Vyzerá to tak, že SaS nepodporila 500-eurové poukazy seniorom na zaočkovanie, je nové „lebo Sulík nenakúpil testy“.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) za podpory predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) nedávno predstavil návrh 500-miliónovej pomoci pre prevádzky trpiace koronakrízou.

V praxi: dôchodcovia vo veku 60+ by dostali 500-eurové poukazy využiteľné v gastro a službách. Podmienkou však je, aby sa senior dal zaočkovať. Cieľom je motivovať na očkovanie približne 380-tisíc nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov a zároveň pomôcť prevádzkam, ktoré položila pandémia kolená. Matovič však prezentoval návrh verejnosti skôr, ako sa na tom dohodol so zvyšnými dvomi koaličnými partnermi Za ľudí a SaS.

Vicepremiérka a líderka Veronika Remišová pritom prišla s podobným návrhom, o ktorom ešte ale mali rokovať. Prekvapená SaS po Matovičovej tlačovke zas uviedla, že sa hovorilo len o 150-eurovej odmene pre očkovaných, čo je maximálna výška, ktorú boli z dôvodu udržateľnosti verejných financií liberáli ochotní podporiť, čo je navyše avizovali vetovať.

„Detinská“ SaS-ka?

Po včerajšej koaličnej rade je jasné, že koalícia sa ako celok nezhodla. „Trváme na svojom stanovisku, nesúhlasíme s 500-eurovým príspevkom,“ povedala denníku SME šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Matovič bude pravdepodobne svoj návrh presadzovať aj napriek nesúhlasu koaličného partnera.

„V koaličnej zmluve máme jednoznačne napísané, že návrhy, ktorá sa týkajú ochrany života nie je možné vetovať, takže musíme chrániť život a keď SaS-ka tvrdí, že dať 500 eur dôchodcom, aby to minuli v postihnutých sektoroch, že nie je ochrana života a je to len ochrana zdravia, tak mne to pripadá naozaj detinské,“ povedal minister financií včera médiám pred príchodom na koaličnú radu.

Síce ešte nevedel, ako to dopadne, no predchádzajúce vyhlásenia SaS aj jemu dávali tušiť, že strana mu odmietne ustúpiť. Matovič však povedal, že i tak s tým mieni ísť na vládu a do parlamentu, a to už nasledujúci deň, teda dnes.

Matovič podľa svojich slov týmto dobieha to, čo nebolo urobené. Potom, čo videl „ako sa odsúva prijatie ochranných opatrení, ako SaS-ka vetovala zatvorenie škôl a tým pádom sa lockdown zbytočne predlžuje, tak si myslím, že treba prísť s veľmi ráznym opatrením“.

Majú šancu

Bez SaS-ky návrh nemá dostatok hlasov, aby prešiel. Matovič môže dúfať len v hlasy opozície. „Pevne verím, že zdravý rozum sa nájde v opozícii v takomto prípade, keď koaličný partner nechce chrániť zdravie a nechce skrátiť lockdown, nechce ochrániť Slovensko pred ďalšími lockdownami, tak v tom prípade hold tá nezodpovedná opozícia dúfam, že sa pridá.“

„Každý, kto sa bude chcieť pripojiť, nech sa páči, nech sa pripojí. Ten, kto je zodpovedný to podporí. Ten, kto doteraz bol nezodpovedný, ako Peter Pellegrini, Robert Fico majú šancu, aby boli zodpovední,“ vyzval Matovič oponentov. Menovaní mu poslali odkaz tiež.

Cenové peklo

„Keď bolo treba nájsť okolo 300 miliónov eur na 13. dôchodky, tak neboli, keď treba podporiť očkovanie dôchodcov zrazu nie je problém nájsť 500 miliónov eur na akési poukážky, za ktoré si dôchodcovia majú dať v reštaurácii dobrý obed, potom sa dať vymasírovať a urobiť nechty,“ vyjadril sa líder Smeru Fico vo videu na svojom Facebooku. Podľa Matoviča peniaze na jeho návrh budú z toho, čo „ušetríme na zdravotnej starostlivosti dôchodcov v štvrtej, piatej, šiestej, ôsmej a 54. vlne“.

„Nápad z ministerstva financií nemá podporu vo vládnej koalícii a páni Matovič a Kollár si naivne myslia, že opozícia bude riešiť ich neustále koaličné spory a zahlasuje za akúkoľvek absurdnosť,“ pokračoval Fico, ktorý zjavne nemieni podporiť návrh oponenta len tak. „Dôchodcovia potrebujú hotové peniaze, aby aspoň trochu zmiernili cenové peklo, ktoré ich čaká a na ktoré ste sa vykašľali,“ povedal Fico na margo zdražovania tepla. Preto...

„Aby bolo úplne jasné, navrhneme v druhom čítaní o tomto návrhu zmeny, aby sa vyplácanie akejkoľvek sumy peňazí pre dôchodcov nepodmieňovalo očkovaním. Ďalej, aby to neboli nezmyselné poukazy, ale hotovosť vo výške 500 eur pre každého dôchodcu, aby si v ťažkom roku 2022 ako-tak pomohol. V podstate by sme tak konečne dôchodcom vyplatili 13. dôchodok,“ prezradil Fico s čím môže Matovič od neho rátať. Jeho zámer podporiť očkovanie seniorov by sa tak Ficovou úpravou ani zďaleka nenaplnil.

Hanebná valorizácia

Svoju predstavu má i líder Hlasu Pellegrini. Pol miliardy pre dôchodcov v strane vítajú, no sumu by rozdelili nasledovne: 200 eur by poslali každému seniorovi ako jednorázové navýšenie starobného dôchodku bez ohľadu na to, či očkovaný je alebo nie a zvyšných 300 eur by zostalo ako motivačná zložka na očkovanie.

„200 eur má pomôcť ako-tak vykryť zvýšené ceny za energie, rastúce ceny potravín a zmierniť tak dopad tej minimálne hanebnej a smiešnej valorizácie dôchodkov, ktoré budúci rok stúpnu stúpnu len o 1,3 %, to znamená na každý 100 eur dôchodku len o 1,30 eur.“

Suma 200 eur priamo a hneď by podľa slov predsedu Hlasu mala „väčší efekt na záchranu kvality života našich seniorov, lebo aj na tej nám musí záležať“. „Nemôžeme ich len deliť podľa očkovanosti ale aj podľa toho, v akej sociálnej situácii sa nachádzajú a budú sa pravdepodobne nachádzať v zlej sociálnej situácii.“

Viac FOTO Matoviča a jeho oponentov Fica a Pellegriniho v GALÉRII

Aj Hlas podľa slov Pellegriniho považuje ľudí nad 60 rokov za najrizikovejšiu skupinu ohrozenú vírusom, pričom práve oni končia najviac v nemocniciach s ťažkým priebehom covidu.

„Preto chcem ponechať aj motivačnú zložku, ak si vláda myslí, že bude úspešná, vo výške 300 eur pre tých, ktorí sa zaočkovať dajú s tým, že už nechávam na vládu, či aj týchto motivačných 300 eur by nemalo byť vyplatených priamo na účet alebo poštou samotnému dôchodcovi, ako súčasť jeho dôchodku, keď splní podmienky troch dávok, alebo to chce ponechať ako vouchre na služby a gastro, aby sa tých 300-miliónov cielene dostalo naspäť do slovenskej ekonomiky tam, kde tú pomoc treba najviac.“