Lucia sa po pätnástich rokoch manželstva rozhodla pre rozvod. Nedorozumenia s manželom sa tak nakopili, že už nechcela deti aj seba vystavovať neustálym konfliktom a stresom. „Obaja sme robili chyby, nedokázali sme nájsť v ničom spoločnú reč, ale ex-manžel s rozvodom nesúhlasil. Po právoplatnom ukončení manželstva sa mstil aj tak, že mi vzal všetko, čo sa dalo – byt, auto aj počítač!,“ krúti hlavou nešťastná žena. Kým z bytu ju musí vyplatiť, jej bývalý do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nemieni zaradiť auto ani počítač, ktoré si napísal na živnosť. V skutočnosti ich kupoval pre manželku a deti. Nie je jediný, kto si takto znižuje daňové zaťaženie. Sú teda veci písané na živnosť súčasťou BSM?

Vysporiadanie BSM po rozvode je často komplikované.
Vysporiadanie BSM po rozvode je často komplikované.
Zdroj: Profimedia

Predložte dôkazy

„Úprava zákona nie je úplne šitá na dnešnú dobu, je zastaraná,“ hovorí advokátka pre rodinné právo Jarmila Zahradníková. „V čase, keď sa tvoril, neboli také komplikované vzťahy - s hypotékami, poistkami... Podnikanie bolo povolené iba výnimočne. Takže veľa rozhodnutí závisí od rozhodovacej praxe súdov, ktorá je navyše rozporuplná,“ pripomína. To však neznamená, že sa nedopracujete k tomu, na čo máte nárok.

Lucia používala jedno z dvoch áut v rodine. „Kupovali sme ho hlavne na rodinné účely. A keď manžel dostal od svojho zamestnávateľa do užívania ďalšie vozidlo, to prvé som využívala výhradne ja – chodila som na ňom do práce, rozvážala deti do školy, na krúžky,“ popisuje Lucia. „Aj keď ho muž počas manželstva oficiálne kupoval do firmy a dal si ho do nákladov, dôležitý je skutočný účel kúpy. Ak sa využívalo na rodinné účely, jazdila na ňom manželka, mal by sa zahŕňať do BSM,“ upozorňuje Jarmila Zahradníková. Lucia má teda nárok na vyplatenie z aktuálnej, nie obstrávacej, ceny auta. A našla by oporu aj v súde, ak by predložila dôkazy o tom, že ho využívala práve ona. „Pomôžu fotografie, svedecké výpovede kolegov, priateľov či detí, že ich mama na ňom vozila do školy,“ popisuje advokátka.

Advokátka pre rodinné právo Jarmila Zahradníková.
Advokátka pre rodinné právo Jarmila Zahradníková.
Zdroj: Archív

Dôležitý je účel

„Áno, dnes je štandard, že si ľudia takto znižujú daňové zaťaženie. Nie je to v poriadku, ale robí to veľa podnikateľov. Keď za mnou príde klientka, že jej ex-manžel nechce dať jej veci, ktoré si napísal na firmu, vysvetlím jej, že dôležitý je účel, na ktorý sa vec používa,“ hovorí Jarmila Zahradníková.

To platí aj o menších predmetoch, ako napríklad počítač. Ak ho naozaj jeden z partnerov kúpil na firemné účely a stále ho aj na firemné účely používa, nie je súčasťou BSM. Ale ak počítač zaobstaral pre manželku či deti a dal si ho do nákladov, to je iná vec.

Nie je riskantné priznať, že nejednu rodinnú kúpu živnostník takto využil? „Súd, ktorý rieši BSM neskúma, či je účtovníctvo manžela – podnikateľa vedené správne. Jeho predmetom je len spravodlivé vysporiadanie manželov po rozvode,“ dodáva advokátka.