Tip na článok

Máte už občiansky preukaz s čipom? O rok si ho od vás vypýta váš lekár

Menej behania po doktoroch a papierovačiek. To prinesie o rok eHealth.

Galéria k článku (4 fotografie )
Nie všetci sú vybavení na eHealth: Každý tretí lekár nemá v ambulancii potrebnú techniku.
Čaká ich drina: Všeobecní lekári budú musieť o nás nahodiť základné informácie do systému. Môže to trvať roky.
Peter Blaškovitš: Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií spustí elektronické zdravotníctvo už v januári 2018.

Ak dnes váš lekár ťuká dvomi prstami do písacieho stroja, odfoťte si ho na pamiatku. O rok pôjde do dôchodku alebo vstúpi do eHealthu. „Definitívne ho spustíme 1. januára 2018,“ vyhlasuje suverénne o elektronickom zdravotníctve riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

Už traja ministri zdravotníctva spúšťali eHealth, ale, zdá sa, že Tomáš Drucker to myslí vážne. Elektronické zdravotníctvo bude pre všetkých veľká novinka. Poisťovniam ušetrí asi sto miliónov eur ročne. Za tie peniaze by sme si najbližších 250 rokov nemuseli do nemocnice nosiť toaletný papier alebo by nám mohlo pribudnúť 125 nových CT. No najväčšie zmeny pre pacienta sa nebudú týkať toaletného papiera. Chorí už nebudú musieť behať za doktormi s papierikmi v ruke a doma budú mať približne o dve kilá menej liekov.

Nie všetci sú vybavení na eHealth: Každý tretí lekár nemá v ambulancii potrebnú techniku.
Nie všetci sú vybavení na eHealth: Každý tretí lekár nemá v ambulancii potrebnú techniku.
JÚLIUS DUBRAVAY

Foto: Július Dubravay

Nestane sa, aby na nich zbytočne žiarili dve cétečká do mesiaca alebo im jeden lekár predpísal tabletku na zvýšenie a druhý na zníženie tlaku. Už viac nedostanú liek, ktorý im v kombinácii s iným môže vážne ublížiť. Navyše, ak budete mať občiansky preukaz s čipom, môžete kartičku poistenca pokojne zahodiť.

Dnes a potom

Ak vás v súčasnosti pošle všeobecný lekár k špecialistovi, nesiete si v rukách žiadanku. Prídete k odborníkovi, ktorý o vás nič nevie, vyšetrí vás, napíše nález, predpíše lieky a dá vám do ruky papierik číslo dva. S tým zase utekáte k všeobecnému lekárovi a on ho strčí niekam do vašej dokumentácie. To sa skončí.

O vyše roka už budú všetky vaše vyšetrenia v centrálnom systéme, takže váš všeobecný lekár bude presne vedieť, čo špecialista naordinoval a čo ho k tomu viedlo. V čase eHealthu budú už v záchranke alebo na urgentnom príjme o vás vedieť, akú máte krvnú skupinu, aké užívate lieky alebo aké máte chronické choroby a alergie. K týmto základným informáciám sa dostane ktorýkoľvek lekár. Históriu staršiu ako šesť mesiacov nebude vidieť hocikto, iba keď ho na to oprávnite.

Peter Blaškovitš: Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií spustí elektronické zdravotníctvo už v januári 2018.
Peter Blaškovitš: Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií spustí elektronické zdravotníctvo už v januári 2018.
Tony Štefunko

Tony Štefunko

„Elektronické zdravotníctvo v prvom rade zvýši bezpečnosť pacienta,“ hovorí analytik INEKO Dušan Zachar. „Keď bude lekár predpisovať liek, systém ho upozorní na interakciu s iným liekom alebo na to, že vám vzhľadom na vašu hmotnosť hrozí predávkovanie,“ vysvetľuje Peter Blaškovitš. Recepty, ako ich poznáme teraz, už nebudú existovať. Stále budete mať v ruke papierik, ale to len pre prípad, že vypadne systém. Ak máte elektronický občiansky preukaz s čipom, stačí prísť do lekárne.

