Tip na článok
Vysmiaty a dobre naladený prišiel na dolnoporubský obecný úrad rokovať o svojom multifunkčnom ihrisku dôchodca Vladimír Mečiar. Vpravo Milan Kováč, ktorý bol pred časom rozhodnutý bojovať o pozemky.

Mečiar je príliš silný súper, ľudia z Dolnej Poruby boj o vlastné majetky vzdávajú

Občania Dolnej Poruby ťahajú v boji s Vladimírom Mečiarom za kratší koniec. Expremiér prišiel vysmiaty na dolnoporubský obecný úrad rokovať o svojom multifunkčnom ihrisku.

Galéria k článku (5 fotografií )
Posun v čase: Základy multifunkčného ihriska boli zrejmé ešte pred tým, než sa uskutočnilo na úrade rokovanie o jeho výstavbe.
Pod kontrolou: Na úrade bolo úplne zrejmé, kto bol pánom situácie.
V plnej sile: Vysmiaty a dobre naladený prišiel na dolnoporubský obecný úrad rokovať o svojom multifunkčnom ihrisku dôchodca Vladimír Mečiar.

Hoci by si mohol užívať jeseň života v pohodlí superluxusnej vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach, on sa usilovne venuje rozširovaniu a zveľaďovaniu svojho impéria v obci Dolná Poruba. A niekdajšej povesti politika činu nezostáva nič dlžný ani na dôchodku.

Bývalého premiéra Vladimíra Mečiara týždenník Plus 7 DNÍ pred pár dňami zastihol na Obecnom úrade v Dolnej Porube, kde prišiel v dobrej nálade rokovať o výstavbe multifunkčného ihriska. Rád by si ho spolu s manželkou postavili pri chalupe. Vitalita kedysi nasilnejšieho muža Slovenska dávala tušiť, že zhŕňanie majetkov v tejto obci je pre neho vítaným oživením.

Akoby skupovanie pozemkov bola hra, ktorou si expolitik kráti dlhú chvíľu. To, čo je pre niekoho relax, však môže iným spôsobovať poriadne vrásky. Dolnoporubčania totiž prežívajú ťažké chvíle. Čoraz viac ich postupne vzdáva boj o vlastnícke podiely na parcelách, po ktorých zatúžil trojnásobný premiér.

Nemá peniaze

Dlho odolávali. Veď list, ktorým ich žiadal o predaj pozemkov, dostali pred vyše rokom. Pred pár týždňami ich pozval do Elektry v Trenčianskych Tepliciach, aby s nimi pri kávičke, v priateľskej atmosfére, podiškuroval o tom, že by bolo predsa len fajn, keby mu vyhoveli. Napokon tak asi predsa len urobia.

„Chcem pokojne žiť. Naozaj sa nepotrebujem po súdoch naťahovať s pánom Mečiarom. Hoci je už dôchodca, stále má silné postavenie. Ja som vdova, pracujem za štyristo eur mesačne. Odkiaľ by som zobrala peniaze na súdy? Veď mne treba strechu na dome opravovať,“ pustí sa, akoby ospravedlňujúco, do vysvetľovania Anna Pajúnková.

Patrí k miestnym, od ktorých chce Mečiar kúpiť pozemky, aby mohol zväčšiť a plotom ohradiť svoje obrovské impérium v obci pod Strážovskými vrchmi. Hoci rodina pani Pajúnkovej bola ešte pred časom presvedčená, že mu ich nepredá, udalosti posledných týždňov ich priviedli k zmene odmietavého postoja.

Stalo sa tak po tom, ako občan Dolnej Poruby dostal ako prvý od trenčianskeho okresného súdu výzvu, aby sa vyjadril k žalobe, ktorú na neho expremiér Mečiar podal vo veci zrušenia a vyrovnania spoluvlastníctva. Prípad Milana Kováča považujú Dolnoporubčania za jasný odkaz zo strany „otca národa“, že kto sa s ním bude ťahať za prsty, nedopadne dobre. Potvrdzuje to aj Anna Pajúnková.

„Moja sestra sa pána Mečiara pýtala, prečo to robí, prečo si neužíva pokojný dôchodok. Viete, čo jej na to odpovedal? Že je to pre neho relax,“ dodáva smutne. To, čo je pre expolitika na dôchodku relax, je pre ľudí z Dolnej Poruby boj o pozemky, ktoré ich rodiny obhospodarujú už niekoľko generácií. A poniektorým už dochádzajú sily.

