Šéf v tejto chvíli ešte stále mandátovo najsilnejšieho hnutia OĽaNO Igor Matovič si myslí, že prezidentka nevymenuje úradnícku vládu. V relácii televízie Markíza Na telo plus však tvrdil, že prezidentka nezaháľala. Podľa neho sa totiž už aj realizovali pohovory na jednotlivé ministerské posty.

„Veľmi ju chcela,“ povedal Matovič na margo Čaputovej postoja k úradníckej vláde. Tá však už viackrát prezentovala názor, že úradnícku vládu vymenuje len v prípade, ak sa súčasný kabinet dopustí veľkých chýb, alebo nebude doručovať pomoc ľuďom. K činu ju "nenakopol" ani odchod povereného premiéra Eduarda Hegera a štyroch ministrov z hnutia OĽaNO. „Premiér Heger prešiel voľbami,“ argumentovala Čaputová. Navyše, aj koaličné strany sa zhodli v tom, že do septembrových parlamentných volieb bude krajinu viesť súčasná vláda.

Matovič: Už boli aj pohovory

Matovič však zašiel ďalej. „Dala (prezidentka – pozn. red.) pánovi Strižincovi, svojmu hovorcovi, aby robil pohovory. To trošku vypovedá o kvalite toho výberu. Podľa mojich informácií má zatiaľ iba šesť ľudí a ostatných by tam musela nechávať z tejto vlády,“ povedal tajomne.

Je Čaputová odkázaná na Hegerovu vládu?

Podľa Matoviča niektorí ľudia ponuku na vstup do úradníckej vlády odmietli. „Nechcú byť prepieraní v médiách,“ takto sa vyhováral pri odpovedi na otázku, kto sú títo ľudia. A rovnako odmietol spresniť, kto teda ponuku prijal. „Ja vám hovorím, že to takto je,“ dodal.

Všetci z jedného hniezda

Spomenul aj dvoch poverených ministrov, ktorých už viackrát kritizoval. „Povedzme si, že Káčer, Hirman, tí sú z jej politického hniezda. Bude robiť všetko preto (prezidentka – pozn. red.), aby zostali,“ pokračoval Matovič s tým, že podľa neho práve dočasne poverený šéf diplomacie Rastislav Káčer a minister hospodárstva Karel Hirman, by mali súčasťou aj prípadnej úradníckej vlády.

Aj Matovič však uznáva, že v súčasnosti má väčšiu legitimitu Hegerova vláda. „Vyzeralo by to trápne, ak by tam dala svojho pajáca, ktorý neprešiel voľbami,“ šplechol. „Nech sa nevyhráža a nech povie ľuďom, že síce má kompetenciu, ale naozaj úradnícku vládu nechce a nebude ju menovať. Bol by väčší kľud,“ odkázal Čaputovej.

Zaujímavou je otázka, kto by teda vystriedal Hegera na čele vlády. To už Matovič povedať nechcel, hoci pripustil, že v hre bolo aj meno bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. „Taký bol plán,“ podotkol.

Čaputovej podmienka

Ako to teda bolo? To sme sa opýtali hovorcu hlavy štáty Martina Strižinca. „Je to absolútna hlúposť. Žiadne pohovory som nerobil a ani mi to neprináleží,“ reagoval bývalá novinár Strižinec pre týždenník Plus 7 dní. „O zložení prípadnej úradníckej vlády rozhodla výlučne prezidentka. Jedným z jej kritérií bolo, že v takejto vláde by nebol žiadny člen, ktorý by kandidoval v nastávajúcich parlamentných voľbách za akúkoľvek politickú stranu,“ vysvetlil.

Hirman aj Káčer sa už prihlásili k Hegerovej strane

V takom prípade by z hry vypadli ministri Káčer aj Hirman, ktorých spomínal Matovič. Obaja sa totiž prihlásili k novej strane Demokrati na čele s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. A nemali by zrejme chýbať ani na jej kandidátke pre nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby 30. septembra.

Pripomíname, že líder OĽaNO ešte minulý mesiac vyhlásil, že ak prezidentka úradnícku vládu vymenuje, tak poslanci jeho hnutia budú hlasovať za čo najskorší termín parlamentných volieb.