Tip na článok

Mečiarova privatizácia: Petrobarón Hatina a nepotrestaná celebrita Lexa

Deti Mečiarových privatizérov sedia v dozorných radách, podnikajú, hrnú sa do politiky alebo len míňajú majetky bohatých rodičov.

Galéria k článku (13 fotografií )
Ivan Lexa

V minulom čísle sme vám priniesli prvú časť nášho seriálu o deťoch mečiarovských privatizérov. Predstavili sme v ňom rodinu Vladimíra Mečiara a Jozefa Majského. Ako sú na tom deti ďalších, Rezešovci, Lexovci, Hatinovci, Poórovci, Martinkovci, Soboňovci a iné rodinné klany, ktoré zažívajú výmenu stráží rodinných majetkov?

Dokázali majetok získaný v divokej Mečiarovej privatizácii zhodnotiť alebo si len užívajú život detí novozbohatlíkov a peniaze im pretekajú pomedzi prsty? Tentoraz sa bližšie pozrieme na Lexovcov a Hatinovcov.

Informovaný a šikovný

Príbeh známej rodiny Lexovcov sa začal písať ešte počas socializmu. Dnes už 78-ročný Vladimír Lexa starší, vyštudovaný chemik, bol členom poslednej prednovembrovej aj prvej ponovembrovej vlády Slovenskej republiky. V politike skončil v lete 1990.

Potom sa naplno pustil do podnikania. V roku 1992 získal štátny podnik Mlyny a cestovinárne Piešťany. Hoci podľa denníka Sme sa cena odhadovala na viac než miliardu korún, bývalému členovi vlády aj so štvoricou partnerov ho štát odklepol približne za tristo miliónov korún.

Sám Vladimír Lexa tvrdí, že cena, za ktorú podnik odkúpili, bola reálna. A že v tom čase bol premiérom Ján Čarnogurský a ministrom privatizácie Ivan Mikloš. Priznáva však tiež, že vtedy patril k najinformovanejším ľuďom na Slovensku.

Krátko spolupracoval s Jurajom Širokým pri Harvardských fondoch, z tejto spolupráce neskôr vycúval. Je známy tým, že neschvaľoval kupónovú privatizáciu. Lexa sa presadil v poľnohospodárstve aj v hotelierstve. Akciovkám, v ktorých figuroval, sa darilo a darí veľmi dobre.

Problémový

O dosť horšie, aspoň podľa prezentácie pred verejnosťou, bol na tom Vladimírov syn Ivan (54). Neslávne známy ako šéf Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorý musel pred obvineniami ujsť do Juhoafrickej republiky. Počas prvej Mečiarovej vlády z neho chceli spraviť ministra privatizácie.

Prezident Michal Kováč to však vtedy odmietol a Lexa sa stal len štátnym tajomníkom ministerstva. Keďže však rezortu chýbal minister, šéfoval mu de facto Lexa. V roku 1995 však Mečiar posunul Lexu na ešte zaujímavejší post. Stal sa šéfom SIS.

Príbeh jeho šéfovania a káuz s ním spojených pozná azda každý - fingovaný predaj obrazového triptychu Klaňanie troch kráľov, ktorý mal pošpiniť Mečiarovi nepohodlného biskupa Baláža, zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Hainburgu a následná vražda Róberta Remiáša sú len zlomkom z nich.

V roku 1998 Lexa nakrátko skončil vo väzbe a neskôr ušiel do Juhoafrickej republiky. Po štyroch rokoch ho tamojšie orgány odhalili. Na Slovensko však prekvapivo namiesto tučného arogantného politika doviezli štíhleho a usmiateho propagátora zdravého životného štýlu.

Celebrita

Všetky súdne spory, ktoré boli proti Lexovi vedené, vyhral a stal sa nielen slušným podnikateľom, ale v podstate aj celebritou. S jeho pomocou vybudovala rodinná akciovka úspešný ranč s hotelom v Pezinku. Lexa ako milovník jazdenia na koni tam dokonca dotiahol niekoľko významných jazdeckých súťaží.

