Poslanci sa museli najskôr dohodnúť, aby vôbec dokázali otvoriť septembrovú parlamentnú schôdzu. Podmienkou opozičných strán bolo predsunutie návrhu na zmenu ústavy. Tá by totiž – ak by s ňou poslanci súhlasili – umožnila vyhlásenie predčasných volieb.

Stalo sa. Najskôr poslanci vládneho hnutia Sme rodina návrh zákona pripravili, potom predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár tento bod predsunul na začiatok septembrovej schôdze.

Minister financií a líder mandátovo najsilnejšieho hnutia Igor Matovič na jednej strane uznáva, že Kollár "splnil verejný prísľub“, ktorý dal v televíznej debate expremiérovi a v súčasnosti lídrovi mandátovo najsilnejšej opozičnej strany Smer Robertovi Ficovi.

"Len hlupák by chcel hlasovať za predčasné voľby, len hlupák by vytvoril priestor, aby predčasné voľby boli, len hlupák a hlúpa politická strana povie, že do predčasných volieb ide, lebo im to ukazuje dobrý výsledok, dobré preferencie,“ povedal Matovič v pléne.

Myslel tým z koalície odídenú  SaS, hoci sa priamo v sále pohádal s poslancami Richarda Sulíka, že ho dobre nepočúvali. Matovič tvrdí, že mu neprekáža samotný návrh na zmenu ústavy. "Nič zlé na tom nevidím na tom, aby sa prijal tento zákon. Ale problém je, že ho chcú prijať ľudia, ktorí chcú hlasovať za predčasné voľby,“ obhajuje svoj postoj.

Kým pred poslancami vyhlasoval, že situácia na Slovenskú mu pripomína tridsiate roky minulého storočia v Nemecku, kde "stačilo pár populistov a jeden krikľúň s fúzikmi“, neskôr pripustil, že sa so Sme rodina dohodol. Kollárovo hnutie nepotopí návrh OĽaNO na zmenu paragrafu 363, ktorý zmení právomoci generálneho prokurátora, za to matovičovci v prvom čítaní nepotopia návrh na zmenu ústavy z dielne Sme rodina. V ďalších čítaniach to však už možné bude.

"Vláda, krajina, koalícia je zranená,“ komentuje minister financií súčasnú situáciu na Slovensku. Dôvod vidí v skorumpovaných médiách, keď povedal: "Za päťstovku na mesiac si dnes viete prenajať novinára, ktorý o vás bude písať dobre.“ Ale aj v predchádzajúcich vládach, o ktorých skonštatoval, že vedú permanentnú kampaň. Takže musia vládnuť "dva a pol roka za srdcervúceho kviku ľudí, ktorým chýba válov, pri ktorom si za dvanásť rokov zvykli žrať z verejných financií“.

FOTO k téme v GALÉRII.

Hoci sa v prvom čítaní malo o návrhu hlasovať už v utorok predpoludním, OĽaNO hlasovanie presunulo na piatu hodinu podvečer. Nezvyklé, ale ako ozrejmi Matovič, je to čas, keď sa ešte bude rokovať v trojkoalícii. Aj napriek tomu, že predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš oznámil, že matovičovci nezdvihnú ruku za zmenu ústavy. Hlasovať za však bude opozičný Smer, ktorý pomohol otvoriť septembrovú schôdzu Národnej rady. Fico je však presvedčený, že "zákon nikdy neprejde“.