V novom parlamente ich sedí hneď niekoľko. A hoci súčasný premiér Igor Matovič pred siedmimi rokmi predkladal zmenu Ústavy, ktorá by zakázala kumulovanie funkcií, na kandidátku OĽaNO dal teraz množstvo šéfov samospráv. Prinášajú totiž hlasy.

Chcel meniť Ústavu

Bolo to v roku 2013, keď Igor Matovič napísal novelu Ústavy SR. Urobil to preto, lebo nebol zástancom kumulovania mocenských funkcií, ktoré podľa neho môže viesť až k vytvoreniu monopolu moci. „Vytvorením prekážky zabraňujúcej kumuláciu funkcií sa dosiahne stav, v ktorom sa verejný funkcionár bude môcť plnohodnotne koncentrovať na zodpovedný a nezávislý výkon jednej funkcie," dušoval sa vtedy.

„Cítil som sa, ako keby som hádzal hrach na stenu. Poslankyňa Jana Vaľová napríklad hovorila, že keď je na rokovaní parlamentu v Bratislave, tak má v Humennom zabezpečený riadny chod úradu. Ale veď práve o to ide – ona musí zabezpečiť a platiť z mestských peňazí jedného človeka, ktorý namiesto nej robí jej prácu, kým je ona v Bratislave. Lenže ju ľudia nezvolili za primátorku Humenného na to, aby zabezpečovala chod iným človekom, ale na to, aby sa mestu venovala. Keď rokuje parlament a ona je tri týždne v Bratislave, tak neexistuje, aby sa dokázala venovať aj Humennému. Tak fungujú všetci, čo majú viac funkcií,“ rozčuľoval sa pred siedmimi rokmi Matovič pre týždenník Život.

„Predstavte si, ako môže byť niekto naraz primátorom Košíc a poslancom. Čistá nestíhačka,“ dodal Matovič a poukazoval na Richarda Rašiho zo Smeru. Zmena Ústavy mu neprešla.  A tento rok postavil na kandidátku až 9 starostov alebo primátorov.

Ktorí poslanci majú dve funkcie? Ako ich stíhajú? A ako sa k tomu postavilo OĽaNO, sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.