Ruch pred chátrajúcou budovou bývalej ubytovne na Zelenečskej ulici v Trnave sme si všimli ešte v júli. Komunistickú stavbu vlastní firma Hotel Trnavan, jej jedinou vlastníčkou a konateľkou je Pavlína Matovičová. Eseročka sa podľa zverejnených informácií zaoberá stavebníctvom, no od roku 2017, keď ju manželka šéfa OĽaNO prebrala od pôvodných majiteľov, nepostavila nič. To je už minulosť a do práce sa pustila vo veľkom štýle. Odborník však krúti hlavou a spochybňuje úspešné dokončenie projektu.

Čakala roky

Budovu hotela Trnavan Matovičova manželka odkúpila v roku 2017 za vyše dvoch miliónov eur. Za túto cenu dostala okrem 11-podlažného domu platné stavebné povolenie na prestavbu ubytovne na bytový dom. Takmer päť rokov sa stav bývalého internátu len zhoršoval a šéf OĽaNO tvrdil, že na rekonštrukciu má peniaze, ale nemá čas. Odkazoval, ako sa projektu bude venovať, keď odíde z politiky.

Pavlínkina firma však začala konať skôr a pôvodný zámer rekonštrukcie rozšírila o ďalší bytový dom hneď vedľa. Mesto žiadala o zmenu územného plánu, tá by firme umožnila postaviť až 180 bytov namiesto pôvodných 137. Odbor územného rozvoja a koncepcií mesta neodporúčal zmenu schváliť, rovnako reagovala aj stavebná komisia. „Zámerom mesta je zvyšovanie plôch zelene na obyvateľa a nie opačne. Projekt zároveň zvyšuje počet bytov nad stanovený limit v regulatívoch územného plánu,“ vysvetľovali nesúhlas odborníci. Koncom roka 2019 zmenu odmietli aj poslanci mestského zastupiteľstva Trnavy.

Náročné práce

V platnosti však zostalo pôvodné stavebné povolenie, na základe ktorého v zanedbanom areáli komunistickej ubytovne môže vzniknúť 137 nových bytov, väčšinou jednoizbových. Plochu by mali mať o niečo menej ako 33 štvorcových metrov. „Byty budú vyhotovené tak, aby spĺňali kritériá na kvalitné bývanie v oblasti akustiky, svetlotechniky a vybavenosti,“ uvádza sa v popise projektu. Ako sa ďalej píše v stavebnom povolení, ktoré máme k dispozícii, v suteréne budú situované sklady pre byty, elektrická rozvodňa a jestvujúca výmenníková stanica tepla, z ktorej je zabezpečené vykurovanie objektu.

Budovu hotela Trnavan Matovičova manželka odkúpila v roku 2017 za vyše dvoch miliónov eur.
Zdroj: MATEJ KALINA

Na prízemí majú vzniknúť dve jednotky na prechodné ubytovanie, priestory na relaxáciu a oddych s hygienickým zázemím, napríklad fitnescentrum, ale aj sklady. V pravej časti prízemia je naplánovaná vstupná hala, spoločenská a klubová miestnosť s minibarom a s prí­slušným zázemím. Na vyšších podlažiach budú z ubytovacích jednotiek bytové jednotky na prechodné a trvalé bývanie a na desiatom podlaží zostanú zachované priestory na prenájom.

FOTO ako dnes vyzerajú Matovičove nehnuteľnosti nájdete v galerii

Nutná bude prestavba interiérov a  vyžiada si vybúranie stredovej priečky, rozšírenie kúpeľne a vybudovanie akustickej steny medzi bytmi a na chodbách. Stavebné úpravy tiež zahŕňajú kompletnú výmenu okien a dverí, zateplenie obvodového a strešného plášťa, inštaláciu nových rozvodov vody a kanalizácie. Pre nových obyvateľov má pred domom vzniknúť detské ihrisko, počíta sa s osadením zelene a revitalizáciou okolia objektu.

Ako sme zistili, stavebné povolenie na tieto práce platí len do mája 2023, preto sa s výstavbou manželka ministra financií zrejme ponáhľa. A to napriek varovaniam odborníkov, ktorí so stavebnými prácami odporúčajú počkať. Dôvodom je prudký nárast cien materiálov a neistota panujúca na realitnom trhu.