Bývalý premiér a autor kontroverzných amnestií, s ktorými sa Slovensko pasovalo celé roky nabral druhý dych a fantazíruje o novej strane.

Chytá sa slamky

„Keby sa takýto subjekt nevytvoril, nebude tu nositeľ zmeny, ktorú väčšina občanov už dlho očakáva,“ prehlásil Mečiar začiatkom týždňa na konferencii zaoberajúcej sa bezpečnosťou v jednom z bratislavských hotelov. Expolitik, ktorý sa rozhodol podľa všetkého po rokoch vynoriť z politického hrobu, podčiarkol, že strana bude hájiť národné a sociálno-kresťanské princípy. Okrem dišputéra Mečiara sa mikrofónu chopili aj ďalšie „hviezdy“ súčasnej konšpiračno-politickej scény, ako napríklad šéf pofidérneho Slovenského hnutia obrody Róbert Švec či exposlankyňa za HZDS Eva Zelenayová, ktorá sa o návrat do politiky pokúsila v parlamentných voľbách v roku 2016 na kandidátke kotlebovcov.

Vladimír Mečiar so zastupitelmi Ľudovej Strany Naše Slovensko je na verejnej besede v hoteli Bratislava.
Vladimír Mečiar so zastupitelmi Ľudovej Strany Naše Slovensko je na verejnej besede v hoteli Bratislava.
Zdroj: David Duducz

Nulová šanca

Týždenník Plus 7 Dní sa opýtal politológa Michala Horského či by Slovensko ustálo Mečiarov návrat na politickú scénu… aj keď len v teoretickej rovine. „Takmer celá spoločnosť o ére, v ktorej vládol hovorí ako o období temna a čiernej diery v Európe. Je nulová možnosť, aby garantoval akúkoľvek politickú stranu,“ povedal bez servítky Horský. Podľa odborníka by sa taktiež veľmi ťažko hľadali hlasy potenciálnych voličov pre Mečiarov nový politický projekt. „Možno by sa našli nejakí sponzori, z ktorých on svojho času vyrábal tzv. kapitálotvornú vrstvu oligarchov, ale v širšom meradle, masovejšia podpora takejto strany v žiadnom prípade nepripadá do úvahy,“ zaklincoval Horský.