Tip na článok
Na Najvyššom súde Slovenskej republiky.

Už mesiac sedí vo väzbe. Koľko je Marián Kočner ochotný zaplatiť za slobodu?

Takéto leto si zrejme nepredstavoval. Už takmer mesiac sedí kontroverzný podnikateľ Marián Kočner (55) za múrmi Justičného paláca. Ak by Kočner zaplatil kauciu a súd by ju schválil, brány väznice môže opustiť.

Kočner sedí už týždne za mrežami aj preto, lebo sú proti nemu vedené ďalšie tri trestné stíhania. Len pripomeňme, že polícia ho spolu s bývalým šéfom súkromnej ​​televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom obvinila z falšovania zmeniek. Bývalého mediálneho magnáta Pavla Ruska do väzby súd neposlal, ten je zatiaľ na slobode, ale jeho pohyb je monitorovaný náramkom na nohe. Pred týždňom sme oslovili Kočnerovho advokáta Martina Pohoveja, či požiada o prepustenie jeho klienta z preventívnej väzby. Ten sa na danú tému s nami odmietol rozprávať. Je tu však aj iná možnosť, ako sa môže Kočner dostať na slobodu. „Myslím si, že väčšiu šancu by mohol mať na kauciu, ktorú mu v prípade dodržania stanovených podmienok vrátia. O tej by musel rozhodovať súd. Ak ju súd prijme, obava z pokračovania trestnej činnosti sa bude eliminovať,“ povedal pre denník Pravda trestný právnik Ladislav Kuruc.

Koľko zaplatí?

Celu Justičného paláca môže vymeniť za luxusné bývanie na bratislavskej Kolibe po splatení kaucie. Podľa právnikov môže obvinený ponúknuť kauciu aj sám, len v žiadosti musí uviesť majetkové pomery. Súd potom následne preskúma jeho majetkové pomery a podľa nich určí výšku kaucie. Sumu tiež môže určiť aj samotný súd. Výška kaucie by mala odzrkadľovať zábezpeku, že trestne stíhanému človeku nebude jedno, že trebárs po úteku do zahraničia mu peniaze prepadnú. V prípade majetného podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý svoj luxus rád prezentoval aj jazdou na luxusných tátošoch, by sa tak kaucia mohla posunúť do závratných výšok.

VIDEO Plus 7 Dní