Ak niekto hovorí o zásadnejšom znižovaní daní a odvodov na Slovensku, tak blúzni a klame ľudí. Povedal to pminister financií Igor Matovič na tlačovej besede asi pred týždňom. Svoje slová mieril na zámer strany SaS presadiť do programového vyhlásenia vlády znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia. Avšak asi si neuvedomil, že jeho vlastný človek a premiér mal presne rovnaký plán ako liberáli. Porozprával o ňom napríklad aj v rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ, ktorý sme s ním robili v polovici marca.

"Zvýši sa kvalita života, inak by sme reformu daní nerobili. Znížia sa dane na strane práce, na strane aktivity. V prvom rade daňová reforma ponúkne také riešenia, aby ľudia dostali viac peňazí vo výplate. To je kľúčové. Chceme zvýšiť atraktivitu práce, investície do práce. Chceme, aby mal pracovný trh dostatočný počet pracovných miest, ale nie akýchkoľvek, ale takých s vyššou pridanou hodnotou. Lebo ak robíte kvalifikovanú prácu, dostávate za ňu viac peňazí a ekonomika má potom väčšiu výkonnosť," povedal vtedajší minister financií a dnešný premiér Heger. S Matovičom sú pritom blízki spolupracovníci a navyše mútia politické vody za jednu stranu, hnutie OĽaNO.

ROZHOVOR s EDUARDOM HEGEROM o veľkej daňovej reforme, ktorú pripravoval ako minister financií, si prečítajte v tomto linku:

Minister práce, ktorý má do témy tiež čo povedať, jasno vo veci zatiaľ tiež, zdá sa, nemá. „Vo všeobecnosti s týmto princípom súhlasíme, nebránime sa mu, ale musíme vidieť, ako to chcú v najbližších rokoch dosiahnuť,“ povedal Milan Krajniak (Sme rodina). Upozornil na to, že verejné financie vykazujú vysoký deficit. „Viem si predstaviť, že nastavíme nejaký systém poklesu daní a odvodov.“ 

Ako je to teda s plánmi nového ministra financií? Ako vysvetľuje protirečenie s predchodcom, ktorý sa teraz stal ministerským predsedom? Igor Matovič hovorí, že s reformou nakoniec príde, ale až po tom, ako sa mu podarí vyhrať boj s daňovými podvodníkmi.

CELÉ vyjadrenie Igora Matoviča k téme daní a odvodov si pozrite tu, od 15-tej minúty:

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: