Je vinný z hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Trojčlenný senát Najvyššieho súdu odsúdil poslanca Národnej rady Milana Mazureka za ĽSNS za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10 000 eur. Ešte tak sprísnil minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý vymeral o polovicu menšiu pokutu. Verdikt je právoplatný, čo znamená, že automaticky prišiel o poslanecký mandát.

Nepotešili ho

Pred novinárov predstúpil Mazurek so straníckym šéfom Marianom Kotlebom. Pre toho výška finančného trestu nie je podstatná, ale „skutočným trestom je strata poslaneckého mandátu“. Kotleba v tom vidí „snahu umlčať jedného z najaktívnejších poslancov NR SR“. Na to, či pokutu zacvaká strana, neodpovedal.

Mazurek bol podľa vlastných slov pripravený na všetky varianty, no aj tak ho verdikt súdu nepotešil, no v politickej aktivite nemieni poľaviť. „Viac ma to nabudilo, ďakujem sudcom, ešte viac ma povzbudili v tom, že to, čo robím, to čo hovorím, to čo vyjadrujem, má hlavu a pätu.“ 

Ja neľutujem

„Nemám, čo ľutovať,“ ohradil sa pri otázke, či ľutuje hanlivé výroky, za ktoré bol súdený. „Povedal som pravdu, tak ako som celý súdny proces trval na tom, že som povedal iba svoj názor, pravdu, s ktorou súhlasí väčšina obyvateľov východného Slovenska. Nevyjadroval som sa k celému etniku, ale ku konkrétnym ľuďom, ktorí sa rozhodli žiť asociálnym spôsobom života.“

Nuž, už sa len opýtať východniarov, či ozaj súhlasia s tým, čo Mazurek vyriekol v žilinskom rádiu Frontinus 2. októbra 2016 v relácii Debata na telefón, kde dostal hodný priestor na hanobenie rasy a rozprávaní o „cigánskom terore na východe Slovenka“. „Cigáni nikdy neurobili nič pre tento štát,“ a podľa neho ani „nám nič neprinesú“ .

Anketa
Východniari, stotožňujete sa s vyjadreniami Milana Mazureka, ako to on tvrdí?