Kým vo vyspelých krajinách sa predstavitelia štátu dávajú zaočkovať – registrovanými či neregistrovanými vakcínami – bez ohľadu na to, či sú v koalícii alebo opozícii, u nás mnohí váhajú a z témy koronavírusu sa stal nie boj o život voliča, ale o jeho hlas v najbližších voľbách, najlepšie predčasných.

Naveľa-naveľa

Svoju prvú dávku očkovacej látky proti COVID-19 dostal konečne aj náš expremiér, ktorý si na Slovensko doviezol takpovediac na vlastnú päsť ruskú vakcínu Sputnik V, čo odštartovalo koaličnú krízu, ktorá vyústila aj do jeho presunu do kresla ministra financií. Preto sa nejeden občan pýtal, či sa sám Igor Matovič (OĽANO) dá Sputnikom V zaočkovať.

Najskôr tvrdil, že teda asi nie, lebo on musí pracovne cestovať do zahraničia a nie každá krajina uznáva neregistrované vakcíny. Lenže naňho sa vzťahuje výnimka podľa vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa. Pri odkladaní očkovania Matovič argumentoval i tým, že koronavírus prekonal a tak má predsa 180 dní času, neskôr zas chcel počkať, kým sa budú môcť očkovať aj deti, aby sa mohol zaočkovať spolu s dcérou.

Nakoniec sa v posledný možný termín zaregistroval na očkovanie vakcínou Sputnik V a už má za sebou prvú dávku. Nebolo to však, ako sme u neho zvyknutí, bez problémov a bez vinníkov.

Keby nedémonizovali...

„Síce po 26 dňovom čakaní na termín, ale mám už včeličku za sebou,“ oznámil Matovič dnes na svojom Facebooku k fotke dokladu o zaočkovaní prvou dávkou vakcíny Sputnik V. Ďalej pokračoval kopnúc si do „nepriateľov“ a „vinníkov.

„Na klinike cudzokrajných chorôb ňou zaočkovali vyše 8 tisíc ľudí … a mali minimum vedľajších účinkov a žiadne závažné … a ak by dezoláti v politike, v ŠUKL a médiách Sputnika nedémonizovali, mohli sme mať ním dnes zaočkovaného polmilióna ľudí tak ako Maďari. Pre nich však tupý boj voči Rusku a Matovičovi bol cennejší ako zdravie a životy ľudí … a tak na ich tuposť doplatíme všetci – lebo dnes sa môžu už aj na hlavu postaviť, ale ak odstrašili od Sputnika pochybujúcich v čase covidohrozenia, ničím tých istých ľudí už nepresvedčia na nič iné v čase relatívneho covidpokoj.“

Matovič dovážal ruskú vakcínu na Slovensko s argumentom, že podľa prieskumu sa až pol milióna Slovákov nezaočkuje ničím iným ako Sputnikom V. Keď však mohli, skutočný záujem o očkovanie prejavilo len necelých 16-tisíc našincov, ktorí sa zaregistrovali na „čakačku“ na Sputnik vrátane Matoviča, ktorý to stihol v posledný možný termín.

„Keďže niekto šíril svoje bludy: na termín som sa nahlásil 30. júna večer, 21. júla 12:42 mi prišlo potvrdenie s termínom na včera,“ pridal P.S. k svojmu statusu o očkovaní Matovič. Tým narážal na fakt, že v stredu 21. júla popoludní kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že ešte nedostal termín na prvú dávku. Lengvarský vec preveril a v rozhovore pre Konzervatívny denník Postoj uviedol, že správa o termíne bola Matovičovi odoslaná v stredu ráno.

Cestovateľ v čase

Pri písaní časovej osi sa expremiér najskôr pomýlil, čo mu dali „fanúšikovia“ vedieť v komentároch pod statusom priložiac i print screeny ako dôkazový materiál. Matovič totiž sprvu napísal, že sa na termín nahlásil 30. júna a 21. júna mu prišlo potvrdenie, čo ľuďom nijakovsky nevychádzalo a nazvali ho i cestovateľom v čase.

„Pán vicepremiér, 30. júna ste sa nahlásili a 21. júna vám prišiel termín? Asi ste sa pomýlili. Ale to sa každému môže stať. Akurát, že vy sa mýlite v mnohých ďalších veciach. Bohužiaľ,“ napísal Andy.

FOTO Igora Matoviča pri dovoze Sputnika V na Slovensko v GALÉRII

Lubomirovi vadí na tom celom niečo iné: „Len a len vďaka Vám pán minister financií, sú ľudia zmätení ohľadom očkovania, lebo to čo ste predvádzali spoločne v koalícii s niektorými partnermi, bolo na úrovni škôlky. A len a len vďaka Vám sa späť vrátia tí, proti ktorým ste bojovali a spoja sa s nimi tí, ktorých ste obhajovali. Dúfam, že sám so sebou spokojný. A mimochodom, povedať o ľuďoch v ŠUKL, že sú tupí, chce veľa odvahy, alebo hlúposti.“ Jarmila naopak Matovičovi k vakcíne zablahoželala: „Blahoželám Igor Matovič. Aj ja som zaočkovaná Sputnikom a mám v tele 2 dávky a bez najmenších príznakov.“

P.S.

FOTO z očkovania Sputnikom V na Slovensku v GALÉRII

Zvyšných 160-tisíc vakcín Sputnik V sme za pôvodnú sumu predali naspäť ruskej strane. Pred Matovičom sa ako jediný náš politik dal verejne ruskou vakcínou zaočkovať György Gyimesi (OĽANO), foto si môžete pozrieť v GALÉRII.