Pamätáte si, ako Igor Matovič žiadal odpovede od Roberta Fica o údajných účtoch na Belize, o ktorých ho vraj informoval anonym?  Ako vždy hovoril o transparentnosti a sľuboval dokonca zverejniť účtovníctvo svojej firmy? Teraz sa výhýba odpovediam na jednoduché, ale dôležité otázky.

Bojovník za transparentnosť: Igor Matovič, ako ho všetci poznáme.
Zdroj: Juraj Roščák

Finančný sektor na Slovensku zažíva déja vú. Pomoc pred veriteľmi chce od štátu finančná skupina Arca Capital, ktorá ešte nedávno lákala investorov na pekné výnosy. Zameriavala sa najmä na bohatú klientelu, ale neobišla ani bežných ľudí. Prišla však koronakríza a s ňou sa zatriasol aj finančný trh. Šéf investičnej skupiny priznal, že veritelia a investori nedostanú všetko späť. Niektorí dostanú možno len omrvinky. Podľa našich informácií mala do Arca Capital investovať aj manželka premiéra Matoviča Pavlína. Matovičovci však na túto tému odmietajú čokoľvek povedať.

Predávali zmenky: Arca Capital ponúkala pekné výnosy.
Zdroj: arca capital

Bude plakať aj premiérova žena?

Pád Arcy Capital bude podobne ako krachy nebankoviek na začiatku storočia zaujímavý aj informáciami, kto najviac stratil a kto zarobil. Kto stihol vybrať vklady včas a komu ostali oči pre plač.

Šéf Arcy priznal, že veritelia nedostanú späť všetko

Podľa našich informácií v Arca Capital vraj investovala aj manželka premiéra Igora Matoviča. Údajne išlo o poriadne vysoký vklad, možno až do 10 miliónov eur. Snažili sme sa zistiť, či to je pravda, a ak, či na investícii zarobila alebo, naopak, stále prerába. Či Pavlíne Matovičovej nebol vklad predčasne vyplatený len preto, lebo v  Arce už vedeli, že bude zle a s manželkou premiéra chceli ostať zadobre. V tomto prípade by išlo o nezákonné zvýhodnenie veriteľa.

Alebo, či jej pohľadávku neprevzala iná firma za nominálnu hodnotu a následne sa bude tváriť, že si bude peniaze vymáhať v konkurznom konaní. Vtedy by bolo namieste pýtať, akú protihodnotu takáto spoločnosť získa za to, že premiérovej rodine pomôže vo vypätej situácii, keď jej hrozí, že príde o úspory, pretože väčšina veriteľov Arcy Capital nemá byť ako vyplatená. Otázky, ktoré by určite kládol aj samotný Igor Matovič, keby sa takáto situácia stala niekomu inému.

Manželia Matovičovci: Na naše otázky neodpovedali.
Zdroj: FACEBOOK

Nechce otravovať Pavlínku

Opakovane sme oslovili premiéra, ale jeho odpoveď na otázky ohľadne investovania v krachujúcej Arce Capital bola neustále vyhýbavá. Odvolával sa na to, že s manželkou majú 14 rokov zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo, a tak ho vôbec nezaujíma, v akej banke a za aké úroky má jeho žena uložené riadne zdanené peniaze.

 Odpísali sme, že v tomto prípade nejde o drobné, ale malo by ísť o sumy v miliónoch eur. Je vo verejnom záujme, aby vládny činiteľ vysvetlil aj aktivity svojej manželky. Odpoveď došla podobná:

 „Prepáčte, niekto vám podsunul nejaké bludy a ja teda kvôli tomu Pavlínku otravovať nebudem. Štrnásť rokov sa absolútne nemiešam do toho, kam sa Pavlínka rozhodne investovať, a túto tradíciu budem poctivo dodržiavať naďalej. A keď to nezaujíma mňa, nevidím prinajmenší dôvod, aby to zaujímalo niekoho iného,“  napísal nám Igor Matovič.

Pokúsili sme sa osloviť aj Pavlínu Matovičovú. Hľadali sme ju osobne, pokúšali sme sa jej dovolať, otázky sme poslali mailom aj prostredníctvom SMS, aj cez facebookovú správu. Manželka slovenského premiéra nereagovala. Rozhodla sa mlčať. 

FOTO premiéra Igora Matoviča s manželkou Pavlínou v GALÉRII

Žeby pravda bola až taká bolestivá?

Oslovili sme v tejto súvislosti aj skupinu Arca Capital, ale na naše otázky tiež nereagovali.

Podrobnosti o celom prípade sa dočítate v novom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ

Prečítajte si tiež: