Uprostred horúceho augusta rozvírila ustálenú hladinu letného politického rybníka informácia o zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v priestoroch firmy regionPRESS. Tú oficiálne vlastní manželka poslanca Igora Matoviča Pavlína.

V skutočnosti však v mene firmy dohaduje obchodné podmienky osobne Igor Matovič. Napokon, predviedol to aj v nahrávke s Radoslavom Procházkom, na ktorého vzápätí po policajnom zásahu v úlohe martýra ukázal prstom.

Nešlo o nahrávku?

V stredu 12. augusta prišli do priestorov firmy regionPRESS v Trnave vyšetrovatelia z NAKA. So sebou si odniesli server, na ktorom bolo účtovníctvo firmy. Poslanec Matovič to na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii hystericky komentoval, že odniesli srdce ich firmy.

Podľa jeho prvej reakcie sa mohlo zdať, že za akciou videl nahrávku, kde sa s Radoslavom Procházkom rozprávali o možnosti platby na drevo - bez účtovných dokladov. Postupne však vyplávali na povrch skutočnosti, ktoré naznačujú, že o nahrávku s Procházkom v tomto prípade vôbec nemuselo ísť.

Podstata Matovičovho problému by mohla spočívať aj v podivuhodnom spôsobe účtovania zliav a v sústave transakcií rodinnej firmy s politickými stranami vrátane jeho vlastného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Tejto téme sa v júni venoval týždenník PLUS 7 DNÍ. „Vyšetrovateľ NAKA v júni tohto roku začal trestné stíhanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného.

V súvislosti s prípadom polícia opakovane vyzvala konateľa obchodnej spoločnosti na vydanie vecí dôležitých pre trestné konanie. Konateľ veci dobrovoľne nevydal, preto prokurátor vydal príkaz na vydanie a uchovanie počítačových údajov a vykonanie prehliadky iných priestorov.“

Takýto stručný komentár vydala polícia po zásahu v priestoroch rodinnej firmy manželov Matovičovcov. Firma si vraj do účtovníctva zaúčtovávala faktúry a platby, ktorých skutočnú výšku znížili fiktívnou zľavou až do 90 percent. RegionPRESS údajne takto poskytoval reklamné služby viacerým politickým subjektom v období rokov 2011 až 2014.

Čítajte viac:

Matovič o razii v rodinnej firme: Skorumpovaní hajzli ma nezlomia!

Obchodník

Poslanec Matovič a jeho hnutie OĽaNO priniesli do slovenskej politiky úplne nový model financovania. Peniaze, ktoré získalo jeho hnutie na príspevkoch od štátu, sa vracajú do rodinnej kasy prostredníctvom reklamy objednanej v tituloch vydavateľstva regionPRESS. To Matovič síce oficiálne nevlastní, ale v jeho mene osobne aranžuje obchody.

Zaujímavé je, že v majetkovom priznaní Igor Matovič uvádza iba príjmy z výkonu verejnej funkcie a paušálnych náhrad. V rubrike ostatné príjmy má uvedenú nulu. Čiže rodinná firma mu, napriek jeho angažovanosti, nevynáša oficiálne jediný cent.

Po razii NAKA Igor Matovič na tlačovej besede uviedol: „Pred rokom, po tej nahrávke, rýchlo na mňa vtedy Andrej Danko dal trestné oznámenie.

Neviem, prečo akurát chcel hájiť Radoslava Procházku, na základe toho, že som sa vtedy aj verejne priznal a opakovane sa k tomu priznávam a som znova na to hrdý, že naše vydavateľstvo regionPRESS dáva našej politickej strane inzerciu za dramaticky lepších podmienok, ako by sme si ju mohli kúpiť kdekoľvek inde na trhu.

Áno, kupujeme ju približne päťkrát lacnejšie v našom rodinnom vydavateľstve, ako by sme si ju kúpili ako bežný klient. Áno, týmto politická strana alebo politické hnutie OĽa- NO, ktorého som predsedom, ušetrilo milión, milión a pol voči tomu, ak by inzerovalo za, povedzme si, priemerných podmienok.

Ale ja som práve na toto hrdý, že šetrím peniaze našej politickej strany, v podstate prostriedky, ktoré sú, pochádzajú od daní alebo z daní ľudí, a že netunelujem politickú stranu v prospech našej rodinnej firmy.“

Z uvedených tvrdení Igora Matoviča teda vyplýva, že hnutiu OĽaNO pravidelne poskytujú zľavu na inzerciu, a to „rodinnou firmou“ regionPRESS. A práve v tomto vidia odborníci na účtovníctvo hneď niekoľko sporných momentov.

Na hospodárenie politických strán a hnutí sa vzťahujú ustanovenia zákona o politických stranách. Podľa paragrafu 22 odseku 1 písmena b príjmami strany môžu byť okrem iného len „príjmy z darov a iných bezodplatných plnení“.

Iným bezodplatným plnením je aj poskytnutie zľavy na určitú službu. Politické hnutie je povinné viesť osobitnú evidenciu bezodplatných plnení. Ako uviedol Igor Matovič na spomínanej tlačovej besede, OĽa- NO pravidelne takúto zľavu dostáva.

Vo výročnej správe za rok 2014 však informácia alebo akékoľvek záznamy o prijatí iného bezodplatného plnenia absentujú. V tejto evidencii sa uvádza výlučne prijatie daru v hodnote 1 500 eur, spočívajúceho v bezplatnom prenájme motorového vozidla vo volebnej kampani do Európskeho parlamentu od darcu Štefana Hrašnu.

Pritom v roku 2014 sa uskutočnilo troje volieb a dá sa predpokladať, že OĽaNO vynaložilo nemalé prostriedky na propagáciu a politickú reklamu.

Igor Matovič však prostredníctvom svojho hovorcu odkázal, že zľavy poskytnuté v kampani pri mediálnom priestore podľa neho nie sú bezodplatným plnením. „Výročná správa hnutia OĽaNO prešla kontrolou nezávislého audítora, ktorý ju plne odobril svojou správou,“ dodal.

Čítajte viac:

Vojna pre 600 miliónov: Podľa Matoviča má Fico milióny v Belize

Chybná optika

Ak Matovič nakupuje v rodinnom vydavateľstve inzerciu päťkrát lacnejšie, potom rodinná firma by mala aj daňovo uznateľné výdavky na takúto inzerciu primerane znižovať.

V tomto roku sú navyše považovaní za závislé osoby, teda takéto „zvýhodnenie“ musia dodaniť na úrovni obvyklých cien. Igor Matovič má na vec zlú optiku, ak tvrdí, že šetrí peniaze politickej strany, a tým peniaze slovenských občanov.

Rodinná firma, ak by neposkytovala takúto zľavu, by zaplatila dane z plnej ceny. Čiže ak Matovič niečo šetrí, sú to práve dane ich rodinnej firmy, ktoré by inak mohli poslúžiť občanom a nie jeho politickej strane.

Je zavádzajúce, ak vyhlási, že šetrí ľuďom dane, ak šetrí výdavky politickej strany. Príspevok na činnosť strany totiž už dostal. To, či ho minie na jednu faktúru, alebo na päťdesiat iných, na výške príspevku, ktorý dostal, už nič nezmení.

A, navyše, do úvahy treba vziať ešte jednu vec. Tá sa týka práve spôsobu vykazovania bezodplatných plnení v správe o financovaní OĽaNO.

Keďže správa neobsahuje zmienky o bezodplatných plneniach formou zliav, je možné, že je neúplná. V takomto prípade by mohla NR SR požiadať o odstránenie nedostatkov.

Podľa zákona o politických stranách dokonca v prípade, ak správa neobsahuje všetky údaje, možno pozastaviť vyplatenie príspevku na činnosť a príspevku na mandát.