Predseda obyčajných ľudí Igor Matovič dnes (14. februára) doručil do parlamentu svoj šokujúci návrh zákona. Chce, aby štát zaplatil každému, kto sa zúčastní volieb 500 eur. Dôvodová správa vyzerá skôr ako dystopická beletria, než zdôvodnenie návrhu zákona. "Občania Slovenskej republiky od jari 2020 sústavne prežívajú jednu traumu za druhou," píše Matovič. Spomína, ako po pandémii prišla vojna na Ukrajine a prudké zvýšenie cien. "Bohužiaľ, nielen tieto mimoriadne ťažké krízy, hysterická štvanica opozície, ale aj vnútorná opozícia voči vláde zo strany bývalého koaličného partnera, opakované protivládne kroky prezidentky a najmä sústredený lynč niektorých vládnych politikov zo strany zaujatých či úplatných novinárov z médií v rukách oligarchov, dosiahli svoj cieľ. Vládu sa im podarilo najprv zdiskreditovať, povaliť a tak Slovensko stojí pred predčasnými voľbami," vysvetľuje bývalý premiér.

Chce dotiahnuť ľudí k urnám

"Tridsať rokov po vzniku Slovenskej republiky je existencia demokratickej Slovenskej republiky najzásadnejšie ohrozená. Preto je v súlade s verejným záujmom, aby sme spoločne urobili všetko možné pre zachovanie demokratického charakteru štátu a pozvali ku kľúčovému rozhodnutiu čo najviac ľudí, aby prejavili svoju vôľu v rozhodujúcich parlamentných voľbách," zdôvodňuje vyplatenie 1,5 miliardy za vhodenie obálky do urny v čase ekonomickej krízy exminister financií. Uznáva síce, že ide o vysokú sumu, no podľa neho je to "v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o cca 5% z ich lupu."

V civilizovaných krajinách sa toto nerobí

"Je tento človek normálny? Pevne verím, že je to prvoaprílový žart, aj keď je Valentín," krúti hlavou politológ Radoslav Štefančík.

"Myslím si, že v civilizovaných krajinách sa voliči takto nemotivujú, aby išli voliť. Robí sa to zodpovednou politikou a nie sľubovaním finančných odmien," vysvetľuje politológ. Podľa neho ostáva len dúfať, že poslanci, ktorí o tom budú rozhodovať pozbierajú všetko svoje ekonomické vzdelanie a pochopia, že takéto rozhadzovanie peňazí z helikoptéry ešte nikomu nič dobré neprinieslo.

Je načase pochybovať o jeho duševnom zdraví

K argumentu, že 1,5 miliardy je nič oproti tomu, čo mal podľa Matoviča Fico ulúpiť, politológ hovorí, že o takom niečom má rozhodovať súd. "Mali tri roky na to, aby dokázali, že Fico niečo ukradol a za ten čas sa polícia, prokuratúra ani súdy v prípade Fica nikam nepohli, takže Matovič je táraj. A nebezpečný táraj. Je na mieste začať pochybovať o jeho duševnom zdraví," vraví Štefančík.

Vlastní ho asi nezastavia

Politológ dodáva, že sa obáva, aby sa poslanci nepredbiehali v atómovkách, pri ktorých vytiahnu platcom daní z vrecka, čo najviac peňazí. "A že Matovičovi poslanci nie sú natoľko svojprávni, aby mu povedali, že toto je skutočne nezmysel," dopĺňa.