Tip na článok
Projekt štúdií: Haly, ateliéry aj obslužné kapacity budú prístupné z úzkej cesty tretej triedy. Poznajú ju Bratislavčania, ktorí chodia nakupovať do susednej dediny Kittsee.

Z megakomplexu je megapodvod: Filmové štúdiá na Slovensku nepostavili

Filmársky megakomplex v poliach za Jarovcami je zatiaľ iba zbožným prianím. Polia naďalej slúžia miestnym poľnohospodárom a producent Veselický „úraduje“ v kaviarni pri bizniscentre na okraji Bratislavy.

Galéria k článku (5 fotografií )
Producent: Marek Veselický vie o svojich projektoch rozprávať mimoriadne farbisto. „Úraduje“ v kaviarni pri obchodnom centre neďaleko bratislavského letiska.
Realizačný tím: Výkup a sceľovanie pozemkov má na starosti Ján Dudáš. Podľa slov Marka Veselického je to príbuzný developéra, ktorý chce pri Jarovciach postaviť zábavný komplex Metropolis.
Realizačný tím: Výkup a sceľovanie pozemkov má na starosti Ján Dudáš. Podľa slov Marka Veselického je to príbuzný developéra, ktorý chce pri Jarovciach postaviť zábavný komplex Metropolis.

Projekt filmových štúdií, ktoré plánuje producent a podnikateľ Marek Veselický postaviť na okraji hlavného mesta v poliach medzi mestskou časťou Jarovce a rakúskym Kittsee, má ambiciózne rozmery. Od snov smerom k realizácii sa však megaprojekt nepohol ani o piaď.

Už pred rokom sa v médiách objavilo niekoľko článkov s bombastickými titulkami, dokonca s konkrétnymi tipmi, aké filmy sa v budúcich štúdiách budú nakrúcať.

Realita je dnes taká, že zatiaľ čo producent kŕmi médiá fantastickými informáciami o bližšie neidentifikovaných investoroch, polia naďalej slúžia miestnym poľnohospodárom a majitelia pozemkov stále čakajú na deň, keď za pôdu dostanú peniaze.

Aj spoločnosť Solid Enterprise sa musela vysťahovať z kancelárskych priestorov, kde sídlila. Neplatila nájomné. Producent Veselický „úraduje“ v kaviarni pri bizniscentre na okraji Bratislavy.

Projekt za milióny

Prvé zmienky o plánovanom obrovskom komplexe filmových štúdií v poliach pri Jarovciach sa objavili niekedy v lete roku 2013. Hlásila sa k nemu spoločnosť Solid Enterprise. Štúdiá na televíznu a filmovú tvorbu mali stáť už v roku 2016.

Na tridsiatich hektároch pozemkov plánovali postaviť tri haly, ďalšie tri objekty na výrobu a sklad kulís, kostýmové dielne, kinosálu pre 500 divákov a datacentrum. Na parkoviskách malo byť miesto pre 34 kamiónov a 321 áut.

Táto firma prostredníctvom marketingovej manažérky Daniely Stričkovej tvrdila, že majú za sebou analýzy európskeho a celosvetového trhu filmového a zábavného priemyslu, dlhoročné prieskumy a vedia, ako sa bude tento biznis vyvíjať ďalších desať rokov. Nevysvetlila však, ako môžu mať vlastné dlhoročné prieskumy, keď vznikli v roku 2012.

Čítajte viac:

Priláka Slovensko filmárov? V Bratislave vzniknú špičkové filmové štúdiá

Akokoľvek, firma plánovala začať s výstavbou v apríli 2014 a prvá etapa mala byť dokončená na jeseň 2016. Podľa Marka Veselického náklady na výstavbu filmového areálu by mali byť zhruba 50 miliónov eur, z toho na výkup pozemkov je určených približne šesť miliónov. Investorov na tieto veľké plány hľadali najmä v zahraničí - v Rusku, Spojených štátoch amerických, v arabských krajinách.

Najnovšie vkladá producent Veselický nádeje do jednej z nemeckých bánk. Napriek tomu, že celý projekt je viac vzdušný zámok než reálna vízia, realizačný tím na čele s Veselickým stále kŕmi médiá fantastickými informáciami o filmoch, ktoré sa budú v Jarovciach nakrúcať. V januári 2014 povedal, že už v roku 2017 to bude historický seriál o cisárovnej Sissi a veľkofilm o imperátorke Márii Terézii.

V lete tohto roku sa objavili nové informácie o posune termínov, ale aj o spolupráci Solid Enterprise napríklad s rakúskou verejnoprávnou televíziou ORF. Krásna predstava, ibaže rakúska strana povedala, že o žiadnych rokovaniach so slovenskými filmovými podnikateľmi nevie.

