Kauza údajne nezákonných vratiek DPH vo výške niekoľkých miliónov eur za čudný biznis s bytmi, opäť prešetrovaný políciou, muža, ktorý má blízko k našim politickým špičkám, v realitných zámeroch rozhodne nezabrzdila. Podnikateľ Ladislav Bašternák, verejnosti tiež známy ako domáci pán premiéra Roberta Fica a jeho manželky, ktorým prenajíma byt v luxusnom komplexe Bonaparte, rozširuje svoje impérium o ďalšiu meganehnuteľnosť.

A opäť v lukratívnej bratislavskej časti na hradnom kopci. Naplno tam rozbehol výstavbu vily s niekoľkými terasami, átriami i bazénom s wellness. Nachádza sa v tesnej blízkosti objektu Bonaparte, cez plot bude susediť s poľskou ambasádou.

Budovateľské plány Bašternákovi, samozrejme, odobrili všetky dôležité a kompetentné úrady. Stavebné povolenie mu vydali napriek tomu, že na to nemal súhlas dotknutých vlastníkov okolitých nehnuteľností. Problém nevideli ani v tom, že vjazd do svojho „domčeka“ si podnikateľ naplánoval cez cudzí pozemok. Tiež bez vedomia jeho majiteľov.

Čítajte viac:

Ruskova vila zmenila majiteľa: Získal ju syn známeho oligarchu

O ničom nevedeli

„Bude to asi celkom veľké. Ak k tomuto pristavia ešte tie dve podlažia, ktoré sú vraj v pláne, domu nad ulicou možno prekryje aj výhľad na mesto. Ale čo tam po tom! Hlavne, že on bude mať peknú vilu! A my sme o nej ani nevedeli. Až keď ju začali stavať. Ale to nás mali informovať dopredu, nie?“ kladie si rečnícku otázku jeden z vlastníkov bytov, ktorý mal byť podľa zákona účastníkom stavebného konania v súvislosti s povolením výstavby megavily na Hummelovej ulici v Bratislave.

Lenže podobne ako desiatky ďalších nový majiteľ rozsiahlej nehnuteľnosti ho o svojich stavebných zámeroch neinformoval. Nepýtal sa na názor ani na prípadné problémy a pripomienky. Napokon, ak ide o staviteľa takého rangu, ako je podnikateľ s kontaktmi na najvyššie postavených ľudí v štáte, odobrenie od obyčajných ľudí zo susedného baraku si zrejme pýtať nemusí.

A už vôbec nie možnosť využívať časť ich pozemku na vjazd luxusnými tátošmi do nového sídla. Tých pár štvorcových metrov im predsa nemôže chýbať. Navyše, keď im pán podnikateľ veľkoryso umožní ten kúsok cesty využívať naďalej. Teda aspoň v to majitelia pozemku dúfajú. Veria, že po čase Bašternákovi nenapadne zahatať príjazdovú cestu nejakou tou modernou rampou na diaľkové ovládanie.

Zároveň sa však pýtajú, ako je možné, že sa o to nezaujímali úrady. To im naozaj nevadilo, že si tu ktosi čosi plánuje na cudzom pozemku? Nechýbal úradníkom pri vydávaní stavebného povolenia súhlas dotknutých vlastníkov?

Čítajte viac:

Mečiarov známy dostal budovu za babku, ukazuje prstom na Babišovu rodinu!

Všetko v rámci zákona

Zdá sa, že nie. Lebo v rozhodnutí, ktoré majiteľom bytov doručili ako odpoveď na ich žiadosť o vysvetlenie záležitosti, kompetentní napísali niečo v tom zmysle, že nikto z nich nepochybil. Vlastníci vraj mali sledovať verejné vyhlášky na úradnej tabuli prislúchajúcej bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Povedané oficiálnym jazykom: „Stavebný úrad upovedomil účastníkov o začatí spojeného územného konania zverejnením vyhlášky dňa 1. júna 2015 na úradnej tabuli, ako aj na internetovej stránke…“ dala nespokojným obyvateľom vedieť vedúca územného rozhodovania a stavebného poriadku Mária Kullmanová.

Dodala, že zákon takýto postup umožňuje v prípade, ak ide o veľký počet účastníkov konania. Skrátka a dobre, dotknutým obyvateľom vysvetlila, že ak o plánoch pána podnikateľa Bašternáka nevedeli, je to len a len ich chyba, keďže povinne nečítajú verejné vyhlášky a pravidelne nesledujú dianie na internetovej stránke mestskej časti.

