Už dlhé roky sa ťahá kauza skrachovaných nebankových spoločností Horizont a BMG Invest. Tie boli vytunelované a tisíce ľudí prišli o úspory, ktoré pod tlakom masívnej reklamy do nebankoviek investovali.

Potrestanie aktérov kauzy trvalo veky. Napokon ich však súdy do basy posadili. Jediný, o ktorého osude sa ešte nerozhodlo, je Jozef Majský, najznámejšia tvár príbehu o skrachovaných spoločnostiach. Dôvodom, prečo si tento kedysi známy podnikateľ nevypočul právoplatný verdikt, je jeho údajná choroba, pre ktorú konanie proti nemu prerušili.

Nové svetlo či, lepšie, tieň podozrenia na prípad vrhá rozšifrovaná komunikácia z mobilného telefónu Mariana Kočnera i nahrávka jeho rozhovoru s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Prepustený z väzby

Nahrávka, na ktorej Kočner karhá Trnku, totiž obsahuje aj zaujímavú pasáž o prípade Jozefa Majského. Ten sa ešte v októbri 2002 pokúsil utiecť do Rakúska. Bol ukrytý v kufri auta svojej vtedajšej manželky, poslankyne Národnej rady SR Diany Dubovskej. Zadržali ho však a putoval do väzby.

Polícia už v tom čase totiž riešila prípad tunelovania nebankoviek. V júli 2004 vyšetrovanie ukončila s návrhom na podanie obžaloby. O necelý mesiac sa však Majský prekvapujúco dostal z väzby na slobodu. Vysvitlo, že sa tak stalo na pokyn vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Podľa zverejnených dokumentov nedbal na námietky svojich podriadených, ktorí prípad dozorovali, a všetko vzal na seba.

Hoci už v tom čase bola verejnosť nesmierne rozhorčená, skutočné dôvody Trnkovho rozhodnutia vyšli na povrch až takmer o 15 rokov. Po zadržaní Mariana Kočnera objavila polícia nahrávku, na ktorej sa s ním Trnka rozpráva aj o Majskom.

Kamarátska služba

Kočner na nej presviedča Trnku, že za prepustenie Majského nevzal žiadne peniaze. „Ja za to nemôžem, kto a čo kde nahovorí. Ja som v živote od Reháka ani od Majského nezobral ani ň, nikdy. Ešte raz, nikdy. A keď tebe Glváč rozpráva niečo iné len preto, aby mňa očiernil v tvojich očiach, za to ja nemôžem. Aj Glváč za mnou prišiel a povedal, aby som mu dal desať miliónov za Majského, lebo že som zobral 30 alebo 50, ale to nie je pravda,“hovorí Kočner Trnkovi. Dopĺňa, že jeho motivácia bola čisto nezištná.

„Majskému som pomáhal kvôli jeho dcére, som krstný otec jeho vnuka. A ja za priateľské služby neberiem peniaze a nikdy som nebral,“ tvrdí Kočner. V tejto súvislosti sme oslovili Evu Majskú, dcéru Jozefa Majského. „Ja si o tom nemyslím vôbec nič. Ja vôbec neviem posúdiť Kočnerove výroky ani predmetnú komunikáciu. Nikdy som pána Trnku nekontaktovala a nikdy som ho ani osobne nevidela. Zdravotný stav otca nie je dobrý, myslím si, že to naozaj nie je na ovplyvňovanie. Prepáčte, že vám píšem tak stručne. Ja vôbec totiž nečítam noviny ani nepozerám TV ani tú nahrávku som nepočula, takže ani neviem, o čom sa tam rozprávajú,“ reagovala Eva Majská.

PROKURÁTOR ŠANTA Riešil aj nebankovky. Hneval sa na neustále péenky a žiadal znalecky preveriť Majského stav.
PROKURÁTOR ŠANTA Riešil aj nebankovky. Hneval sa na neustále péenky a žiadal znalecky preveriť Majského stav.
Zdroj: TASR

Tlaky na sudkyne

Trnkovo prepustenie z väzby totiž nebola jediná diskusia, kde Kočner preberal Majského prípad. V apríli 2018 podľa Denníka N vyzvedal Kočner u sudcu Vladimíra Sklenku, aby zistil u človeka s prezývkou Prútik, kto je kamoš so sudkyňou Serbovou. „Ale dobrý kamoš. Potrebujeme, aby sa niekde priklonila.“

Jana Serbová pracuje ako sudkyňa na Najvyššom súde a rozhodovala napríklad aj o Jozefovi Majskom. Kočner písal, že dve členky senátu sú o. k. a „len Serbová štrajkuje“. „S tou pi..u neviem ale, čo treba. Je to sviňa? Od Prútika,“ napísal Sklenka Kočnerovi. „Kto s ňou vie? Treba rozhodnúť, aby Majskému uznali zdravotný stav, že nemôže do basy,“ vraj písal Kočner. A dostáva odpoveď, že ni­kto. Sklenka len tlmočí správy, ktoré získal od Prútika.

Z Threemy podľa Denníka N vyplýva, že Sklenka si súbežne písal so sudkyňou Jarmilou Urbancovou a jej správy potom preposielal Kočnerovi. Práve ona je údajne spomínaný Prútik. Oslovili sme preto aj sudkyňu Urbancovú. „S pánom Sklenkom som túto tému nikdy nerozoberala,“ konštatovala stručne.