Zvláštna ponuka

Na investorov sa ľudia z Veselického tímu obracajú prostredníctvom zhruba štyridsaťstranovej brožúry s názvom Solid Enterprise Investment Oportunity. Brožúra má podtitul Private & Confidential, teda súkromné a dôverné, a podľa dátumu na obale vznikla v auguste 2013.

Obsahuje množstvo tabuliek a čísel, finančné plány na sedem rokov dopredu, dokonca aj hausnumerá predpokladaných ziskov, výdavkov na platy či sociálne a zdravotné poistenie, z ktorých nie je jasné, či ide o milióny eur, alebo o tisíce, či státisíce. Ďalšie pestrofarebné grafy obsahujú údaje o počtoch manažérov, zamestnancov štúdií, dokonca aj počty hasičov a bezpečnostných technikov.

V čase, keď producent Marek Veselický ako hlava celého projektu nemá jasné ani financovanie vlastnej kancelárie, pôsobia tabuľky plné čísel ako vycucané z prsta alebo stiahnuté zo stránok, akých je plný internet. V niektorých detailoch si štúdia dokonca odporuje.

Napríklad pri komentári k maďarským filmovým ateliérom Korda sa uvádza, že počet vytvorených filmov nie je k dispozícii. V záverečnej tabuľke o európskej produkcii sa však už čísla uvádzajú.

Čerešničkou na torte je tvrdenie, že Solid Studios rokovali s ministerstvom práce a zároveň aj s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny a predrokovali s nimi podporu formou dotácií na zamestnanosť, ktorá by mohla pokryť časť nákladov na zamestnávanie počas troch rokov až do celkovej výšky dva milióny eur.

Potenciálny investor, ktorý si to prečíta, však ani len netuší, že slovenské ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) nemá žiaden dotačný systém a o producentovi Veselickom ani nepočulo.

„Nemáme informáciu ani vedomosť o tom, že by sa uskutočnili, či už na MPSVaR SR, alebo na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny oficiálne rokovania so spomínanou spoločnosťou,“ napísala nám Barbora Petrová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ako však dodala, akýkoľvek zamestnávateľ môže využiť podporu projektov zamestnania mladých, znevýhodnených či dlhodobo nezamestnaných. Podobne podozrivo vyzerá aj potvrdenie od ministra kultúry Marka Maďariča (Smer) vydané v slovenskom i anglickom jazyku, ktorým sa Solid Enterprise prezentuje u investorov.

„Vážený pán Veselický, na základe Vami poskytnutých informácií sa projekt spoločnosti Solid Enterprise vybudovať nové multikomplexné zariadenie pre televízne, filmové, kultúrne a spoločenské podujatia javí ako realistický,“ píše minister Maďarič v liste, ktorý sa končí vetou: „V tomto zmysle takýto typ projektu považujem za prospešný a vyslovujem mu podporu.“

Ktovie, či by minister kultúry napísal podobný list aj po podrobnejšom preštudovaní projektu a najmä jeho financovania, ktoré je stále vo hviezdach.

Čítajte viac:

Nad megalomanským miliardovým projektom Metropolis visia otázniky

Poklepkávanie kameňa

V októbri tohto roku Solid Enterprise vypustila do médií nové informácie. Podľa nich už začína s výkupom pozemkov a čoskoro vraj poklepkajú aj základný kameň. Projekt vraj už opäť pozmenili a celkové náklady sa majú vyšplhať na 60 miliónov eur. Okrem filmových štúdií a ateliérov sú v pláne aj internáty pre študentov a ubytovacie zariadenia pre pracovníkov štúdií.

Nikto však doposiaľ nepožiadal stavebný úrad v Jarovciach o vydanie územného rozhodnutia. Mešká aj výkup pôdy. S jej majiteľmi Solid Enterprise uzavrela zmluvy o budúcich zmluvách, keď sa však pýtajú na to, kedy uvidia svoje peniaze, dostávajú iba vágne odpovede.

Čaká sa na úver z banky, z ktorého vykúpia pozemky, a podľa slov Marka Veselického môžu za úver ručiť práve pozemkami pri Jarovciach. Tie dnes majú podľa realitnej expertky Daniely Danihel Rážovej hodnotu zhruba 50 eur za štvorcový meter. Pri tridsiatich hektároch je to zhruba 15 miliónov eur.

V prípade, že na nich vzniknú aj inžinierske siete, ich cena rapídne stúpne. Podľa odhadov až na 250 eur za štvorcový meter. To je spolu až 75 miliónov eur. Nechajme sa teda prekvapiť, čo napokon na území naľavo od úzkej okresnej cesty spájajúcej Jarovce a Kittsee vznikne.

Či sa napokon neudeje úžasný filmový trik, ktorý premení pozemky pod štúdiami na stavebné pozemky pre úplne iný projekt. Na Slovensku je totiž možné všetko.

VIDEO Plus 7 Dní