Ďalší post zosmiešňujúci LGBTI ľudí sa včera (piatok 13. januára) objavi na profile Igora Matoviča na facebooku. Na obrázku dvoch mužov, z ktorých jeden mal dlhú bielu vlečku, pred kňazom, bola napísaná známa hláška z Troch orieškov pre popolušku: „Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezná to není, můj pane.“ Od teroristického útoku, kedy útočník zavraždil dvoch mladých ľudí len preto, lebo sedeli v podniku, kde sa stretávali LGBTI ľudia, pritom ubehli len tri mesiace.

Už útočil

Matovič pridáva statusy, kde buď LGBTI ľudí zosmiešňuje alebo označuje za hrozbu, v podstate od pádu vlády a nútenému odchodu z postu ministra financií. „Je tragické, že v roku 2023 toto riešime. Ak by chcel Matovič týmto osloviť nejakých konkrétnych voličov, skĺzol by na úroveň Mariana Kotlebu, Milana Uhríka či Milana Mazureka. Vtedy by sme mohli povedať, že Igor Matovič je politik, ktorý patrí do krajnej pravice a nie do konzervatívneho krídla. Moderný konzervatívny svet akceptuje ľudí, ktorí majú odlišnú sexuálnu orientáciu,“ hodnotí jeho počiny politológ Radoslav Štefančík.

Hrozba pre demokraciu?

Druhou možnosťou je, že tomu, čo pridáva na sociálnu sieť Matovič naozaj verí. „Vtedy by sa mu možno dalo pomôcť. Tým, že by išiel na dva-tri mesiace do nejakej tolerantnej krajiny, kde by pochopil, že títo ľudia nikoho neohrozujú,“ myslí si Štefančík, no dodáva, že ak teraz niekto niekoho ohrozuje, je to Igor Matovič, ktorý ohrozuje demokraciu na Slovensku.

Potrebuje konflikty

Podľa Štefančíka nie sú práva LGBTI ľudí kultúrno-etickou témou. „Toto je o demokracii. Ale od času, kedy niektorí ľudia iniciovali referendum „o rodine“ to dokáže rozhádať spoločnosť. Ale nie je to niečo, na čom sa vyhrávajú voľby na Slovensku,“ vraví politológ. Matovič však podľa neho žije a dýcha konfliktom.

„My, normálni ľudia potrebujeme vzduch, on konflikt. Ak nemá nepriateľa, tak si vytvorí nejakého imaginárneho a proti nemu vedie „svätú vojnu“. Týmto sú charakteristickí radikálni politici, ľudia z krajnej pravice,“ dodáva Štefančík.