"Môžem povedať že sme si pred pandémiou žili celkom dobre. Kým covid-19 nepripravil partnera o zamestnanie. Ja s mojim rodičovským príspevkom som nedokázala platiť nájom a ešte aj zvládnuť vydaje na dieťa a stravu pre všetkých. Ostali sme dlžní na nájomnom za už 4 mesiace. Čo je celkom 1 700 eur. Partner si nevedel nájsť prácu tak sa dal na materskú, keďže je vyššia ako môj rodičovský.  No na celú dlžnú sumu nemáme. Preto vás chcem touto cestou požiadať o pomoc. Ďakujeme hlavne v mene nášho ani nie ročného synčeka," napísala o svojej situácii Nikola. Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý ešte na začiatku pandémie vlani zriadil úrad vlády jej priklepli 500 eur. Je jednou z viac ako stovky Slovákov, ktorí sa rozhodli svoje príbehy zverejniť a o solidaritu v podobe jednorazového finančného prilepšenia požiadali vládny fond.

Do dnešného dňa je vyplatených spolu 117 prijímateľov v celkovej sume 72 337 €. V najbližších dňoch (14.1.2021) bude vyplatených ďalších 21 prijímateľov v celkovej sume 13 778 €.  Na účte však zostáva vyše 620-tisíc eur, teda 8,5 krát toľko, čo sa stihlo vyčerpať. Do fondu prispievali poslanci, obyčajní ľudia, ale aj slovenskí podnikatelia a tak sa tam nazbierala pekná suma.

Ako sa nemíňa

Zdá sa teda, že čerpanie nejde tak rýchlo, ako by si niekto predstavoval. Veď skoro rok trvajúca kríza sa dotkla mnohých povolaní, ľudia si museli odložiť splátky hypoték a tí, ktorí zostali bez práce už vyčerpali aj polročné odporúčané rezervy, ak si ich vôbec robili. Tak kde to celé viazne? je málo ľudí, ktorí žiadajú fond o pomoc? Prekáža Slovákom zverejniť svoje príbehy na webe, ktorému dal Úrad vlády administráciu systému prideľovania injekcií do kompetencie?

Systém emotívnych príbehov, na základe ktorých fond funguje, kritizovala už pri jeho vzniku šéfka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. "Žiadatelia musia o pomoc verejne obnažiť svoju chudobu a tieseň a doslova sa verejne usvedčiť zo straty vlastnej dôstojnosti, ak sa chcú zapojiť do súťaže o príspevok z Fondu," napísala kriticky na sociálnej sieti. Upozornila, že čím dojímavejší príbeh predstavia žiadatelia, tým majú väčšiu šancu uspieť. "Takáto ponuka sociálnej politiky je v skutočnosti nielenže hanebná, ale premiér ňou unáša Slovensko dekády rokov späť. Dnes už naozaj žiadna z vlád civilizovaného sveta neposiela svojich občanov pred dvere charitatívnych spolkov a filantropov, pretože je to zahanbujúci znak, že nezvládla naplniť sociálnu úlohu štátu," dodala.

Správca a zakladateľ strány Ľudiaľuďom.sk, ktorá zapojila do rozdeľovania peňazí cez vládny fond svoj tím a technologickú podporu hovorí, že podľa neho nie je problém v hanblivosti Slovákov, ale niekde inde. "Až 91% uverejnených výziev bolo validovaných nezávislým overovateľom. Po začiatku spolupráce sme posilnili interné procesy, aj tím administrátorov a aj keď podľa pravidiel máme na kontrolu žiadosti a následný kontakt s príjemcom 7 pracovných dní, dnes sa tak deje v priemere za menej ako 3 dni. Aj v závislosti od ďalšej reakcie príjemcu, je po preverení údajov výzva uverejnená do týždňa. Tu, žiaľ, treba povedať, že mnoho príjemcov na žiadosť o potvrdenie pravdivosti údajov už ďalej nereaguje, čo je dôvodom, prečo takéto žiadosti zamietame," vysvetľuje Roland Kyška.

Úrad vlády si myslí, že peniaze odídu

"Vzhľadom na to, že pandémia pretrváva, finančné prostriedky budú pomáhať ľuďom, ktorí sa dostanú do problémov aj v nasledujúcich mesiacoch. Rýchlosť čerpania peňazí z fondu závisí od počtu žiadostí, ak by počet žiadostí prichádzal rovnakým tempom ako doteraz, peniaze by sa vyčerpali v priebehu dvoch rokov," nádejá sa Úrad vlády.

"Do procesu kontroly každej dohody sú zainteresovaní aj ďalší zamestnanci ÚV SR, ktorí kontrolujú súlad podmienok poskytnutia finančnej pomoci so zákonnými podmienkami. V konečnom dôsledku každá dohoda prejde cca 10 ľuďmi, kým nenadobudne účinnosť a finančné prostriedky sa dostanú k prijímateľom," odpovedajú na otázku, koľko ľudí na fonde aktuálne pracuje.