Ministerstvo financií SR mrzí, že poslanci neschválili novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Ide pritom podľa rezortu o dôležitý nástroj na boj proti daňovým podvodom. „Poslanci totiž odmietli, aby sa opätovne mohla zaviesť prísnejšia kontrola pri používaní hotovosti, ktorá počas predchádzajúcich rokov výrazne pomohla v boji proti daňovým podvodom a praniu špinavých peňazí,“ uvádza rezort financií.

Obmedzenie platieb v hotovosti maximálne do výšky 5-tisíc eur, resp. do výšky 15-tisíc eur pri platbách medzi spotrebiteľmi, totiž podľa ministerstva financií zabezpečovalo, že akékoľvek finančné prevody sa zaznamenali v bankových systémoch a tak boli v prípade podozrení z nekalých praktík ľahšie vystopovateľné zo strany kontrolných orgánov. Počas pandémie dostalo toto pravidlo výnimku, no v súčasnosti už Ministerstvo financií SR nevidí dôvod, aby sa naďalej uplatňovala.

„Postoj niektorých poslancov nás mrzí o to viac, že boj proti daňovým únikom je jedna z našich hlavných priorít,“ informuje rezort financií. Aktuálne rozhodnutie tak podľa ministerstva de facto ponecháva „dobu kešu“, čo podľa nich nie je správne.

„Doba kešu“ je zjavnou narážkou na bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka za Smer. V roku 2016, keď ho média podozrievali, že brzdí vyšetrovanie daňových podvodov developera Ladislava Bašternáka, Kaliňák povedal: „Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu, svet, kedy sa platili veci.“ Išlo o jeho reakciu na zistenie, že Bašternák mal v podozrivej transakcii zaplatiť 12 miliónov eur v hotovosti za byte, za ktoré si neskôr podľa polície neoprávnene vypýtal vratku DPH.

Poslanec Ondrej Dostál na sociálnej sieti upozornil, že návrh zákona neprešiel o jediný hlas. „Návrh novely pri dnešnom hlasovaní potopila ešte stále vládna Sme rodina, ktorej poslanci sa pri hlasovaní všetci zdržali. Nie úplne bez zaujímavosti je, že novelu nepodporili ani dvaja poslanci OĽaNO György Gyimesi a Peter Liba, ktorí sa zaprezentovali, ale nehlasovali. Zopakujme, že návrh neprešiel o jeden hlas. Čiže keby čo i len jeden z týchto dvoch poslancov OĽaNO novelu podporil, prešla by do druhého čítania,“ ozrejmil Dostál.

Vláda tento návrh ministerstva financií odsúhlasila v decembri minulého roku, keď bol na čele rezortu líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.