Na Rozálke sa tak vďaka nim stretlo mnoho známych tvárí, ktoré mu ešte asi pred desiatimi rokmi nevedeli prísť na meno. Vo VIP zóne sedel napríklad aj Štefan Skrúcaný, bývalý satirický kritik Mečiarovho vládnutia. Ivan Lexa sa pravidelne umiestňuje aj v rebríčkoch najbohatších Slovákov.

V roku 2013 bol na 52. mieste. Majetok bývalého šéfa SIS vtedy časopis Forbes odhadol na 77,8 až 89,5 milióna eur.

Hotelieri

Ranč Rozálka patrí do portfólia akciovej spoločnosti Tatra United Corporation, kde v dozornej rade sedí Ivan Lexa. Vznikla zlúčením viacerých spoločností, v jednej v minulosti figurovali viaceré generácie Lexovcov. Spoločnosti sa darí veľmi dobre, za rok 2014 vykázala zisk 2,5 milióna eur.

Okrem Rozálky pod ňu patria bratislavské hotely Tatra a Barónka či piešťanský hotel Magnólia. Počtom firiem, v ktorých figuruje, však nad Ivanom vyhráva jeho brat Vladimír so svojimi deťmi.

Časopis o koňoch

V jednej z akcioviek, ktorá sa včlenila do Tatra United Corporation, figuroval aj Ivan Lexa mladší. Ten je však momentálne podľa Obchodného registra iba vo dvoch firmách. Jedna sa podľa dostupných informácií venuje výrobe nápojov a druhá vydáva časopis Životný štýl a kôň. Prvá mala za rok 2014 stratu takmer 15-tisíc eur.

Vydavateľstvo však malo zisk, aj keď nie bohvieaký - 2,5 tisíca eur. Časopis vydáva s podporou Národného žrebčína Topoľčianky. Podľa dodatku k zmluve z roku 2011 dostáva na každé vydanie od žrebčína 200 eur plus DPH.

Venuje sa najmä jazdeckým súťažiam, ale aj zdraviu koní či jazdeckým radám. Ešte v roku 2014 bola zástupkyňou šéfredaktorky Nina Lexová, dcéra bývalého šéfa SIS. Tá sa preslávila ako 14-ročná, keď v hľadisku prvej Super- Star rozvinula transparent s nápisom Fuck Bezdeda aj s telefónnym číslom na jej spolužiačku, ktorá mala následne mnoho nepríjemných hovorov.

Ivan Lexa starší sa za dcéru ospravedlnil. Jeho najmladší potomkovia, dvojčatá Roman a Veronika, ktorí sa narodili v roku 2014, ešte nepodnikajú. No ktovie, či nezdedili čuch na biznis po dedkovi. S ich mamou Veronikou Cickovou sa Ivan Lexa rozišiel vlani.

Odvtedy nefiguruje ani vo väčšine firiem, kde predtým podľa Obchodného registra bola.

Petrobarón

Aj takýto prívlastok získal ďalší Mečiarov privatizér, dnes 66-ročný Slavomír Hatina, ktorý od Nežnej revolúcie nežije zle. Rodák z Nových Zámkov sa v divokých mečiarovských deväťdesiatych rokoch dostal k 39 percentám akcií Slovnaftu s trhovou cenou 6,4 miliardy korún.

Transakciu označili odborníci z ekonomického inštitútu M.E.S.A. 10 za najväčšiu privatizačnú kauzu v dejinách Slovenska. Hatinovcom však priniesla nesmierne bohatstvo a vplyv v ekonomických kruhoch. Aj jeho kritici o ňom tvrdia, že ho ctí, že firmu získanú v privatizácii netuneloval, ale, naopak, investoval do modernizácie jej technológií.

Do portfólia Hatinovcov patria aj firmy Portfin, Trenčianske minerálne vody, Granitol Moravský Beroun či Slovintegra Energy, prevádzkujúca paroplynovú elektráreň v Leviciach. Podľa informácie z Finstatu sú firmy, ktoré spolu s deťmi vedie, aktuálne v zisku.