Čítajte viac:

Zemepán Mečiar: Ľuďom sa vyhráža súdmi, ak mu nepredajú pozemky

Zlomený muž

Presne ako Milanovi Kováčovi. Keď sme Dolnú Porubu navštívili pred časom, spolu s ďalšími dotknutými vlastníkmi otvorene hovoril o tom, že toho, čo mu patrí, sa rozhodne nevzdá. Odvtedy uplynulo len čosi vyše mesiaca a v obci pod Strážovskými vrchmi sme našli úplne iného muža. Zničeného, znechuteného, psychicky nalomeného.

Raz darmo. Pre obyčajného dedinského človeka je oficiálna písomnosť zo súdu skutočná pohroma. „Musel som si nájsť právnika. Mám sa súdu vyjadriť k tomu, ako je to s tými pozemkami. Ale čo mám vysvetľovať? Veď som ich spoluvlastník, tak prečo by ich mal dostať len Mečiar? Lebo ich jednoducho chce?"

"Ja už som povedal, že súdu napíšem, nech si ich len Mečiar zoberie všetky. Nemám peniaze na to, že keď prehrám, aby som platil všetky súdne trovy a ešte aj Mečiarovho právnika,“ krúti hlavou Milan Kováč.

Spolu s ďalšími má ťažké srdce aj na starostu obce Miroslava Kopčana. Najvyšší predstaviteľ obce, volený občanmi a platený z peňazí daňových poplatníkov, sa správa tak, akoby nemal záujem situáciu riešiť, ale stál na strane expremiéra. „V papieroch, čo mi prišli zo súdu, bolo aj vyjadrenie starostu obce, ktorý nahrával Mečiarovi. Čo s takou robotou?!“ mávne rokou Milan Kováč.

Vzápätí upozorní na udalosť spred pár dní. Aj on dostal od starostu oficiálne predvolanie, aby sa zúčastnil na rokovaní o výstavbe multifunkčného ihriska, ktoré si chce Mečiar postaviť. Zrejme sa mal k veci vyjadriť ako vlastník susediaceho pozemku. Keď však prišiel s manželkou na obecný úrad, vypoklonkovali ho odtiaľ so slovami, že k tomu nemá čo povedať.

Napíšu prezidentovi

„To je obyčajný psychický nátlak! Praobyčajné vydieranie! Ako je toto vôbec možné? Prečo sa máme vzdať svojich pozemkov? Pýtam sa to pána prezidenta aj pánov poslancov Národnej rady, prečo platia na Slovensku také zákony! Naozaj nám neostáva nič iné, len im oficiálne napísať a požiadať ich o pomoc,“ hnevá sa Milan Koteš, ktorý vlastní nehnuteľnosti v tesnej blízkosti tých Mečiarových, respektíve spolu s ním ako spoluvlastník. Aj on každý deň čaká, že ho expremiér osloví s požiadavkou na ich kúpu.

Jedno je zrejmé. Občania Dolnej Poruby ťahajú v boji s Mečiarom za kratší koniec. Na Slovensku totiž platí zákon, ktorý v prípade, že sa spoluvlastníci nedohodnú, umožňuje zrušiť podielové spoluvlastníctvo na predmetnom pozemku súdnou cestou a následne ho prikázať do výlučného vlastníctva väčšinovému majiteľovi. Ten musí uhradiť menšinovému cenu za jeho časť pozemku, stanovenú znalcom.

„Je to štandardný postup, ak má niekto väčšinu,“ upozornil pred časom právnik Viliam Karas. A čo na situáciu v dedine hovorí starosta, doktor práv a bývalý policajt Miroslav Kopčan? Vlastne nič.

Lebo „kúpa a predaj majetku je výlučne právny akt dvoch strán. Ak má jedna zo strán pocit, že postup druhej strany nie je v súlade so zákonom, je na ňu vyvíjaný neprimeraný nátlak alebo jej bola spôsobená ujma na majetku, môže sa obrátiť na štátny orgán SR - súd, prokuratúru alebo Policajný zbor“, napísal nám.

Z jeho odpovede jasne vyplýva, že on nebude tým, kto bude občanom nápomocný v ich boji s Mečiarom. Prečo by aj mal, veď oni mu materiál na oplotenie obecného ihriska určite neposkytnú.

VIDEO Plus 7 Dní