Tip na článok
Poklady: Karnevalové masky vymýšľajú a šijú pracovníčky Matice a predvádza ich vedúci.

Matica slovenská ukrýva skutočný národný poklad. Zlato to nie je

Kým predseda Matice slovenskej cez políciu hľadá stratený Národný poklad, ďalší má pod nosom. A možno o ňom ani nevie.

Galéria k článku (5 fotografií )
Princezné: Dievčatá a slečny najčastejšie siahajú po kostýmoch dvorných dám.
Šéf: Daniel Borcovan ukazuje, ako im čestná stráž prezidenta poslala „staré a vyradené“ uniformy. Ešte s visačkami z výroby.
Nenahraditeľné: Takto precízne vyrobiť kroje už na Slovensku nevie takmer nikto. Preto je krojový poklad nenahraditeľný.

Z druhého poschodia ošarpanej budovy sa vykloní sivovlasý pán a cez ulicu kričí: „Dobre idete. Vojdite do tých dverí, čo je pred nimi kaluž, a hore. Na druhééééé poschodieeee...“ Vedľa ťažkých ošúchaných dverí je nenápadný nápis Požičovňa kostýmov. Cezpoľný ho ľahko prehliadne a môže blúdiť po celom Martine. Aj navigácia v aute ukazuje inú budovu...

„Nasťahovali nás sem iba nedávno a budovu stále prerábajú,“ vysvetľuje Daniel Borcovan, vedúci požičovne kostýmov pri Matici slovenskej, ktorý kričal z okna. Na prízemí človek musí prejsť staveniskom, aby sa dostal k Národnému pokladu.

Národný poklad

V bývalej administratívnej budove tlačiarne Neografia sa skrýva skutočný poklad. Nie ani tak kostýmy líšky, bociana, vodníka či prasiatka, ale skôr originálne kroje staré desiatky rokov.

V kostymérni alebo v šatnici ich majú takmer dvetisíc. K tomu ďalších tisícšesťsto dobových a maškarných kostýmov, ktoré sa požičiavajú najviac. Zároveň majú aj tristopäťdesiat rôznych parochní, väčšinu drahých z pravých vlasov.

„V päťdesiatych rokoch sa pre veľké choreografie šilo aj dvadsať alebo aj 32 krojov jedného druhu. Preto ich máme tak veľa,“ vysvetľuje vedúci Borcovan. Postupne ukazuje jednotlivé miestnosti, kde sú povešané stovky krojov, sukní, nohavíc, lajblov, opaskov i čižiem. K tomu ďalšie miestnosti s kostýmami do divadelných hier alebo historické kostýmy.

Šatnica funguje už od roku 1875, keď si slovenskí ochotníci v Uhorsku založili niečo ako kostymérňu. Postupne sa v medzivojnovom období rozrastala, prechádzala z rúk do rúk, až nakoniec cez socialistický národný podnik Divadelná technika prešla v polovici deväťdesiatych rokov pod Maticu slovenskú.

Všetky kroje a historické kostýmy majú nevyčísliteľnú hodnotu. Ak by si človek dnes chcel dať ušiť originálny kroj, ktorý, mimochodom, vedia spraviť tak desiati ľudia na Slovensku, musí počítať so sumou najmenej päťsto, ale skôr okolo tisíc eur.

A takých krojov majú v Matici okolo dvoch tisícov. To je väčšia hodnota, ako zostala po Národnom poklade, ktorý sa stratil nevedno kde.

Nenahraditeľné: Takto precízne vyrobiť kroje už na Slovensku nevie takmer nikto. Preto je krojový poklad nenahraditeľný. Foto: Tony Štefunko

Pre missky

Do Matice si pravidelne chodia požičiavať kroje aj krásavice zo súťaží Miss. „Prišla k nám veľmi zlatá dievčina, ale povedala si, že si radšej obuje o číslo menšie čižmy, že to vydrží, no potom sme ich nevedeli vyzuť,“ smeje sa zástupkyňa vedúceho šatnice Alena Hrušková.

Podobný problém mali aj s lajblíkom - vestičkou. „Aby to dobre vyzeralo, tak si zaumienila, že chce detskú veľkosť. Zapli sme ho, ale už nešiel rozopnúť. Už sme mysleli, že ju budeme musieť z neho vypárať. Meno vám nepoviem, aby ste sa jej nesmiali,“ dodáva s úsmevom Hrušková.

Princezné a bociany

„Keď bol populárny Shrek, tak sme ho ušili, ale potom už ho nikto nechcel,“ hovorí Hrušková. Teraz vraj idú Indiáni a kovboji. A princezné. „Bez fantázie sa tu veru pracovať nedá,“ hovorí Hrušková. Skôr než sa stihne rozrozprávať, už ju volajú k zákazníkom. Chceli by niečo na Halloween, ale nevedia čo. Mladá slečna skúša všeličo, ale nakoniec sa rozhodne pre piráta.

Jack Sparrow síce z nej nebude, ale aspoň bude martinskou hviezdou večera. Aspoň s tým pocitom odchádza. Požičanie kostýmu nie je extra drahé. Detské sa pohybujú do 10 eur a dospelé masky od 12 do 20 eur. Kroje vyjdú ešte lacnejšie. Na 15 eur.

„Pozrite sa, ak si nevesta požičia krásny svadobný kroj za 15 až 20 eur, tak ju to vyjde neporovnateľne lacnejšie ako svadobné šaty,“ vysvetľuje Hrušková. A k tomu si napríklad starší družba môže vziať aj kostým bociana. Za dvacku.

Z celého Slovenska

„Ročne vybavíme asi tisíc až tisícdvesto výpožičiek, ale mnohokrát je to viac kusov naraz,“ hovorí Borcovan. Spomína, že si od nich brali historické kostýmy napríklad na oslavy založenia mesta, ďalej divadelníci alebo občas aj na rôzne štátne príležitosti. Chodia k nim ľudia z celého Slovenska, ale najmä z Oravy, zo Žiliny, z Liptova, Banskej Bystrice, Prievidze.

„Prídu aj z Bratislavy, lebo napríklad kostýmy na Kolibe, čo nám hovoria ľudia, sú v hroznom stave, a preto radšej prídu až do Martina, lebo sa im to oplatí,“ tvrdí Hrušková. Dopĺňa ju jej šéf Borcovan. „Ľudia si požičiavajú najmä karnevalové a fašiangové masky,“ tvrdí Borcovan.

Ako dodáva, vždy sa snažia upravovať kostýmy podľa toho, čo letí. Nemajú však na to veľa peňazí. „Aj na našu stránku sme všetko robili zadarmo. Fotil nás môj syn,“ tvrdí.

V posledných rokoch nemajú peňazí nazvyš, ale stále sa im darí vynovovať kolekciu. „Keď vidíme niečo dobré v sekáči, tak to kúpime a potom tuto šikovné ženy to prešijú, prerobia na nový kostým,“ dodáva Borcovan. Nápady im dodávajú aj ľudia, ktorí prídu s rôznymi predstavami. Tak aj nechali u nich na stole fotografiu sporo odetej ženy.

„Prišla jedna pani, že by chcela presne takýto kostým,“ ukazuje Hrušková na fotografiu. Iba mykne plecom a radšej položí sexi kostým bez slova na stôl. Najviac práce majú vraj s rozširovaním a so zväčšovaním krojov.

„Kedysi boli ľudia o dosť menší, ako sú teraz. Najčastejšie musíme kroje a kostýmy zväčšovať, aby sa do nich všelijakí svalovci vôbec pomestili,“ uzatvára vyštudovaný učiteľ Borcovan.

VIDEO Plus 7 Dní