Matovič vo štvrtok popísal situáciu v OĽaNO na sklonku minulého roka. Tvrdí, že keď už bolo jasné, že bývalý koaličný partner SaS "ide povaliť vládu so Smerom, Hlasom a fašistami", tak začal s Hegerom hovoriť o možnom odchode.

"Bola to ťažká debata, keď hovoríte svojmu kľúčovému človeku v hnutí, aby si založil vlastný subjekt. Otvoril som túto ideu s tým, že by sme mali rozmýšľať nad tým, že by sa mal Edo Heger vydať vlastnou cestou," pokračoval Matovič s tým, že "OĽaNO si tak išlo odrezať vlastnú nohu".

Najskôr teda Matovič tému preberal s Hegerom, potom predstúpili pred poslancov klubu OĽaNO a predstavili im "predtrávenú ideu". Ako tvrdí šéf hnutia niektorí celé hodiny bojovali proti odchodu Hegera. V indikatívnom hlasovaní bola vraj približne tretina klubu rozhodnutá, že odíde v premiérom.

Bol Hegerov odchod z OĽaNO vypočítavý?

"Ale následne počas januára sme postupne cítili, ako sa nám začal odcudzovať," popísal ďalšiu situáciu Matovič. "Akoby nám už nehovoril všetko a postupne sme mali pocit, že sa vyhýba stretnutiam a dôvera medzi nami sa začala strácať," dodal.

Pripustil však, že s Hegerom sa rozprávali aj o možnom rozstrele priamo v OĽaNO a bol pripravený odstúpiť z predsedníčkej stoličky. Dodal, že Heger nemal záujem o to, aby viedol hnutie.

Ako príklad uviedol Hegerovo odmietnutie obedov zadarmo. "Deň potom, čo sme sa na obedoch zadarmo dohodli na koaličnej rade, povedal, že je proti nim," vytýka poverenému premiérovi. Matoviča sa dotkol aj jeho postoj voči nominácii poslanca Erika Ňarjaša do predstavenstva štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, ale aj poslankyne Márie Šofranko do štátneho Fondu na rozvoj vzdelávania.

"Očakával som pochvalu, že som nominoval ľudí, ktorí neberú plat. Čakal som, že urobí spoločnú tlačovku a zastane sa poslancov," objasňoval Matovič. Tvrdí, že mal pocit, že "premiér to kritizoval preto, lebo mu niekto poradil, aby sa takto vyhranil voči klubu OĽaNO".

Kým na prelome rokov by tretina klubu OĽaNO išla s Hegerom, teraz je podľa Matoviča situácia opačná. Poverený premiér strácal medzi obyčajnými dôveru a v súčasnosti by z 37 poslancov nechcel ísť s Hegerom nikto. Matovič však priznáva, že nakoniec by mohli dvaja alebo traja poslanci predsa len prestúpiť do Hegerovho subjektu Demokrati.

Matovič ďalej vyhlásil, že jeho hnuti má už v gescii už len dve ministerstvá - kultúry, ktorú vedie Natália Milanová, a vnútra na čele s Romanom Mikulcom. Odmieta zodpovednosť za rezorty, ktoré už vedú prebehlíci k Demokratom, či za ministerstvo zdravotníctva, ktoré bude viesť štátny tajomník.

"Chcem len dať takú bodku za týmto príbehom," dodal Matovič a podčiarkol prosbu, aby médiá nerobili z Hegera "Matovičovu bábku". "Prišiel som s tou idelou, ale on sa ju zrealizoval podľa seba," viackrát zdôrazňoval Matovič.

Hegerovi adresoval výzvu, aby nepodceňoval rokovania s KDH a hnutím maďarských strán Aliancia. "Nech neprepadnú tie voličské hlasy," dodal s tým, že OĽaNO im poslalo list, v ktorom im oznamuje svoju pripravenosť s nimi rokovať. "Ale počkáme, čo urobí Edo," podotkol.

Rozhodnutie o darovaní migov by podľa Igora Matoviča mala podpísať prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: koláž

Vláda a následne parlament by mali v najbližších dňoch hovoriť o darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Poverený minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je podpredsedom strany Demokrati, chystá návrh na rokovanie vlády a potom by mali o migoch rozhodovať poslanci. Matovič však má iné riešenie.

OĽaNO pripravuje na rokovanie zákonodarného zboru pozmeňovací návrh k novele ústavy, podľa ktorého by darovanie migov musela podpísať prezidentka Zuzana Čaputová. "Nech o tom nerozhoduje len vláda. Pani prezidentka sa - dúfam - tej zodpovednosti nezľakne," tieto slová adresoval do prezidentského paláca.