Domov sa už nevráti. Takéto rozhodnutie učinil rok pred absolvovaním medicíny v českom Olomouci. Svoje dôvody zverejnil anonymne na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom.

"Študujem medicínu v Olomouci. Prijali ma síce aj do Bratislavy, ale dal som prednosť kvalitnejšej a najmä technicky modernejšie vybavenej škole. Ak pán Boh dá, tak budúci rok štúdium ukončím a hurá do praxe," hovorí s tým, že  o návrate na Slovensko neuvažuje, aj keď to jeho maminu nepoteší.

"Nejde len o platy, ide o celkový prístup k zdravotníctvu na Slovensku. Nemám chuť na nemocnice, ktoré si zaslúžili rekonštrukciu už pred 20 rokmi. Nemám chuť na nával pacientov, lebo v systéme chýbajú desiatky zdravotníkov a roky to nikto neriešil. Nemám chuť byť "otravný červ," ktorý sa musí sám doprosovať normálnych podmienok na prácu pánov politikov. Nemám chuť na izby v ktorých naraz leží šesť, či dokonca osem pacientov a to bez toho, aby bola zabezpečená ich intimita a podmienky hodné 21. storočia. Nemám chuť na veľkorysé dary v podobe jednorazovej odmeny, keď si pán minister financií zmyslí, že teraz je ten čas," vymenúva jednu vec za druhou, ktorá mu na fungovaní slovenského zdravotníctva zvyšuje tlak.

"Chcem pracovať a chcem slúžiť chorým bez toho, aby mi niekto nezakazoval predpisovať najmodernejšie lieky, lebo ich poisťovňa nepreplatí. Nemám chuť počúvať, že ten, alebo onen liek už osemdesiat ročnému pacientovi dať nemôžem, lebo veď je starý. Nechcem ani dostať predpísaný počet pacientov, ktorých musím za mesiac vyšetriť a to v takom počte, že hneď viem, že sa nemôžem každému z nich zodpovedne a kvalitne venovať. Chcem pracovať so sestričkami a zdravotníkmi, ktorí sú zaplatení tak, že nemusia mať existenčný strach a môžu sa oddať svojej práci," znejú jeho dôvody, pre ktoré sa už teraz rozhodol zostať pracovať v Česku a dodáva: "Pokiaľ verejnosť nezatlačí na politikov a nevysvetlí im, že namiesto stíhačiek za miliardy by viac privítala moderné a kvalitné nemocnice, tak sa nemôže čudovať, že lekárov bude na Slovensku z roka na rok menej."

Anketa
Máte obavy, do akého stavu sa slovenské zdravotníctvo dostane?