Prvá sa rozbehla ešte v čase, keď bol ministrom zdravotníctva nominant Smeru Tomáš Dru­cker a v rezorte pôsobil vysokopostavený úradník Jozef Ráž mladší, syn známeho hudobníka z kapely Elán Joža Ráža. Tú však zrušili pre nehospodárnosť, a tak sa tender dotiahol do finále až pod novou šéfkou rezortu Andreou Kalavskou. Víťazom sa stala spoločnosť LeasePlan Slovakia. Vozidlá bude záchranárom najprv päť rokov prenajímať, potom ich predá za symbolické ceny. Celková suma sa tak vyšplhá na 31 miliónov eur, firma sa zaviazala dodať 152 sanitiek aj so servisom - z toho 90 pre Záchrannú zdravotnú službu Bratislava a 62 pre Košickú záchranku. Zaujímavosť súťaže je fakt, že LeasePlan vyhrala pri multimiliónovej zmluve s ponukou len o 53 eur nižšou ako tá od konkurenčnej firmy Cars Rent.

Dodávky objednaných sanitiek sa však neobišli bez problémov - niektoré totiž meškali. Záchranári si preto uplatňujú zmluvné pokuty. Bratislavská záchranka si nateraz nárokuje pokutu 610-tisíc eur, ktorej výšku lízingová spoločnosť nerozporuje. Košická zatiaľ výšku sankcií nespresnila, ale výpočty naznačujú zhruba polovičnú výšku oproti tej z Bratislavy.

Mimochodom, LeasePlan už v minulosti získala lukratívnu štátnu zákazku a bolo to opäť v spolupráci so známou dvojicou. Slovenská pošta, keď jej šéfoval Tomáš Drucker a pracoval v nej aj Jozef Ráž mladší, podpísala v roku 2014 zmluvu s firmou LeasePlan na prenájom 980 áut aj so servisom.