Sedemdesiat sekúnd delilo mladých slovenských hokejistov do osemnásť rokov od bronzu na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku.Napokon nám ho uchmatla Kanada, no naši mladíci potvrdili, že sa Slovenský zväz ľadového hokeja rozhodol správne, keď projekt reprezentačnej dvadsiatky nahradil systémovou prácou s výberom mladším o dva roky. „Zmenili sme to pred tromi, štyrmi rokmi práve preto, aby naši hráči mali čo najkvalitnejšiu prípravu. Myslím si, že to môžeme vyhodnotiť ako veľmi úspešný krok. Generácia týchto hráčov je prísľubom do budúcna. Až osemnásti z nich týmto projektom prešli. Chceme to takto robiť aj ďalej,“ pochvaľoval si prezident hokejového zväzu Miroslav Šatan.

Hviezdou tímu bol osemgólový strelec Dalibor Dvorský. Sedemnásťročný zvolenský rodák od deviatich rokov žije vo Švédsku, no na šampionáte si v slovenskom drese pripísal aj päť prihrávok a s trinástimi bodmi sa stal naším najproduktívnejším hráčom. Taký výsledok sa na rovnakom type šampionátu nepodaril ani Mariánovi Gáboríkovi. Jeho maximom z roku 1999 bolo jedenásť bodov, ktoré pred piatimi rokmi vyrovnal Maxim Čajkovič. Gáborík však z MS 1999 v Nemecku neodchádzal naprázdno, bral bronz. Čajkovičove body stačili v roku 2018 len na siedme miesto.

Dvorský, momentálne v službách štokholmského AIK, ich prestrieľal, prebil sa aj do All Star tímu šampionátu a pýta si miesto aj do reprezentačného áčka. O kanadskom trénerovi nášho mužstva Craigovi Ramsaym je známe, že sa nebojí dať šancu mladým. Tak uvidíme. Seniorské majstrovstvá sveta sa začnú už o pár dní, v piatok 12. mája.

FOTO mladého talentu Dvorského TU