Prenájom pozemkov a iných nehnuteľností. Takto presne znie aktivita zapísaná v obchodnom registri Francúzskej republiky pri firme exministra financií a dopravy Jána Počiatka. Nazval ju Paladin a založil ju v októbri roku 2018. Má sociálny kapitál skromných 1 000 eur a nateraz sa zdá, že jej jediný podnikateľský počin bol nákup vily, ktorú si jej majiteľ drží pre seba.

Začiatočník

Ak chcete pristavovať, rekonštruovať a inak upravovať dom a pozemok, musíte nahlásiť svoj projekt radnici. Tá potom vydá povolenie. Počiatkovci po kúpe svojej vily na Azúrovom pobreží rekonštruovali a podľa toho, čo prezradili susedia, nešlo o malé úpravy. Radnica v Cannes však neregistruje žiadnu dokumentáciu, ktorá by sa týkala Počiatkovej firmy Paladin, či už by išlo o práce priamo na vile exministra, alebo o ďalšie nehnuteľnosti, s ktorými by mohol v novom biznise podnikať. „Po preverení sme nenašli žiadny súbor registrovaný na firmu Paladin, ktorý by sa týkal povolení v oblasti urbanizmu,“ napísala PLUS 7 DNÍ hovorkyňa mesta Natacha Pellegrini.

Ak Počiatkovci menili len interiér, radnicu o povolenie žiadať nemuseli. Zaujímavé je, že vo firme exministra sociálnej vlády figuruje ako spoločníčka aj Počiatkova manželka. V oficiálnych listinách je však zapísaná pod svojím dievčenským menom, ako Ivana Válková. Mať firmu, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami, je v končinách, kde trávia Počiatkovci svoje predĺžené víkendy, lukratívne. V blízkom okolí rodinného sídla bohatého Slováka sme narátali hneď niekoľko spoločností alebo biznismenov pohybujúcich sa v tomto odvetví. Obnova okien, úprava fasády, revitalizácia záhrady, rozdelenie parcely, stavba pergoly či úplne novučičkej vily na úpätí Cannes, mohli sme čítať na stavebných tabuliach spolu s menami tých najvychytenejších architektonických štúdií.

Tenista, francúzsky podnikateľ a filmová vila! Mená a príbehy susedov Počiatkovcov v Cannes si pozrite na ďalšej strane.