V Slovintegre však už utlmil investičné aktivity a firme oficiálne nešéfuje. Ako je známe, získané peniaze Hatinovci investovali aj do zdravotníckeho sektora, keď v Petržalke otvorili súkromnú nemocnicu Medissimo. Vyrástla na zelenej lúke v blízkosti petržalského jazera Draždiak a jej výstavba trvala dva roky.

Náklady dosiahli takmer 30 miliónov eur. Dnes už nemocnicu predali a patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.

Užíva si, ale aj pracuje

Slavomír Hatina s manželkou Annou bývajú na Strmých vŕškoch v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica. Zlé jazyky hovoria, že pri svojom majetku by si mohol dopriať aj okázalejšie bývanie, ale to by asi nebol Hatina, ktorý je známy svojou skromnosťou a tým,že sa na rozdiel od svojho syna Slavomíra mladšieho nepotrebuje ukazovať.

S manželkou pravidelne navštevujú Ples v opere a niektoré ďalšie mediálne stretnutia, ale inak sa venujú vnúčatám. Rodinný klan počas roka relaxuje i v apartmánovej vile Javorinka v Tatranskej Lomnici. Okázalá drevená usadlosť ukrýva päť apartmánov a, ako nám potvrdili ich susedia, počas silvestrovskej noci z jej dvora odpaľujú naozaj úchvatný ohňostroj, ktorý je atrakciou pre celú Lomnicu.

Hatina je tiež spoluvlastníkom lyžiarskeho strediska Králiky pri Banskej Bystrici, za čo bol, a to nielen mediálne, pranierovaný. Bohatému podnikateľovi totiž na spomínané stredisko vláda priklepla 3,7 milióna eur z eurofondov.

Najnovšie si bývalý šéf Slovnaftu doprial ďalšiu nehnuteľnosť. Ako sme vlani v novembri písali v PLUS 7 DNÍ, priamo pod vládnym hotelom Bôrik finišuje s výstavbou luxusnej vily. Známy milionár musel do stavby investovať horibilnú sumu, veď celková rozloha pozemku v tejto lukratívnej lokalite s výhľadom na Rakúsko presiahla dvadsaťštyri árov.

Enfant terrible

Kým Slavomír Hatina spoločenské udalosti nevyhľadáva, jeho mladší syn Slavomír - má ešte staršieho Branislava - pravidelne zapĺňa stránky spoločenských časopisov. Do povedomia médií sa Slavomír mladší zapísal nielen randením s krásnymi ženami, ale aj fyzickou potýčkou na recepcii luxusného hotela Sheraton či haváriou na dovolenke.

V roku 2005 sa oženil s Mirkou Grosovou. Majú spolu dve dcéry, Ellu a Miu, no od jesene 2009 sú rozvedení. Mirka sa však ani po rozvode nemá zle. Spolu so známym kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom vlastnia ajurvédske medicínske centrum a na Facebooku sa chváli fotkami z luxusných dovoleniek.

Svojej druhej životnej partnerke Denise Mendrejovej, ktorá je bývalou modelkou a porodila mu už dve deti, doprial Slavomír Hatina junior bývanie v známom bratislavskom apartmánovom dome Bonaparte, kde má za suseda premiéra Roberta Fica.

Slavomír má však stále oficiálnu adresu uvedenú v luxusnom apartmáne v meštianskom dome v historickom centre hlavného mesta. Jeho rekonštrukcia získala prestížne ocenenia a okrem Slavomíra juniora tam vlastní byt jeho brat Branislav.

Zatiaľ čo Slavomír zapĺňa stránky bulváru, jeho brat inžinier Branislav, starší o dva roky, je takmer neznámy a evidentne si užíva anonymitu. Ich otec, vplyvný podnikateľ, sa do dôchodku zatiaľ nechystá, hoci postupne prácu a počet firiem redukuje a optimalizuje.

Nedávno sa rozhodol naplno venovať len rodinnej firme Biatec Group. Cez posty v dozorných orgánoch do nej zapojil aj oboch synov - staršieho Branislava i mladšieho Slavomíra. Zaujímavé je, že post generálneho riaditeľa spoločnosti zveril manželkinmu synovcovi Bohumilovi Neštrákovi.

VIDEO Plus 7 Dní