Svoje stanovisko kompetentní úradníci poslali aj nám. Zaujímalo nás totiž, ako mohli vydať stavebné povolenie na projekt, ktorý ráta aj s využitím cudzieho pozemku. Ich odôvodnenie bolo vskutku čarovné. Vraj stavebník tento pozemok využíva rovnako, ako to bolo po niekoľko desaťročí umožnené pôvodnému vlastníkovi.

„V tomto prípade možno uvažovať napríklad o uzatvorení zmluvy o zriadení vecného bremena, prípadne o vydržaní práva spočívajúceho v práve prechodu a prejazdu, avšak toto stavebný úrad požadovať nemôže,“ pripojila radu pre nespokojných občanov Gabriela Vašková zo stavebného oddelenia.

Zároveň dala všetkým vedieť, že stavebný úrad chráni verejný záujem, nie individuálny. Samozrejme, to všetko v rozsahu príslušných právnych predpisov.

Čítajte viac:

ŠIROKÝ obchvat Bratislavy: Na výstavbe sa bude podieľať Váhostav!

Dá to na súd

Staviteľ megavily, ktorým je cez svoju firmu BALAX podnikateľ Ladislav Bašternák, tvrdí, že už všetko rieši. Začal s tým vraj v okamihu, keď sa dozvedel, že časť príjazdovej cesty patrí súkromným vlastníkom. „Oslovil som ich s návrhom uzavretia dohody o zriadení vecného bremena spočívajúceho v práve prechodu a prejazdu,“ napísal nám Bašternák.

Priznal však, že povolenie na využívanie pozemku zatiaľ nemá. „K uzavretiu dohody o zriadení vecného bremena nedošlo. Spoločnosť BALAX sa opätovne pokúsi o uzatvorenie dohody.“ Jedným dychom dodal, že ak sa to nepodarí, bude jeho firma nútená domáhať sa práva prechodu a prejazdu v súdnom konaní. Chudáci obyvatelia okolitých bytoviek sa teda majú na čo tešiť.

Buď ustúpia požiadavkám vplyvného podnikateľa, alebo okúsia súdnu mašinériu na slovenský spôsob. A to si len dovolili poukázať na čudný spôsob začatia výstavby megavily a porušovanie svojich práv. Mimochodom, všimli si tiež, že stavba nie je označená informačnou tabuľou, kde by mal byť uvedený termín začatia a ukončenia stavby či dátum a číslo stavebného povolenia. Stavebník je pritom povinný to splniť.

Doteraz tak, zrejme pre všetky povinnosti a strasti okolo nového domu, nestihol urobiť.

Vila pre Fica?

Len pripomeňme, že Ladislav Bašternák je muž, ktorý od októbra 2012 prenajíma svoj veľkometrážny byt v luxusnom komplexe Bonaparte premiérovi. Podľa pôvodnej zmluvy za to inkasoval zhruba tritisíc eur mesačne. Robert Fico v čase, keď sa tam nasťahoval, uviedol, že ide len o dočasné riešenie, lebo ako predseda vlády potrebuje byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá.

„Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ dodal. Možno by sa uspokojil aj s vilou na hradnom vŕšku. Napokon, do inej rozľahlej vily aj s bazénom a vírivkou sa už v minulosti takmer sťahoval. Bolo to v roku 2010, keď sa Úrad vlády SR a štátna akciovka Správa služieb diplomatického zboru chystali zamieňať si budovy.

V jednej, paradoxne tiež na hradnom vrchu, luxusne prerobenej za štyri milióny eur a zariadenej za 340-tisíc eur, sa mal ubytovať práve predseda vlády Fico. Po prepuknutí kauzy napokon zo sťahovania do vily na Mudroňovej ulici nič nebolo a štátna akciovka nehnuteľnosť neskôr prenajala angolskej ambasáde. Bratislavský hradný vrch má očividne pre Roberta Fica isté čaro.

Ktovie, či sa mu nezapáči aj dom podnikateľa Bašternáka. Polohou, rozlohou a iste aj zariadením by premiérovmu vkusu aj vyhovoval. Plánuje teda podnikateľ svoju novú vilu ponúknuť predsedovi vlády na prenájom? „Táto otázka má politický podtón. Výstavba na Hummelovej ulici číslo 2 žiadnym spôsobom s premiérom Slovenskej republiky nesúvisí,“ odvetil Ladislav Bašternák. No, nechajme sa prekvapiť.