Do Michaloviec sa Matovič vybral zámerne. Pred týždňom tam v rámci podujatí Hlboká online debatoval poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer s povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom. Časť publika nebola diskutérom veľmi naklonená a tak sa z hľadiska ozývali nadávky, piskot a dupot.

Ako prvému praskli nervy Káčerovi, ktorí hlučnej časti publika adresoval drsné slová a pripomenul im, že ich starí dedovia, účastníci SNP, by sa za nich hanbili.

Matovič sa teda teraz v pondelok opäť vybral do Michaloviec s tým, že chce naprávať chyby ministra. "Aj nevinné prerieknutie sa ministra môže priviesť k voľbám státisisíce ľudí, ktorí si povedia, že takýchto reprezentantov v politike nechcú," vyhlásil Matovič.

Bývalého predsedu vlády a ministra financií popudil najmä Káčerov slovník. V zuboch ho už má dlhšie a kritizoval ho aj pre výroky na adresu Maďarska. Preto v tej istej sále kultúrneho domu zorganizoval vlastnú besedu a pozýval na ňu slovami, že bude bez ochranky.

Pred týždňom totiž Naď upozorňoval najväčších krikľúnov, že si nakrútia bezpečnostné zložky. Keď agresivita nepoľavovala, tak bezpečnostné zložky vyzval, aby si tváre najhlučnejších a najvulgárnejších nakrútili.

"Žiadna ochranka, žiaden tajný," chválil sa Matovič. Dodal, že v pondelok o druhej popoludní podpísal ochrankárom reverz. Na otázku, dokedy bude bez bodyguardov, reagoval, že "do odvolania". Spresnil, že sa im ozve, keď bude chcieť ísť domov.

S humorom sebe vlastným oznámil, že "pol hodinu pred Michalovcami poslal manželke link na zoznamku, keby to neprežil". Staršia dcéra mu vraj drží palce a mladšej o plánovej návšteve Michaloviec nepovedal.

Facka diplomatovi

Hneď od začiatku vyzýval Michalovčanov na "kultúrnu debatu", aby naučili "najvyššieho diplomata na Slovensku, ako sa vedie diplomatická diskusia". Dokonca stál pred pódiom, pretože na pódiu podľa neho zostala po Káčerovi "pachuť". A on nechce ísť v jeho šľapajách. Ako viackrát zopakoval, diskusia je snahou "zastaviť bojové akcie ministra". Pripomenul, že Káčer mu na sociálnej sieti odkázal, že je "podliak". "Mne nech nadáva, ale nikdy by nemal nadávať voličom," prihováral sa plnému auditóriu.

Moderátorom bol sám Matovič. Mikrofón putoval po sále a pýtali sa samotní ľudia. A tak im šéf OĽaNO vysvetľoval svoje vlastné slová, že Slovensko je akciová spoločnosť, či pandémia nebola podvod, alebo kto je vlastne politik. "Nechajme zaznieť názor," reagoval Matovič na publikum, ktoré kričalo, pískalo, nadávalo.

Viem, že sa mi niektorí konšpirátori snažili nalepiť, že nadávam ľuďom do štekajúcich psov.

Odkázal Igor Matovič žene v publiku v Michalovciach.

Matovičovi sa podarilo neodpovedať na nahnevané otázky o nízkych dôchodkoch, ale pripomenul, že "OĽaNO dáva dvesto eur na dieťa" . Tak ako v politických debatách aj v diskusii s ľuďmi vyťahoval argumenty proti Smeru a Hlasu. Občas sa mu dokonca podarilo samotných ľudí rozhádať. Viacerí diskutujúci sa pýtali na pandémiu, považujú ju za vymyslenú, zmrazené dôchodky. Boli medzi nimi aj ľudia, ktorí OĽaNO a Matoviča chválili.

"Som jeden z tých štekajúcich psov, ako ste nás nazvali v roku 2020," povedala jedna zo žien v publiku s tým, že čaká na ospravedlnenie. "Viem, že sa mi niektorí konšpirátori snažili nalepiť, že nadávam ľuďom do štekajúcich psov," odpovedal jej Matovič s tým, že príslovie o štekajúcich psoch použil v debate s novinárom. Dodal však, že sa ospravedlňuje každému, koho sa to dotklo, ale "v živote nenadával ľuďom do štekajúcich psov".

Muž zo Sobraniec bol na debate v Michalovciach aj pred týždňom. Matovičovi vyčítal, že "dourážal všetkých vzdelaných ľudí, lekárov, napríklad Jana Mičovského". "Vás som krúžkoval Jara Naďa, Jana Mičovského," povedal ďalej. S Matovičom sa však zhodol, že Káčerovo vystúpenie bolo neadekvátne a prekračovalo čiaru.

