Pred zruba dvoma rokmi, keď bývalý šéf Mosta-Híd (a predtým aj SMK) Bugár zopakoval svoje známe vyhlásenie z minulosti o vtedajšom premiérovi Igorovi Matovičovi (radšej smrť ako Matovič), povedal napríklad aj to, že dostal informácie z prostredia orgánov činných v trestnom konaní, podľa ktorých „treba niečo nájsť na Bugára a potom ho teatrálne zobrať“.

Líder OĽANO oslovil šéfa Aliancie listom

K Bugárovi napokon žiadne policajné komando nevtrhlo. Odvtedy sa však toho veľa zmenilo. Matovič už nie je predseda vlády, ani minister financií, ale radový poslanec NR SR. A Slovákom vládne dočasne poverená vláda. Čo sa však, bohužiaľ, nezmenilo, je pretrvávajúca politická kríza. A s ňou spojené zmätočné rozhodnutia vlády a tiež vzájomné útoky medzi politikmi naprieč celým politickým spektrom, ktoré sa každým dňom stupňujú.

V zrkadle aktuálnych dynamických udalostí pred septembrovými predčasnými voľbami, kedy sa už prakticky rozbehla predvolebná kampaň, prichádza Matovič s iniciatívou, že chce rokovať o spolupráci s Maďarmi. Presnejšie s mimoparlamentnou stranou Aliancia, ktorej základy položili čelní politici strán SMK a Most-Híd.

Matovičovu ambíciu pre Plus 7 dní potvrdil Konrád Rigó, ktorý je šéfom platformy Mosta-Híd v Aliancii. Vysvetlil, že Krisztián Forró, šéf Aliancie, dostal zhruba pred dvoma týždňami oficiálny list z ústredia OĽANO, v ktorom Matovič prejavil záujem s politikmi reprezentujúcimi maďarskú menšinu spolupracovať. "Áno prišiel list s tým, že nebolo presne špecifikované, čo presne chce."

Bývalý politik Mosta: Nepovažujeme ponuku za úprimnú

Rigó ďalej uviedol, platforma Mosta, ktorú v Aliancii zastupuje, je jednoznačne proti akémukoľvek predvolebnému zbližovaniu sa s Matovičom. "Nevidíme dôvod s ním spolupracovať, nepovažujeme jeho ponuku za úprimnú. Myslíme si, že to môže zneužiť vo svoj prospech. Dá si nejaké podmienky, s ktorými nebudeme súhlasiť a hneď nás onálepkuje, zaradí do nejakého tábora. Aj na predsedníctve Aliancie sme jasne povedali, že sme aj proti tomu, aby sa s Matovičom vôbec rokovalo," vysvetlil Rigó, bývalý štátny tajomník rezortu kultúry.

Termín stretnutia zrušil covid

Po diskusiách vo vnútri strany padlo rozhodnutie, že šéf Aliancie sa s predsedom OĽANO predsa len osobne stretne. K tomu však napokon nedošlo. Nie však z rozhodnutia Aliancie. "Stretnutie bolo to naplánované na štvrtok minulý týždeň (16.3.). Deň predtým však z OĽANO prišla správa, že Matovič ochorel. A tak k tomuto stretnutiu nedošlo," spresnil Rigó.

Pripomíname, že minulý týždeň Matovič na sociálnej sieti informoval, že ochorel na Covid-19. "Zrazu v sekunde ma striasla zima a strašne sa mi chcelo spať. A tak od včera večera vylihujem po rokoch v posteli a dúfam, že tá Hnusoba je dnes už naozaj len ´chrípôčka´," takto informoval svojich fanúšikov Matovič práve 16. marca.

Rigó sa domnieva, že k rokovaniu medzi dvoma predsedami strán napokon dôjde, podľa neho však pôjde skôr o "semi - formálne" stretnutie zo strany lídra ich strany, veď Aliancia dlhodobo deklaruje, že do predčasných parlamentných volieb pôjde samostatne.

Hovorca OĽANO: Čakáme, kým pán Matovič vyzdravie

To, že stretnutie medzi Igorom Matovičom a Krisztiánom Forróm sa napokon zrejme uskutoční pre Plus 7 dní potvrdilo aj OĽANO.

"Čakáme, kým pán Matovič vyzdravie, aby sa mohli stretnúť," vysvetlil mám hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Podrobnosti o tom, ako si expremiér a bývalý minister financií predstavuje spoluprácu s politickou reprezentáciou maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku, sme sa však nedozvedeli. "Budeme to konkretizovať potom, keď sa stretnú a keď dospejú k nejakým záverom tých rokovaní," dodal Bystriansky.

Exminister životného prostredia: S Matovičom nie je o čom rokovať

O spoluprácu s Matovičom nie je v Aliancii záujem ani z pohľadu predsedu jej republikovej rady Lászlóa Sólymosa. Bývalý minister životného prostredia si myslí, že v rámci predvolebnej spolupráce s ním nie je o čom rokovať. "Všetci vieme, ako riadil tento štát," konštatoval jeden z najbližších spolupracovníkov Bélu Bugára v časoch, keď bola strana Most-Híd vo vláde. "Navyše sme opakovane zdôraznili, že Aliancia ide do volieb samostatne. Určite nepristúpime na Matovičove politické hry," podčiarkol Sólymos a poukázal na silný mandát Aliancie v regiónoch. Ten chce strana preniesť aj do NR SR. "Chceme, aby maďarská komunita, južné regióny Slovenska mali svoje zastúpenie v parlamente," dodal šéf republikovej rady strany,

A čo povedal v minulosti Béla Bugár o Igorovi Matovičovi? Napríklad takúto vetu: "On nič iné nerobí, prepáčte za výraz, len klame." Pripájame archívne video, v ktorom sa dozviete VIAC.