,Práve na tomto vypočutí by poslanci či verejnosť mohli kandidáta konfrontovať s prípadnými výhradami k jeho nezávislosti či integrite,“ konštatoval Piško.

FOTO v GALÉRII

Poverení šéfovia

V nadväznosti na uvedené sa žiada pripomenúť, že minister Mikulec doteraz nevysvetlil, prečo na taký dôležitý post, akým je riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, nevyhlásil výberové konania od leta 2021, keď NAKA zadržala vtedajšieho šéfa Adriána Szabóa. Obvinili ho z korupcie, pričom súd mu o pár mesiacov neskôr odklepol dohodu o vine a treste.

Od uvedeného obdobia riadia inšpekciu len poverení príslušníci. Juraj Svítok bol v čase tvorby tohto textu tretím v poradí, pričom ministerstvo vnútra ešte 10. marca opakovane tvrdilo, že ,,mjr. JUDr. Juraj Svítok je od 1. marca 2023 poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby“.

O pár dní neskôr však samotný Svítok ponúkol PLUS 7 DNÍ mierne odlišné stanovisko.

Administratívne riešenie

O vôli dočasne ho poveriť riadením inšpekcie bol vraj Svítok informovaný na porade u ministra Mikulca za prítomnosti v tom čase odchádzajúceho dočasne povereného riadením Úradu inšpekčnej služby Roberta Mika. „Pán Miko ma navrhol ministrovi vnútra na dočasné prevzatie tejto riadiacej funkcie. Na tejto porade mi bolo zároveň oznámené, že toto poverenie je v skutočnosti len dočasné administratívne riešenie na niekoľko dní dovtedy, kým nebude vykonané definitívne rozhodnutie, kto bude inšpekciu viesť,“ tvrdí Juraj Svítok.

Jeho slová o dočasnom administratívnom riešení si napokon 13. marca osvojila už i riaditeľka rezortného tlačového odboru Zuzana Eliášová. V tejto súvislosti ešte dodala, že uvedené riešenie „malo zabezpečiť plnohodnotnú funkčnosť inšpekcie do definitívneho rozhodnutia o nástupcovi, ktoré by malo byť účinné od stredy 15. marca 2023“

Chaotické vedenie 

Prečo však minister postupoval takýmto netradičným a vskutku na vysvetlenie zložitým spôsobom, zostáva záhadou. Stačilo predsa, aby chod inšpekcie na tých pár dní, teda od odchodu Roberta Mika a definitívnym rozhodnutím o jeho nástupcovi, zastrešoval zástupca, čo sa podľa všetkého bežne dialo napríklad v období dovoleniek. Namiesto toho minister rozkazom dočasne dosadil za šéfa inšpekcie Juraja Svítka, ktorému bolo zrejme na tých pár dní priznané aj patričné finančné ohodnotenie.

Celá záležitosť tak vyvoláva rozpaky nad tým, ako Roman Mikulec svoj rezort vlastne vedie. Lebo sa zdá, že chaoticky. Ale možno je všetko úplne ináč a vymenovanie Juraja Svítka pôvodne vôbec nemuselo byť myslené len ako dočasné administratívne riešenie, ktoré nemá žiadnu logiku. V policajných kuloároch sa totiž v súvislosti so Svítkovým dosadením hovorí, že mohlo ísť aj o istú formu odmeny za to, že koncom minulého roka pomohol svojou výpoveďou obvineným vyšetrovateľom NAKA združeným okolo Jána Čurillu.

Vraj zásadný obrat

Na sociálnej sieti vlani v decembri informoval Čurillov advokát Peter Kubina o údajne zásadnom posune v dôkaznej situácii v kauze obvinených vyšetrovateľov a operatívcov NAKA. A to v prospech obhajoby.

,,Ako je známe, títo príslušníci NAKA sú stíhaní a obvinení za to, že si údajne vymysleli falošné podozrenia z trestnej činnosti rôznych osôb z prostredia štátnych orgánov vrátane inšpekcie a Slovenskej informačnej služby, aby tieto osoby následne mohli účelovo trestne stíhať...  Minulý týždeň však vypovedali dvaja svedkovia, ktorých výpovede úplne vyvracajú obvinenie prí­slušníkov NAKA z jeho základov,“ prezradil Kubina.

Podľa neho títo svedkovia zhodne vypovedali, že predmetné podozrenia oni sami zistili a príslušníkom NAKA z tímu Očistec ich priniesli, čo vylučuje tézu, že si ich v kriminálnej agentúre vymysleli.

„Či tieto podozrenia boli alebo neboli pravdivé, je teraz nedôležité... Dôležité je, že neboli vymyslené obvinenými, ale boli získané štandardnou operatívno-pátracou činnosťou. V kontexte týchto výpovedí sa teda ako vyfabrikované javí skôr obvinenie proti príslušníkom NAKA,“ ponúkol svoj pohľad na vec uznávaný advokát. Zdôraznil tiež, že títo svedkovia rozhodne nie sú žiadne spriaznené osoby obvinených, ale príslušníci inšpekcie, teda orgánu, ktorý elitu z NAKA stíha. 

Raketová kariéra

Kto sú uvedení svedkovia, ktorí sa rozhodli vyšetrovateľom NAKA pomôcť po vyše roku a nie hneď po ich obvinení v septembri 2021, nebolo doteraz verejne známe. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ bol však jedným z nich práve Juraj Svítok, operatívec inšpekčnej služby. Nuž a na tomto mieste by sa dalo s advokátom Kubinom možno aj polemizovať, či výpoveď Svítka v prospech obvinených vyšetrovateľov bola skutočne úplne spontánna vzhľadom na časový odstup a nezištná. V polícii je totiž len veľmi málo prípadov, keď by sa obyčajný operatívec, čo je v podstate radový príslušník, razom vyšvihol do najvyššej pozície útvaru, kde pôsobí. Takýto raketový kariérny postup, aj keď len v podobe dočasného dosadenia do funkcie, nebude zrejme úplne štandardný.

Od 15. marca vedie inšpekčnú službu ďalší šéf. Ide o známeho vyšetrovateľa NAKA Petra Juhása, ktorý viedol tím Kuciak. Juraj Svítok by mal údajne pôsobiť ako jeho zástupca.