Matovič: Sulík je moja zodpovednosť

Poslanec Milan Potocký sa zasa snažil publikum presvedčiť, že v Národnej rade SR sedí dosť poslancov z východného Slovenska. Matovič priznal, že sa dlhodobo viedla debata o zmene volebného systému. Ale či ho zmení – tej odpovedi sa vyhol. Neskôr však povedal, že primátori a starostovia by mali byť volení v dvoch kolách.

"Plánujete v prezidentských voľbách postaviť svojho kandidáta?" padla ďalšia otázka z publika. Odpoveď žiadna. S tým, že teraz sa OĽaNO sústreďuje na 30. september, teda na termín parlamentných volieb. Na to prišla otázka, či hnutie prijíma zodpovednosť za to, že voľby vyhrá Smer a Hlas. "Beriem si za zodpovednosť, že som nevyrazil SaS a Sulíka, keď bol na prvom proteste s kotlebovcami," odpovedal Matovič. Liberálov prirovnal k nádoru, ktorý ničí telo. No a dodal, že "netrpí egom v politike", na čo sa z hľadiska ozvalo pobúrené "oooo". Pripustil však, že sa "niekedy správa ako slon v porceláne".

"Mal som vás rád, ale keď ste sa dali dokopy so Sulíkom, tak ste falát ch...," zhodnotil ďalší diskutujúci.

Iný z publika navrhoval, aby OĽaNO malo v stanovách, že odchádzajúci poslanci vrátia mandát. "Vstupom do Európskej únie sme sa zaviazali, že to nenavrhneme," odpovedal Matovič.

Nahneval sa, keď sa muž z publika dotkol jeho manželky. "Nezobral som ani jedno euro, ani jeden hárok kancelárskeho papiera," reagoval Matovič s tým, že jeho žena "trpí, odkedy ho zvolili". Na otázku, z čoho OĽaNO financovalo výlety pred minulými parlamentnými voľbami, vysvetlil, že z peňazí, na ktoré malo hnutie nárok zo štátneho rozpočtu. "Ale prvé voľby financovala moja manželka, lebo ako strana sme nemali nič," dodal. Pustil sa aj do Jaroslava Haščáka a skupiny Penta, pričom obvinil novinárov, že "sú platení za to, že píšu proti Matovičovi" a prirovnal ich k opičkám. Pritom len o dvadsať minút skôr sa odvolávam práve na zistenia týždenníka Plus 7 dní v súvislosti s ochrankou Roberta Fica zo Smeru.

MiGy? Treba podpis prezidentky

Tak ako pred týždňom Káčer, aj Matovič upozorňoval diskutujúcich, že "mu záleží na ich zdraví a nemali by sa rozčuľovať". Výkriky sa počas diskusie ozývali naozaj často. "Mám strach o vaše zdravie, ale počul som vašu otázku a odpoviem vám," otočil sa Matovič k jednému s tým, že odpovie na jeho otázku aj mimo poradia. "Snažia sa šíriť blud, že Matovič vlastní polovicu Trnavy. S mojou ženou máme len to, čo zarobila naša firma, to je náš jediný majetok," vysvetľoval. Spresnil, že v Trnave majú Matovičovci tri nehnuteľnosti a v meste je dokopy viac ako 25-tisíc nehnuteľností. Tohto diskutujúceho dokonca Matovič pozval na večeru, aby mohli v debate pokračovať.

Padali aj otázky o slovenských migoch, ktoré by mali ísť na Ukrajinu. Matovič zopakoval, že o stíhačkách, ktoré sú aktuálne uzemnené, by mala rozhodovať vláda a prezidentka Zuzana Čaputová. "Parlament nemôže zaviazať vládu ku konaniu," podotkol. Objasňoval, že OĽaNO má v pláne dať návrh na zmenu ústavy tak, aby o stíhačkách rozhodla vláda, ale ich prípadné darovanie parafovala aj prezidentka.

"Rečník ste skvelý, ale politik biedny"

Miestami bola diskusia ostrá, hrubých slov však nebolo veľa. Po vyše hodine aj Matovič skonštatoval, že "padlo prvé vulgárne slovo". "Rečník ste skvelý, ale politik biedny," zhodnotila diskutujúca. Ale druhá Matovičovi poďakovala "za všetko, čo pre Slovensko urobil". A dokonca ho pozvala na večeru s tým, že si ju zaplatí sama. Ďalší zasa Matovičovi radil, aby sa viac chválil prorodinnými opatreniami.

Ešte prídete niekedy do Michaloviec? spýtal sa ďalši z diskutujúcich. "Určite áno, aj po tejto diskusii," s úsmevom odpovedal bývalý premiér.

Týždenník Plus sedem dní a portál https://plus7dni.pluska.sk/ patria do portfólia vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí do portfólia skupiny Penta Investments.