Tam už budú vedieť, čo vám doktor predpísal a ktoré lieky vám majú vydať. Môže sa stať, že vás v lekárni upozornia na konkrétny liek, ktorý ste si ešte nevybrali, a ponúknu vám ho. A keď vás bude ktokoľvek chcieť poslať na CT vyšetrenie, dozvie sa, že na jednom ste už pred tromi mesiacmi boli.

Vyhnete sa tak duplicitnej radiačnej záťaži organizmu a poisťovňa nemusí dvakrát zaplatiť za to isté.

Na čo je elektronický preukaz

Máte už občiansky preukaz s čipom? Podľa údajov ministerstva vnútra ho vlastní 1,8 milióna Slovákov a cudzincov, ktorí žijú v našej krajine. Dokážu vďaka nemu napríklad o polovicu lacnejšie vybaviť kataster alebo živnostenský úrad. Veľmi sa im zíde, keď sa spustí elektronické zdravotníctvo.

Bude slúžiť ako identifikácia pacienta. Lekár alebo lekárnik ho vloží do čítačky a dozvie sa o ňom základné údaje a medicínsku históriu za posledného pol roka či informácie o chronických chorobách, na ktoré sa lieči. V prípade, že chcete, aby o vás lekár vedel aj viac, napríklad, aké antibiotiká ste užívali pred dvomi rokmi alebo aký vážny bol váš infarkt, môžete ho na to oprávniť cez elektronický občiansky a čítačku.

Inak by ste museli utekať za iným lekárom a vypýtať si od neho výpis zo zdravotnej dokumentácie. Ako nám potvrdilo ministerstvo vnútra, identifikačnú kartičku s čipom budú mať aj všetky deti od narodenia. Platené verzie týchto preukazov s fotkou detí dokonca nahradia detský cestovný pas, ktorý už v únii nebudete potrebovať.

Rozdiel medzi pacientom s elektronickým a obyčajným občianskym preukazom bude v tom, že majiteľ starého bude fungovať ako doteraz len s tým bonusom, že po zadaní rodného čísla sa lekár dostane aspoň k jeho základným údajom. Od roku 2021 už budeme musieť mať občiansky s čipom všetci.

Jeho vybavenie dnes stojí 4,50 eura. Kto to nahodí: Pripravte sa na väčšie rady u niektorých všeobecných lekárov. Budú musieť vkladať základné informácie o vás do nového zdravotníckeho supermozgu. Podľa odhadov každý tretí lekár dnes nemá ani počítač so softvérom a internet, aj keď mu to káže vyhláška.

Údaje o vás má niekde v papierovej forme, často písané rukou. Kým nakŕmi eHealth, môže to trvať aj tri roky. „My sa nemôžeme prispôsobovať lekárom, ktorí dnes ťukajú do písacieho stroja. Rozumiem tomu, že máme veľa starších lekárov, ale technológie idú dopredu, nemôžeme čakať, kým sa všetci vybavia technikou,“ povedala nám prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska doktorka Monika Palušková, ktorá je aj hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo.

Na adresu elektronického zdravotníctva hovorí doktorka Palušková: „Otázka nestojí tak, či je eHealth potrebný, alebo nie. Včera bolo neskoro.“ Práca navyše: „Je dosť možné, že niektorí lekári v dôchodkovom veku aj pre eHealth ukončia svoju prax,“ hovorí Dušan Zachar. Nebudú zvládať nápor práce alebo pre nich nebude možné kúpiť si techniku. Národné centrum zdravotníckych informácií rokuje s poisťovňami o tom, či by lekárom kúpili počítače so softvérom a tí by im to splácali v podobe nižších platieb. Ľahší prechod na eHealth budú mať tí doktori, ktorí sa už dnes kamarátia s technikou.

Majú svoj softvér, ktorý bude potrebovať malé zmeny, a môžu ho používať ďalej. „Ja viem, kedy mal môj pacient naposledy EKG a aký mal laboratórny výsledok pred šiestimi rokmi. Viem aj to, kedy bol na preventívnej prehliadke,“ hovorí doktorka Palušková. Stačí, aby dala administrátorovi systému požiadavku na prepojenie jej systému s eHealth, a pravdepodobne s nahadzovaním údajov o pacientoch nebude mať žiadnu robotu. „Je to na šikovnosti dodávateľov informačných systémov, ako implementujú služby eHealthu do softvéru lekára. Tí dobrí to urobia tak, že doktor ani nebude vedieť, že pracoval s eHealthom a s prechodom na nový systém nebude mať žiadne starosti,“ tvrdí Peter Blaškovitš.

A tu prichádza zlá správa. Elektronické karty zdravotníkov aj čítačky síce lekárom zadarmo poskytne Národné centrum zdravotníckych informácií, ale ak im dodávatelia informačného systému zvýšia ročný paušál za to, že im urobili novú verziu, zaplatia si to sami.

Zaplaťte si

„Štát žiada od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby sa zúčastnili na projekte. Na druhej strane od nich chce, aby časť fungovania systému sponzorovali z vlastných peňazí, ktoré dokážu zarobiť iba starostlivosťou o svojich chorých pacientov. Je to absurdné,“ hovorí Monika Palušková.

„Ako to zabezpečia malí poskytovatelia na vidieku, ktorí ledva prežívajú, alebo po uši zadlžené nemocnice?“ pýta sa. Ťažko sa to počúva najmä ľuďom, ktorí dobre vedia, že megaprojekt elektronického zdravotníctva doposiaľ pohltil viac ako 50 miliónov eur.

Ako chce štát ušetriť sto miliónov

Každý rok nefungovania eHealthu nás pripraví o sto miliónov eur ročne. Peniaze sa strácajú na troch miestach. Prvá čierna diera sú lieky, ktoré dnes doktori predpisujú bez toho, aby presne vedeli, čo pacient užíva.

„Bežne sa stáva, že pacient ide k špecialistovi, dá si predpísať nejaký konkrétny liek, na druhý deň ide k inému a lekár nevie, čo mu predpísali, tak mu to opäť predpíše. Ľudia sa takto aj cielene predzásobujú,“ hovorí Peter Blaškovitš. V poisťovni Dôvera sa to nestáva. Má svoj vlastný systém elektronického zdravotníctva a lekári v ňom vidia, čo kto predpísal. Ďalšiu úsporu vidí Blaškovitš v duplicitných výkonoch.

„Už nebude dôvod dvakrát zobrať pacientovi krv alebo poslať ho na zobrazovacie vyšetrenie, všetko bude v systéme,“ hovorí. Poisťovne ušetria, pacient sa menej nabehá. Tretia čierna diera sú lieky a výkony, ktoré poskytovatelia zdravia vykazovali na čierne duše. „Elektronický preukaz slúži na to, aby ste potvrdili svoju prítomnosť. Vylúči sa tak, že sa na niektorých ľudí napíšu výkony, hoci tam fyzicky nie sú - to sa už nebude dať,“ hovorí riaditeľ NCZI. „Niektorým nemusí vyhovovať, že to prinesie väčší poriadok do systému, keďže z neporiadku ťažili. Viac sa odkryje neefektívnosť, z ktorej niektorí profitovali,“ očakáva Dušan Zachar.

A čo u susedov

Elektronické zdravotníctvo beží vo viacerých európskych krajinách. Nie všade ideálne a dokonale, ale funguje. Naši pacienti budú čoraz viac využívať možnosť ísť sa dať liečiť alebo operovať do zahraničia, keďže na to majú nárok a poisťovňa im refunduje náklady.

Zaujímalo nás, čo v prípade zahraničného lekára. Či sa tiež bude vedieť v počítači dostať k našim základným údajom. „Európa zvažuje prepojiť eHealth konkrétnych krajín do jedného veľkého systému, ale bude to budovať postupne. Je to otázka niekoľkých rokov. Niektoré informácie o vás budú s vaším súhlasom vedieť vyhľadať v počítači aj lekári v Rakúsku alebo vo Francúzsku,“ povedal riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií.

VIDEO Plus 7 Dní