Preskúmajú jeho stav

Ako sme už spomenuli, Kočner Sklenkovi naznačoval, že dve členky senátu sú o. k. Preto sme sa ich na to opýtali. „Menovaného pána Sklenku nepoznám, nikdy som s ním o žiadnej veci, ktorá bola predmetom môjho prejednávania, ale ani v iných veciach nehovorila. Absolútne vylučujem akýkoľvek kontakt s jeho osobou, a to ani cez tretie osoby,“ reaguje sudkyňa Gabriela Šimonová, ktorá senátu predsedá. „Zaujímalo by ma, odkiaľ mal pán Sklenka informácie, ako senát rozhodne vo veci obžalovaného Jozefa M., obzvlášť, ak som doposiaľ nemala vedomosť o existencii akéhosi pána Sklenku. Nestrpím, aby mňa alebo ktoréhokoľvek člena senátu tento pán hodnotil, preto z jeho vyjadrenia vyvodím potrebné právne kroky,“ pokračuje Šimonová.

Dodala, že „čo sa týka trestnej veci Jozefa M., Najvyšší súd vo veci koná. V septembri vyzval znalcov, aby sa vyjadrili k zdravotnému stavu obžalovaného, a to za účelom zistenia, či dôvody prerušenia trestného stíhania naďalej trvajú alebo pominuli“.Podobne reagovala aj členka senátu Alena Šišková. „Vylučujem, že vo veci Majského by ma niekto ovplyvňoval,“presviedča.

JOZEF MAJSKÝ Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie a prerušený kvôli zdravotnému stavu. Ten teraz znovu preskúmavajú znalci. Majského deti tvrdia, že otec je na tom naozaj zle.
JOZEF MAJSKÝ Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie a prerušený kvôli zdravotnému stavu. Ten teraz znovu preskúmavajú znalci. Majského deti tvrdia, že otec je na tom naozaj zle.
Zdroj: TASR

Nastúpia znalci

Tak, ako už povedala sudkyňa Šimonová, súd chce opätovne preskúmať Majského zdravotný stav. V marci totiž konanie prerušili pre jeho údajnú neschopnosť zúčastňovať sa na konaní. Preskúmanie Majského zdravotného stavu navrhoval prokurátor Ján Šanta už koncom júla.

Marcové prerušenie sa zakladalo na znaleckých dokazovaniach štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia. Majský je vylúčený na samostatné konania, jeho spoluobžalovaní už svoje tresty poznajú. Dávida Brtva dostal deväť rokov a Patrik Pachinger sedem rokov.

Brtvu zadržali v Trnave, ale už je podmienečne prepustený na slobodu. Pachinger tiež medzičasom požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu, ktoré mu Okresný súd v Trnave zamietol a Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nedávno zamietol jeho žiadosť o obnovu konania.

Chemoterapia

Majského vylúčenie na samostatné konania Pachingera v apríli 2018 nahnevalo. Na súde si neodpustil poznámky, že Majského prípad bude posudzovaný samostatne preto, že je bohatší. Majský sa ani vtedy na súde nezúčastnil. Jeho advokáti dodali zdravotné správy, ktoré predsedníčka senátu ani len v celosti neprečítala. Prezradila len, že vyzerajú veľmi zle a okrem iného je v nich liečba chemoterapiou. Tú pritom na pojednávaní koncom februára 2018 z Majského záznamov, ktoré vtedy povolil zverejniť, nečítala.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nemá vo vzťahu k Najvyššiemu súdu SR osobitné právomoci. De facto by sme si mohli žiadať od súdu správu o zdravotnom stave, ale na pojednávaní sme ju nevideli. Viem iba to, čo počula aj verejnosť v sieni. Nevybadal som ani žiadnu aktivitu súdu, že by si žiadal k zdravotnému stavu Jozefa Majského znalecký posudok. Tak, ako sa robili posudky k zdravotnému stavu obžalovaných v iných kauzách,“rozčuľoval sa vtedy prokurátor Ján Šanta. „Raz je to diabetes, potom má zase chemoterapiu, sám som netrpezlivý a zvedavý, ako sa s tým vyrovná súd,“dodal vtedy Šanta. Súd konanie s Majským onedlho prerušil. 

Už celých 17 rokov

Kauza sa začala na jeseň v roku 2002, keď, ako sme už spomínali, polícia zadržala Majského pri pokuse vycestovať z krajiny na hraničnom priechode Bratislava - Berg. Viezla ho manželka Diana Dubovská v kufri auta cez diplomatický koridor. Polícia ho obvinila z tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré v minulosti ovládal Vladimír Fruni. Veľkopodnikateľ Majský strávil vo väzbe takmer dva roky, až v auguste 2004 ho na návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku prepustili. Trvalo dlhé tri roky, kým v kauze padol prvý rozsudok.

Dôvodom, prečo sa súd nedal ukončiť, boli neustále Majského choroby, tu chrípka, tam srdcová slabosť. Jeho večné maródky a vyhýbanie súdu napokon ukončila ďalšia väzba. Zatvorili ho v decembri 2006 a za mrežami zotrval až do vynesenia rozsudku v apríli 2007.

Majský dostal dvanásť rokov natvrdo, Brtva jedenásť a Pachinger desať. Všetci sa odvolali a v októbri 2007 Najvyšší súd rozsudky zrušil. Prípad sa vrátil na začiatok a rozsudok padol až po ôsmich rokoch. Prečo to trvalo tak dlho? Opäť choroby obžalovaných aj obhajcov, boľavé zuby, pôrody, výmeny advokátov. Proti tomuto rozsudku sa trojica odvolala na Najvyšší súd, ktorý, aspoň v prípade Pachingera a Brtvu, kauzu ukončil.

Mohlo by vás zaujímať: