Keď dal vtedajší premiér Igor Matovič (OĽANO) tajne vypraviť do Ruska lietadlo, aby tam naložilo 200-tisíc vakcín Sputnik V a s veľkou pompou ich doviezlo do Košíc, hádam si aj myslel, že zožne ovácie. Namiesto toho, prišiel o kreslo predsedu vlády.

Z hĺbky duše toto odsudzuje

Dnes je z neho minister financií. Každopádne, ruské vakcíny nám ležia zatiaľ na sklade ladom. Matovič na novinárske otázky ohľadne nákupnej zmluvy alebo toho, či nám dôjde aj zvyšok z avizovaných objednaných dvoch miliónov vakcín, neodpovedá. Včera povedal, že sa k Sputniku vyjadrí do dvoch dní. Vyjadril sa však predsa len skôr. Svojsky. Na Facebooku. Pričom sa medzi riadkami mohol nájsť „namyslený Goliáš“, môžete si domyslieť, koho tým myslel.

Matovič dnes oznámil, že si zaletí do Moskvy, aby sa tam stretol s Kirillom Dmitrievom, výkonným riaditeľom Ruského fondu pre priame investície, pod ktorého spadá výrobca vakcíny Sputnik V Gamaleya a s ktorým Matovič podľa svojich slov celý kontrakt na 2 milióny vakcín dohodol.

„Rokovanie sa bude týkať, samozrejme, vakcíny. Akékoľvek pokútne a systematické snahy zabrániť tomu, aby sa Sputnik V na Slovensku mohol používať, z hĺbky duše odsudzujem a urobím všetko preto, aby boli nakoniec neúspešné a milión ľudí sa Sputnikom V mohol na Slovensku konečne začať očkovať,“ dodal Matovič s tým, že o výsledkoch cesty do Moskvy bude informovať a máme mu držať palce.

Práca chvatná, málo platná

Expremiér odletom do Moskvy reagoval na fakt, že náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) nemohol prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík ruskej vakcíny Sputnik V. Dôvod? Kontrolóri hovoria o chýbajúcich údajoch od výrobcu, nekonzistentnosti liekových foriem a nemožnosti vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách.

Podľa staronového ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), keby sa nákup vakcín nešil horúcou ihlou, nemuseli by sa takéto problémy riešiť. „Takto to skončí, keď sa niečo robí z večera do rána, len rýchlo, aby bola šou. Práca chvatná, málo platná,“ dodal podpredseda parlamentu s tým, že by sme mali počkať na konečné stanovisko o bezpečnosti vakcíny od Európskej liekovej agentúry (EMA).

Hoci Matovič pred novinármi drží od prepuknutia vládnej krízy bobríka mlčanlivosti, slová Sulíka nemohol nechať bez povšimnutia a tak na sociálnu sieť zavesil status o „špinavej hre so sputnikom“ a ráno na to oznámil, že teda letí do Moskvy.

FOTO z vítania ruskej vakcíny Sputnik V v Košiciach v GALÉRII

Anketa
Dali by ste sa zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V?

„Nestačila im exemplárna poprava Mareka Krajčiho “za drzosť” kúpiť ruskú vakcínu a ísť to oznámiť na košické letisko. Zobrali si aj moju hlavu ... a stále nekončia. Krok za krokom už šiesty týždeň robia všetko preto, aby v tomto zápase dosiahli absolútny zvrat - úplne znemožniť použitie Sputnika na Slovensku ... cynicky a chladnokrvne, bez ohľadu na zdravie a životy ľudí na Slovensku. Bez ohľadu na 500 tisíc ľudí, ktorí sa inou vakcínou ako Sputnikom ani nezaočkujú.

Rád by som vám napísal narovinu, aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať. Teraz však na to čas nie je - zatiaľ budem mlčať, ako týždne doteraz a sústredím sa na podstatu - zabrániť tomu, aby sme o Sputnik definitívne prišli. Čo je v tejto chvíli, bohužiaľ, najpravdepodobnejší scenár. P.S.: Nikdy sa nevzdávajte, lebo aj malý Dávid občas nájde ten správny kameň, ktorým zloží namysleného Goliáša,“ ohradil sa expremiér Matovič.