Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa začalo pojednávanie s členmi zločineckej skupiny takáčovci. Na lavicu obžalovaných si posadalo až 17 ľudí. Medzi obžalovanými sa nachádza aj ich šéf Ľubomír Kudlička, ktorého mal dostať z väzby za úplatok Dušan Kováčik. Medzi obžalovanými sa nachádza aj advokát Martin Ribár, ktorý mal byť vyňatý na samostatné konanie no napokon ho vrátili späť do pôvodnej skupiny obžalovaných. 

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry pod krycím názvom Apač v októbri v roku 2019 zadržali pôvodne 19 členov takáčovcov. Trinásti skončili vo väzbe pre rôznu násilnú trestnú činnosť ako napríklad založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie či nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami.

Pojednávanie v prípade zločineckej skupiny takáčovcov.
Zdroj: Karol Farkaš

Medzi väzobne stíhanými sa nachádzal aj vyššie spomínaný advokát Ribár, ktorého Špecializovaný trestný súd na nález Ústavného súdu z väzby nariadil prepustiť v máji tohto roku.

Zločinecká skupina Takáčovci pôsobila hlavne v bratislavských mestských častiach Ružinov a Petržalka. Takáčovci mali vplyv aj v centre hlavného mesta Slovenska. Skupina sa zameriavala na výpalníctvo, gastronomické služby a iné. Pôsobili aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka sa stal šéfom zločineckej skupiny Kudlička, ktorý si už odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčiho v roku 2006.

Takáčovci boli považovaní za zločineckú skupinu v Bratislave.

AKTUALIZOVANÉ:

Všetci 17 obžalovaní zo skupiny takáčovcov vrátane jej bosa Kudličku odmietli pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tak pristúpil k čítaniu obžaloby.

Kudlička čelí obžalobe z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Na hlavnom pojednávaní ho zastupujú traja advokáti. Pred odmietnutím dohody o vine treste podal námietku zaujatosti voči členke a sudkyni senátu ŠTS Pamele Záleskej. Senát rozhodol, že o námietke sa konať nebude.

Pojednávanie s bratislavskou zločineckou skupinou takáčovcov vrátane jej bosa sa na ŠTS začalo vo štvrtok ráno. Pred senát ŠTS sa postavilo 16 osôb, ktorým obžaloba pripisuje 24 skutkov. Spolu s nimi čelí obžalobe aj advokát Ribár, ktorý mal pre takáčovcov vydierať svedkov, aby menili svoje výpovede.

FOTO v GALÉRII

V rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod krycím názvom Apač koncom októbra 2019 zadržali pôvodne 19 členov takáčovcov.