Nitrianskou župou otriasol v roku 2012 škandál. Do jej priestorov vtrhli policajti a odviedli so sebou vicežupana Vladislava Boríka. Vtedy nominanta Smeru, ktorého šéf Milan Belica poveril, aby zabezpečil záležitosti okolo výstavby novej budovy pre úrad. Borík spolu s ďalšími obvinenými podľa polície prideľoval zákazky za desaťtisíce eur tak, aby sa víťazom stala vopred dohodnutá spoločnosť.

Od prevalenia kauzy ubehli roky a v januári policajti prípad uzavreli návrhom na podanie obžaloby. „Zisk, o ktorý by sa takým spôsobom spoločnosť obohatila, bol podľa znalca vyčíslený na viac ako 180-tisíc eur. Šiestim obvineným vo veku od štyridsaťštyri do šesťdesiatjeden rokov hrozí trest odňatia slobody v trvaní sedem až dvanásť rokov,“ povedala nám hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Medzi obvinenými je aj niekdajší vicežupan Borík. Aj keď si istý čas posedel v cele a z lukratívneho postu musel odísť, týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že dnes opäť sedí na vysokej stoličke. Stalo sa tak krátko nato, ako sa prokurátorovi priznal k spáchaniu trestného činu.

Poverený riadením

Borík si napriek závažnému obvineniu zasadol vlani na stoličku námestníka riaditeľa Mestských služieb v Nitre. Jeho prijatie do funkcie odobril primátor Nitry Jozef Dvonč. Ako dôvod uviedol, že chce využiť Boríkove manažérske schopnosti a skúsenosti z vedenia poľnohospodárskej firmy.

K prijatiu Boríka do funkcie sa vyjadroval aj šéf Mestských služieb Jozef Chrenko. Ten vyhlásil, že v jeho kompetencii je obsadiť funkciu námestníka bez výberového konania. Od marca tohto roka však došlo na riadiacej stoličke Mestských služieb k zmene.

Niekdajší riaditeľ Chrenko odišiel do dôchodku po tom, ako Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil výsledky kontroly v Mestských službách za rok 2013.

„Predmetom kontroly bolo dodržiavanie pravidiel rozpočtového hospodárenia pri nakladaní s verejnými prostriedkami, vedenie účtovníctva, podnikateľská činnosť a vnútorný kontrolný systém,“ píše sa v správe o kontrole NKÚ, ktorá vôbec nedopadla dobre.

„Zistení bolo viac, ale čo ma vyviedlo z miery, bolo, že Mestské služby si objednali práce, ktoré neboli predmetom údržby verejnej zelene v celkovej výške 67-tisíc eur. Tieto peniaze šli na opravy, údržbu a nákup náhradných súčiastok na stroje a zariadenia, ktoré boli vo vlastníctve dodávateľov prác,“ povedal po prevalení kauzy mestský poslanec Anton Kretter.

Poslanec poukázal aj na ďalší nález NKÚ. Konkrétne na to, že napríklad faktúry za údržbu zelene za 115-tisíc eur neobsahovali údaje o rozsahu vykonaných prác ani o cene za mernú jednotku. Podľa viceprimátora Nitry Martina Nemkyho boli porušenia také závažné, že podal na políciu trestné oznámenie. Prípadom sa už zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Funkcia verzus dohoda

V tejto chvíli by bolo zrejme zaujímavé vyhlásiť tipovaciu súťaž na človeka, ktorý obsadil prázdne kreslo po Chrenkovi. Tí, ktorí tipovali obvineného Boríka, uhádli. Primátor Nitry Dvonč totiž poveril riadením Mestských služieb muža obvineného zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe formou organizovanej skupiny.

Zaujímavé je, že Borík bol poverený riadením Mestských služieb necelé dva týždne nato, ako sa priznal k spáchaniu trestného činu, z ktorého je obvinený. „Boli uzavreté dve dohody o vine a treste, ktoré budú predložené Špecializovanému trestnému súdu na schválenie po tom, čo bude ukončené prípravné konanie,“ informovala nás hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Aj keď Dvonč svojím rozhodnutím zákon neporušil, spýtali sme sa ho, či necíti morálne zlyhanie voči svojim voličom. „Je moje právo poveriť riadením človeka, ktorého si vyberiem, a to som využil. Pána Boríka poznám ako slušného človeka a dobrého manažéra,“ reagoval Dvonč. Dodal, že 19. marca bude nové výberové konanie na riaditeľa Mestských služieb Nitra a tam sa pán Borík nezúčastní.

