Tip na článok
Matovičovo hnutie OĽaNO sídli v Trnave oficiálne na rovnakej adrese ako regionPress pani Matovičovej.

Matovičova strana dotuje zo štátnych príspevkov firmu jeho ženy

Firma Pavlíny Matovičovej je vlastníkom domén igormatovic.sk, jozefviskupic. sk, obycajniludia.sk, olano.sk a viacerých ďalších priamo spojených s politickými aktivitami zakladateľa hnutia OĽaNO Igora Matoviča.

Galéria k článku (4 fotografie )
A máme zarobené: Rodina Matovičovcov za voľby 2012 získala pod kontrolu zhruba päť miliónov eur štátnych príspevkov pre OĽaNO.
Bumerang: Nahrávka rozhovoru s Radoslavom Procházkom, na zábere, o inzercii bez bločku sa Matovičovi vrátila. Sám prezradil, že medzi stranou a jeho firmou sú čulé obchodné styky.
Totožné sídlo: Hnutie OĽaNO sídli v Trnave oficiálne na rovnakej adrese ako regionPress pani Matovičovej. Tabuľa chýba.

Parlament zmietol zo stola návrh hnutia Igora Matoviča OĽaNO, ktorý žiadal zrušenie financovania politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu. Ich deklarovaným cieľom bolo, aby sa nerozkrádali štátne príspevky.

Pri podrobnejšom pohľade na hospodárenie tejto strany je však evidentné, že aj samotní Obyčajní ľudia hospodária s peniazmi zo štátnych príspevkov, akoby to boli peniaze súkromnej firmy.

Zo štátnych peňazí si zaplatili nielen pôžičky, ale aj podnikateľské aktivity rodinnej firmy Matovičovcov - regionPress. Niektoré detaily prezradil samotný Matovič na nahrávke s Radoslavom Procházkom.

Šetrný

„Dva roky sme držgroši, na nič sme neminuli, všetci hovorili poďme, poďme robiť nejaké noviny, letáky. Nerobili sme to a teraz nám to aspoň zostalo. Veď reálne neviem, či sme minuli za tie dva roky tristotisíc eur, ani to nie. Možno dvesto, ale počkaj, kde by sme to minuli, nech stotisíc. Aj to som prehnal. Takže, predošlé voľby sme zaplatili tak päťsto."

"Čiže plus sto, možno 650-700 sme minuli z piatich miliónov, ktoré by sme mali teoreticky dostať. Takže 4,3 na tie dva roky máme,“ vysvetľuje Igor Matovič Radoslavovi Procházkovi, ako hospodári jeho hnutie s miliónmi eur, ktoré dostalo zo štátneho rozpočtu.

Procházka na to reaguje, že je to „cool“, že za to sa dá spraviť veľa vecí, zvlášť, ak vedia robiť lowcostové, teda nízkonákladové veci. Pod pojmom „lowcost“ mal Procházka na mysli najmä inzerciu v periodikách z vydavateľstva regionPress patriaceho v minulosti Igorovi Matovičovi, ktoré v roku 2007 prepísal na manželku Pavlínu.

I keď v rozhovore Matovič jedným dychom dodal, že vydavateľstvu sa päť rokov nevenoval, no od augusta 2013 sa mu opäť začal venovať. „Tak teraz sa hrám na slepú babu s vlastnými obchodníkmi. V systéme to je nahodené ako 50, ale v skutočnosti to potom vždy následne vyfakturujeme s 55, čiže vedia o tom iba fakturantky, ale obchodníci nie. Vieš, je to také trápne trošku,“ opisuje šéf OĽaNO, ako jeho obchodníci predávajú inzertný priestor v periodikách regionPressu.

Zo štátneho do vlastného

Spoločnosť regionPress, ktorú zakladal Igor Matovič v roku 2002 a do roku 2007 bol jej jediným spoločníkom, vydáva široké portfólio regionálnych periodík. Firma Pavlíny Matovičovej je zároveň vlastníkom domén igormatovic.sk, jozefviskupic. sk, obycajniludia.sk, olano.sk a viacerých ďalších priamo spojených s politickými aktivitami zakladateľa hnutia OĽaNO Igora Matoviča.

Podľa audítorov tak spoločnosť regionPress dotuje politické hnutie OĽaNO, ale strana tento dar nepriznáva a nemá uvedený vo svojich výročných správach.

Internetovú prezentáciu politického hnutia kontroluje a financuje súkromná firma. Povedané obchodnou terminológiou, hnutie OĽaNO sa správa ako dcérska spoločnosť súkromnej firmy pani Matovičovej.

Z hnutia do firmy

Keď v roku 2011 vznikla politická strana OĽaNO, hnutie malo iba štyroch riadnych členov a celkové náklady strany predstavovali niečo vyše 50-tisíc eur. Jediným príjmom strany boli členské príspevky tisíc eur a pôžička 30-tisíc eur od Pavlíny Matovičovej.

Na propagáciu hnutie minulo 33-tisíc eur a, ako vyplýva zo zverejnenej nahrávky, hnutie sa prezentovalo iba prostredníctvom regionPressu. Čiže peniaze pani Matovičovej naliate do politickej strany jej manžela ako úver sa vrátili do firmy tej istej pani Matovičovej.

Nuž a pôžičku splatnú v roku 2012 hnutie uhradilo pani Matovičovej z vlastných zdrojov strany - čiže aj zo štátneho príspevku, ktorý strana dostala na parlamentné voľby 2012.

Podľa výročnej správy za rok 2012 získalo OĽaNO od štátu 2,139 milióna eur. Okrem toho si hnutie požičalo spolu 270-tisíc eur od Igora a Pavlíny Matovičovcov a v kolónke „prijaté dary“ svieti suma 311-tisíc eur.

Náklady hnutia za rok 2012 predstavovali 833-tisíc eur, z toho zhruba pol milióna išlo podľa Matoviča na parlamentné voľby. Zaujímavá je aj položka „mzdové náklady a odvody“ vo výške 21 359 eur, pričom hnutie v tom čase nemalo žiadnych zamestnancov. Výsledkom hospodárenia strany bol zisk 1 617 525 eur.

„Keď vezmeme do úvahy, že za rok 2012 zaplatilo hnutie OĽaNO firme regionPress 209 042,03 eura, vychádza nám z toho, že Paulína a Igor Matovičovci ‚naliali‘ do politickej strany financie, ktoré boli v značnej miere použité na úhradu faktúr nimi kontrolovanej spoločnosti.

A samotná pôžička musela byť uhradená z vlastných zdrojov politickej strany - napríklad zo štátneho príspevku, čo sa aj stalo 25. septembra 2012,“ konštatuje zdroj z audítorského prostredia a opisuje, ako Igor Matovič prostredníctvom politickej strany vyrobil biznis pre firmu svojej manželky.

Na jar 2013, v audite účtovnej uzávierky politického hnutia OĽaNO konštatuje audítorka Helena Hadbavná ešte jeden fakt: „Na základe môjho preverenia som zistila, že politické hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nevykázalo v predbežnej správe o nákladoch na voľby a ani v záverečnej správe o nákladoch na voľby tzv. iné bezodplatné plnenia vo výške 161 021,08 eura, predstavujúce rozdiel medzi cenou obvyklou za poskytnutie služby a cenou dojednanou v súvislosti s poskytovaním inzertných služieb spoločnosťou regionPress, s. r. o.,“ píše audítorka v správe za rok 2012.

Rovnaká nezrovnalosť sa objavuje aj o rok. Trebišovský audítor Jozef Rešetár píše, že OĽaNO „nevykázalo výšku iného bezodplatného plnenia vo výške 62 745,48 eura, táto čiastka predstavuje rozdiel medzi obvyklou cenou za poskytnuté služby a dojednanou cenou v súvislosti s poskytovaním inzertných služieb spoločnosťou regionPress, s. r. o.“.

Inými slovami, regionPress dalo hnutiu OĽaNO výrazné zľavy na inzerciu, ale tie audítori považujú za nepeňažný dar, ktorý by sa aj tak mal priznať a zdaniť. Podľa výročnej správy za rok 2013 mala strana príjem zo štátneho rozpočtu vo výške 806 705 eur. Pri nákladoch viac ako 352-tisíc eur tak vyšiel čistý zisk na 661 889 eur.

Podľa výročných správ OĽaNO zaplatilo regionPressu takmer 400-tisíc eur. Rok 2014 bol pritom volebným rokom s prezidentskými, európskymi i komunálnymi voľbami. Dá sa preto predpokladať, že inzertné čísla vo výročnej správe, ktorú onedlho OĽaNO predloží do parlamentu, budú ešte zaujímavejšie. Správu audítora za rok 2014 už má OĽaNO k dispozícii.

„Audítor overil výročnú správu s účtovnou uzávierkou bez výhrad,“ uviedlo tlačové oddelenie strany. Ani za minulý rok však hnutie nevykázalo bezplatné plnenie za zľavy na inzercii.

„Bezodplatné plnenie poskytnuté nebolo,“ dodalo tlačové oddelenie strany s tým, že teda ani DPH, ani daň z príjmu zo zliav na inzercii sa neplatila.

VIDEO Plus 7 Dní