Tip na článok

Matovičova partizánčina: Potopí vlastnú stranu?

S nikým sa vraj neporadil a zvolal tlačovku. Podľa rečí, ktoré kolujú v parlamente, vraj Igor Matovič svojím nedávnym rozhodnutím opustiť parlament, prekvapil aj svojich kolegov v strane. Kriticky sa na jeho rozhodnutie pozerajú analytici a dokonca aj opozícia.

Galéria k článku (20 fotografií )
Igor Matovič: V parlamente končí. Chce tam chodiť len ako “slobodný človek”.
Končí: Príde o poslanecký plat.
Nebude hlasovať: Matovič však chce naďalej pracovať na návrhoch zákonov.

Matovič vyhlásil po stretnutí s neznámym človekom, ktorý sa mu vyhrážal, že už nebude chodiť do parlamentu. Mandátu sa však nevzdá a neposunie ho náhradníkovi z radov OĽaNO. „To, že nebudem chodiť do rokovacej sály a nebudem hlasovať, to je pri opozičnom poslancovi tá najmenšia časť roboty,“ tvrdí Matovič.

Svoje rozhodnutie obraňuje aj tým, že opozícia síce predkladá návrhy, no koalícia ich neschvaľuje. Potom ich vraj obvykle v pozmenenej forme navrhne sama. Ako príklad uvádza príplatky za prácu cez víkend a za nočnú prácu, ktoré najskôr predkladal on, no nakoniec smotanu zlízol Fico.

Igor Matovič: V parlamente končí. Chce tam chodiť len ako “slobodný človek”.
Igor Matovič: V parlamente končí. Chce tam chodiť len ako “slobodný človek”.
Martin Domok

Anarchia v strane

Matovičov odchod okomentoval aj analytik. „Samotné pomery v opozícii to nezmení,“ myslí si sociológ Ján Baránek. Podľa neho sa však zmení koaličný potenciál OĽaNO. „Sú politici, ktorí by s nimi šli do koalície, ale samotná osoba Matoviča im prekážala. Na druhej strane je tu však hrozba, že strana bez neho preferenčne upadne,“ zamýšľa sa.

Obyčajní ľudia sú netypickou stranou, väčšina poslancov totiž nie sú jej členovia. „Bude to výzva pre predsedu poslaneckého klubu, aby sa možno snažil pretransformovať OĽaNO na normálnu stranu s členskou základňou. OĽaNO totiž do politiky priniesla, najmä svojou štruktúrou, vysokú mieru anarchie a stále v nej zotrváva. Aj toto by sa malo zmeniť,“ hovorí Baránek.

Už ľutuje?

Ako sme sa dozvedeli, Matovič sa pred ohlásením odchodu vraj ani neporadil so svojimi hovorcami a kolegami. Niektorí opozičníci to pokladajú za unáhlenú reakciu, ktorú podľa nich teraz už ľutuje aj on sám. „Neprekvapilo by ma to. Igor Matovič je samorast. On svoje ad hoc rozhodnutia nekonzultuje s kolegami a poslaneckým klubom. Viem si predstaviť, že to takto prebehlo,“ hodnotí to sociológ Ján Baránek a dodáva, že ešte uvidíme, či naozaj Matovič nebude do parlamentu chodiť.

„Ale u neho to nie je nikdy isté, či to, čo povie, aj urobí. Lebo povedal, že prinesie dôkazy o Ficových účtoch na Belize a nedoniesol nič,“ dodáva Baránek. Ani sám Matovič ostatne nevylučuje, že do parlamentu sem-tam príde. „Nie je to ústup. Ja v rokovacej sále vystúpim, ak to uznám za vhodné... Ale prídem tam ako slobodný človek,“ dušuje sa.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní