Senát Najvyššieho súdu SR vyhovel dovolaniu exministra spravodlivosti SR Gábora Gála v prípade pätice obvinenej z trestného činu sprenevery. Medzi obvinenými je aj bývalý konateľ skrachovanej nebankovej finančnej spoločnosti AGW Matúš Grega. Najvyšší súd SR nevyhovel dovolaniu exministra len v prípade šiesteho obvineného.

„Najvyšší súd na verejnom zasadnutí v trestnej veci proti obvinenému Mgr. Matúšovi G. a spol. pre pokračovací trestný čin skrátenia dane a poistného na podklade dovolania ministra spravodlivosti  zrušil  uznesenie Krajského súdu v Košiciach v časti týkajúcej sa obvinených Mgr. Matúša G., Róberta G., Ladislava K., Jozefa K. a Ing. René B.," povedala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. "Senát Najvyššieho súdu SR zrušil aj rozsudok Okresného súdu Košice I v časti týkajúcej sa obvinených Mgr. Matúša G., Róberta G., Ladislava K., Jozefa K. a Ing. René B. Zrušil  aj ďalšie rozhodnutia na zrušené rozhodnutia obsahovo nadväzujúce, keďže vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad a vec vrátil Okresnému súdu Košice I, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. NS SR dospel k záveru, že uznesením Krajského súdu v Košiciach a v konan,í ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon v prospech obvinených Mgr. Matúša G., Róberta G., Ladislava K., Jozefa K., Ing. René B“.

Okresný súd v Košiciach v prípade trestného činu sprenevery rozhodol v roku 2017. Senát Krajského súdu v Košiciach 26. júna v roku 2018, oslobodil šesť obvinených spod obžaloby trestného činu sprenevery ešte podľa starého Trestného zákona.

Verejné zasadnutie pléna Ústavného súdu SR o návrhu poslancov NR SR na začatie konania o súlade ustanovení zákona o štátnom občianstve. Rozhodovalo o tom v stredu 17. septembra 2014 plénum Ústavného súdu SR pod vedením jeho predsedníčky Ivetty Macejkovej. Na snímke poslanec NR SR Gábor Gál. FOTO TASR – František Iván
Zdroj: František Iván

Samotného trestného činu sprenevery sa mali obvinení dopúšťať cez viaceré firmy. Škoda bola vyčíslená až na státisíce eur. Skutok sa stal v rokoch 1999 až 2000.

Matúša Gregu bývalý Špeciálny súd odsúdil v minulosti  na 10,5-ročný trest odňatia slobody.

V apríli v roku 2008 bývalý Špeciálny súd schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi Gregom a prokurátorom Úradu špecialnej prokuratúry, podľa ktorej dostal konateľ nebankovej finančnej spoločnosti AGW nepodmienečný trest 8,5 roka. Špeciálny súd Matúšovi Gregovi uložil aj peňažný trest 66 387 eur s tým, že ak peňažný trest nezaplatí, tak sa mu 8,5 ročný trest zvýši o dva roky. Matúš Grega v stanovenej lehote 66 387 eur nezaplatil. Tým pádom mu Špeciálny súd 1. októbra v roku 2008 zvýšil pôvodný trest 8,5 roka o dva roky. Matúš Grega si tento trest už odpykal. V roku 2015 bol podmienečne prepustený na slobodu.

Viac FOTO z pojednávania v GALÉRII

Konateľovi skrachovanej nebankovky AGW Matúšovi Gregovi nasadzujú putá po rozsudku 21. apríla 2008 na Špeciálnom súde v Pezinku.
Zdroj: Pavel Neubauer