Tip na článok

Medvede na Poľane: Starostovia im vyhlásili vojnu, desiatky ich vraj treba zastreliť

Situácia s medveďmi je veľmi vážna, do ich populácie treba razantne zasiahnuť.

Galéria k článku (4 fotografie )
Škody spôsobené medveďom hnedým v roku 2015.
DNA analýza trusu medveďa hnedého a migračné trasy.
Škody spôsobené medveďom hnedým v roku 2016.

O odstrel v roku 2017 treba kvôli zdĺhavému konaniu žiadať ministerstvo životného prostredia čím skôr, najlepšie už teraz.

Taký je verdikt včerajšieho zasadnutia Pracovnej skupiny pre veľké šelmy pri Správe Chránenej krajinnej oblasti Poľana. V Kriváni rokovali starostovia obcí, zástupcovia poľnohospodárskych družstiev, poľovných združení i pracovníci ochranárskych zoskupení o háklivej problematike, ktorá nám začína prerastať cez hlavu.

„O príliš vysokom a stále stúpajúcom počte medveďov už nemôže byť pochýb,“ povedala riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová pre PLUS 7 DNÍ.

Vladimíra Fabriciusová: Riaditeľka správy CHKO Poľana je presvedčená, že strety medveďov s ľudďmi sa budú stupňovať.
Vladimíra Fabriciusová: Riaditeľka správy CHKO Poľana je presvedčená, že strety medveďov s ľudďmi sa budú stupňovať.
Foto: Ľudmila Lacková

Vladimíra Fabriciusová: Riaditeľka správy CHKO Poľana je presvedčená, že strety medveďov s ľudďmi sa budú stupňovať. Foto: Ľudmila Lacková

V oblasti Poľany spadajúcej do okresov Zvolen, Detva, Brezno a Banská Bystrica sa pohybuje 158 jedincov a medvedice vychovávajú nie jedno-dve mláďatá ako kedysi, štandardom sú už tri-štyri.

Dôvodom tejto zmeny je dostatok kvalitnej potravy - a to v Podpoľaní vôbec nepoznajú problém s kontajnermi vyžieranými týmito šelmami! Tu sa medvede s plnými papuľami vyvaľujú ako v božom koži hlavne v kukuričných poliach.

Deti v ohrození

„Naši ľudia sú na medvede zvyknutí, žijú s nimi, ale posledné dva roky sú neúnosné,“ zaznelo počas diskusie na zasadnutí, lebo premnožené šelmy prichádzajú až do dedín. „Ja osobne som videla medvedicu s mladými na asfaltovej ceste. Nie večer, či nadránom, ale na pravé poludnie. Našťastie som sedela v aute,“ hovorí starostka Dúbrav Elena Grňová. Obyvatelia dediny vraj majú strach, boja sa deti samé pustiť aj na autobusovú zastávku.

DNA analýza trusu medveďa hnedého a migračné trasy.
DNA analýza trusu medveďa hnedého a migračné trasy.
Foto: Ján Nôžka

DNA analýza trusu medveďa hnedého a migračné trasy. Foto: Ján Nôžka

Vnadiská sú plné „luxusnej“ potravy

Kvôli tomu, že zákonom chránené šelmy ohrozovali ľudí, či ich majetok, museli pracovníci CHKO Poľana okamžite vyraziť do terénu už 36-krát. „Hnevá ma to. Strety s ľuďmi sa budú len stupňovať,“ myslí si riaditeľka Fabriciusová.

Podľa nej však samotný odstrel medveďov situáciu nevyrieši. Vnadiská na zver plné keksov, chleba z obchodných reťazcov, ale aj fíg a iného exotického ovocia umiestnené v blízkostí ľudských obydlí svedčia o tom, že aj poľovné združenia majú na vážnej situácii svoj podiel.

VIDEO Plus 7 Dní