Práca ho baví

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa vybral aj za obvineným Boríkom. Zastihli sme ho v práci v Mestských službách. Na otázky týkajúce sa priznania viny pred prokurátorom reagoval stručným: „Nebudem sa vyjadrovať.“

O svojom postavení v Mestských službách však nemal problém hovoriť. „Ja som nič zlé nespravil ani nerobím. Som poverený riadením od primátora, plním si svoje úlohy a zatiaľ stále platí prezumpcia neviny. A ak súd vyriekne verdikt, budem ho rešpektovať a podľa neho sa zariadim. Mňa táto práca baví. Teším sa, že som dostal dôveru od pána primátora,“ reagoval Borík.

Nuž, ako hovorí slovenské porekadlo: Spravil capa záhradníkom.

Rozhovor s Vladislavom Boríkom

Vladislav Borík bol od roku 1992 v rôznych riadiacich funkciách v súkromných firmách. Od roku 1998 pracoval na ministerstve pôdohospodárstva, neskôr na ministerstve hospodárstva či ako prednosta krajského úradu životného prostredia. Do Smeru prišiel v roku 2005 z SDĽ a stal sa podpredsedom strany v Nitre.

Od roku 2008 do konca prvej vlády Roberta Fica pracoval ako vedúci služobného úradu na ministerstve práce pod vedením Viery Tomanovej. Od roku 2010 zastával post nitrianskeho vicežupana. Krátko po prevalení škandálu na župe sa vzdal členstva v Smere, hoci strana s ním údajne počítala ako s možným kandidátom na župana v komunálnych voľbách v roku 2013.

Istý čas pracoval v súkromnej firme ako manažér. Od jesene 2014 nastúpil do Mestských služieb Nitra ako námestník. Po odchode riaditeľa Mestských služieb v marci 2015 ho primátor Nitry poveril riadením Mestských služieb Nitra.

Pred vyše týždňom ste urobili dohodu o vine a treste, na čom ste sa s prokurátorom dohodli?

Už to prebehlo, ale nebudem sa k tomu vyjadrovať, pretože tam sú procedúry, ktoré musia prebehnúť vo vzťahu k súdu.

Ako znie dohoda?

Nepoviem vám to. Nie, že neviem, ale nepoviem, lebo to ešte nie je na sto percent dohodnuté. Koľko ste ochotný prijať? Vyjadrím sa k tomu, až keď sa to odobrí na súde.

Prijali ste obžalobu v plnom rozsahu?

Jasné, že som obžalobu v plnom rozsahu neprijal.

Boli ste vo funkcii vicežupana, keď sa kauza prevalila. Nemyslíte si, že dlhujete spoločnosti nejaké vysvetlenie?

Áno, ja to vysvetlím, ale keď sa to celé uzavrie.

Na čom ste sa dohodli s prokurátorom? Týka sa dohoda toho, že nastúpite do výkonu trestu?

Jasné, že nechcem ísť do výkonu trestu, ale nechcem sa k tomu vyjadrovať. Ja som naozaj prežil ťažké obdobie.

Ako to bolo so zákazkou na výstavbu administratívnej budovy, čo je vlastne predmetom obvinenia?

Nič som nikomu nepriklepoval, nič také som neriešil a nič som neorganizoval.

V marci ste vystriedali na stoličke riaditeľa Mestských služieb Nitra muža, ktorý odišiel po tom, ako bolo podané trestné oznámenie na polícii pre nález Najvyššieho kontrolného úradu. Je to v poriadku?

Nie, ja som nič zlé nespravil a ani nerobím. Som poverený riadením od primátora, plním si svoje úlohy a zatiaľ stále platí prezumpcia neviny. A ak súd vyriekne verdikt, budem ho rešpektovať a podľa neho sa zariadim. Mňa táto práca baví. Teším sa, že som dostal dôveru od pána primátora.

Spolupracujete ako človek poverený riadením s políciou na prípade nálezu Najvyššieho kontrolného úradu v Mestských službách Nitra?

Áno, určite. Zatiaľ som nebol vypočutý. Viem, že sme pripravili nejaké podklady, ktoré od nás žiadali, a tie sme odovzdali polícii.

Ako človek obvinený z machinácií v Nitrianskom samosprávnom kraji ste kandidovali do europarlamentu. Myslíte si, že je to v poriadku?

Predtým som kandidoval aj do europarlamentu, aj do VÚC a bol som neúspešný, dostal som toľko hlasov, koľko som dostal, a rešpektujem to. Viete, chcem len normálne žiť a fungovať. Nikomu som nespôsobil žiadnu škodu, žiadny úmysel, žiadna organizovaná skupina. Nič z toho nie je pravda, takto to vnímam z morálneho pohľadu.