Neprejde deň, a niekedy ani hodina, aby Igor Matovič nevypustil do sveta myšlienky, ktoré nájdu svojich obdivovateľov ale i kritikov. Pred pár dňami mnohých napálil nápadom poslať deti do školy aj v júli. „Desiatky tisíc detí nemá doma internet, nemajú doma počítač či tablet. Keď im skončia ´prázdniny´ a následné skutočné prázdniny, budú v obrovskej nevýhode voči svojim rovesníkom. Je správne týmto deťom, (ak bude, dúfajme, dobrá situácia), umožniť aspoň jeden mesiac v lete v škole dobehnúť zameškané? ... ak budú chcieť ich rodičia?“ pýta sa predseda vlády SR Igor Matovič v statuse na svojom Facebooku.

Reakcie ľudí boli naozaj rôznorodé a líšia sa najmä podľa skúseností. „To je čo za chorý nápad?? Deti učíme celé dni, aby išli podľa plánu a potom im ešte zoberieme mesiac prázdnin? Klesajú nám čísla chorých, tak vymýšľame ďalšiu debilinu??“ napísal pod premiérov status jeden z komentujúcich. Niektorých pobúrilo aj to, že o takej závažnej a odbornej veci sa Matovič radí s verejnosťou. A výsledok? Útoky rodičov jeden na druhého, a schytali to aj učitelia.

Predseda vlády SR Igor Matovič.
Predseda vlády SR Igor Matovič.
Zdroj: Jakub Kotian

Všetci sú vyťažení

Niektorí školu v lete schvaľujú, lebo vraj nikomu neuškodí. Deti sa aspoň stretnú so spolužiakmi a učitelia aj tak majú teraz voľno. Nuž, takéto postoje majú zväčša tí, ktorí s učením v domácej izolácie veľké skúsenosti nemajú. Pravdou je, že vyťažení sú učitelia, rodičia aj deti.

 

Oháňať sa žiakmi, ktorí nemali možnosti vzdelávania, je podľa väčšiny rodičov scestné. Mnohé školy sociálne slabším rodinám pomohli s počítačmi alebo našli spôsob, ako s deťmi komunikovať. Ostatné je už na rodičoch a ich možnostiach. Zväčša nie je problémom dostupná technika, ale záujem zo strany rodičov a detí o vzdelávanie. A to sa letným vyučovaním zrejme nezmení.

Pre väčšinou rodičov bolo najťažšie zladiť pracovný čas na home office s učením a  starostlivosťou o domácnosť. Jednoduché to nemajú ani so systémom zadávania úloh, na ktorý sa využívajú rôzne komunikačné kanály, nielen edupage, ale aj skype, zoom a mnohé ďalšie. „Tí, ktorí nemajú doma školopovinné deti, nemajú tušenia, čím my, rodičia, teraz prechádzame. Každý učiteľ a každá škola to má inak, ale odvšadiaľ sa na deti a rodičov valí množstvo úloh. Ak budú chodiť do školy aj cez leto, opäť si rodičia nevydýchnu a budú musieť zvládať domáce úlohy s deťmi aj zamestnanie,“ povedala nám jedna z mamičiek.

Lajdákom škola v júli nepomôže

„Vôbec s tým nesúhlasím, aby šli deti v júli do školy. To je úplný nezmysel. Veď sa normálne učia, robia úlohy, zúčastňujú sa online vyučovania a pokiaľ neprišlo nariadenie vlády, dostávali aj známky. Nemám pocit, že by niečo zmeškali,“ povedala nám Miriam Tomášková zo Starej Turej. Nepáči sa jej ani to, že by deti sedeli v škole v horúčavách v rúšku. „Viackrát bolo avizované zo strany ministra, že na prázdniny sa im siahať nebude. Tak nech to teraz nemenia,“ reaguje.

V triedach jej sedemročného syna a desaťročnej dcéry nepozná deti, ktoré by sa nemohli na vyučovaní zúčastňovať. „Podľa mňa je v záujme každého jedného rodiča a dieťaťa, aby si zabezpečil učivo a sám sa učil.  Knihy aj zošity domáci majú a aj sa navzájom poznajú.  Ten, kto je lajdák, tomu nepomôže ani škola v júli. K učeniu nepotrebujú počítače, úlohy si vedia zohnať aj bez prístupu na internet. Verím, že ten, kto záujem mal, si to s učiteľom dohodol,“ hovorí Miriam zo Starej Turej.

Filipko Tomášek zo Starej Turej si vyrobil doma záložku.
Filipko Tomášek zo Starej Turej si vyrobil doma záložku. "Nemám pocit, že by moje deti niečo z vyučovania zmeškali,“ hovorí jeho mama Miriam.
Zdroj: Archív M. T.

Pripraviť si plán

Podľa mladej mamičky by sa politici mali radšej zaoberať tým, ako sa pripraviť na podobné situácie v budúcnosti. „Aby sme nemali také zaostalé školstvo, že nie sme schopní zabezpečiť jednotne výučbu, keď dôjde k podobnej situácii. Nech sa z tohto poučia a navrhnú plán pre prípad, ak by sa podobná situácia zopakovala. Nestačí riešiť veci za behu. Tak, ako mame vo firmách evakuačné plány v prípade požiaru, mali by byť vypracované presné postupy aj v prípade pandémie vo všetkých oblastiach, aj v školstve, vrátane postupu výučby deti, ktoré nemajú náležite technické zázemie,“myslí si Miriam Tomášková.

Mohlo by vás zaujímať: